Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Błogosławienie czołgów..

Błogosławienie czołgów..

Postprzez mikalosz » Pn sty 27, 2020 17:35

Wczoraj na kazaniu usłyszałem ze Luteranie błogosławili czołgi na II woijnie swiatowej.
Czy ta wiadomość jest weryfikowalna ?

Pytam bo osobiście nie kojarze by Luteranie święcili przedmioty ..... i cieżko mi sobie taka sytuacje wogle wyobrazic.
mikalosz
 
Posty: 17
Dołączył(a): Wt lut 11, 2014 10:21
wyznanie: protestant
  

Re: Błogosławienie czołgów..

Postprzez mikalosz » Pn sty 27, 2020 20:43

To może inaczej . czy luteranie błogosławia jakie kolwiek przedmioty ?
Na czym takie błogosławieństwo miało by polegać ? Tak samo jak w KRK woda jest święcona ?

Mielem okres w życiu ze chodziłem ponad rok do KEA tak z raz w miesiącu i poprostu nie zauważyłem żadnych takich zachowań, jako idei.
Dostałem tez jak by co taka książeczkę z podstawami wiary dla nowych i jak mi powiecie plus minus jaki rodział mówi o błogosławieni przedmiotów to sprawdzę.
Chciałbym zrozumieć czy taka idea istnieje........ I na czym ona polega jezeli jest.


Rozumiem ze pojedynczy ludzie maja swoje wybryki.... tylko jeżeli nie ma takiej idei w doktrynie ,
;) to ludzie wszystkie dziwne grzechy popełniają i nic z takiego zajścia nie wynika.
mikalosz
 
Posty: 17
Dołączył(a): Wt lut 11, 2014 10:21
wyznanie: protestant
  

Re: Błogosławienie czołgów..

Postprzez Aleksander » Pn sty 27, 2020 22:03

Spojrzałem w internecie na różne porządki liturgiczne. Luterańskie liturgie po angielsku używają słowa dedication (poświęcenie). Konsekruje się tylko elementy sakramentów (chleb i wino). Poświęcenie najczęściej odnoszi się do budynków kościelnych, organów, ołtarzy, chrzcielnic, kazalnicy. Są to krótkie modlitwy włączone do liturgii. Skład modlitwy jest prosty: podziękowanie Bogu za dzieło zbawienia, wskazanie na np. chrzcielnicę, która została oddzielona od innych przedmiotów w celu służenia na chwałę Bożą. Szczególny charakter takich przedmiotów wynika ze służby w Kościele na chwałę Bożą. I tyle.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  


Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości