Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

zapętliłem się w wierze - nie wiem, co dalej

Re: zapętliłem się w wierze - nie wiem, co dalej

Postprzez Zofia » Wt sty 09, 2018 22:12

Szanowny Pastorze,
1/ porażką Reformacji jest PODZIAŁ w ogóle, a nie, jak Pastor pisze: między luteranami a reformowanymi. Przecież luteranie, reformowani i metodyści są już polączeni "uniami" i tworzą ów ewangelicki kościol unijny. Oczywiście, za wyjątkiem konfesyjnych kościołów stricte luterańskich, nad którymi czuwa Miedzynarodowa Rada Luterańska.
2/ Od 60 lat prowadzony jest poważny dialog miedzy kościołami luterańskimi zrzeszonymi w Światowej Federacji Luterańskiej, a Kościołem Rzymskokatolickim. Jego owocem jest Raport Luterańsko-Rzymskokatolickiej Komisji Dialogu ds. Jedności, zatytułowany "Od konfliktu do Komunii" (wyd. Dzięgielów 2013 i 2015) na 500lecie Reformacji.
Przykro mi, ąle Pastor chyba nie orientuje się w funkcjonowaniu i w braku zaawansowania dialogów między innymi wyznaniami, stąd takie nawoływanie: "Kupą, mości panowie, kupą..!"
3/ Ostatnia koncepcja ekumenizmu brzmiała: "Pojednani w różnorodności" (ewent. "Jedność w różnorodności").
4/ Ekumenizm zatrzymał się ostatnio, bo przecież trudno wymagać, żeby Kościoł Rzymskokatolicki jednał się z takim pseudoluterańskim Kosciołem Szwecji, którego głowa (= prymaska Jackelen) kwestionuje boskość Chrystusa (słynny wywiad dla Wyborczej), natomiast organizuje pomoc psychologiczną dla homo-malżeństw w kryzysie .....
5/ Owszem, odbędzie się w styczniu br., jak zawsze, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, ale możemy się już tylko modlić, bo jakiekolwiek działania już ustały.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ps. Odnoszę wrażenie, że z Wielkiej Brytanii jakoś słabo to wszystko widać i porady Pastora sprawiają wrażenie dosyć ogólnikowych i naiwnych. Pisze Pastor: " Są całe denominacje wiernie trwające przy Ewangelii. " Na pewno są, ale co z tego płynie dla naszego KEA???? skoro nie ma ani jednego duchownego luterańskiego w Polsce, który by się publicznie i otwarcie sprzeciwił obecnemu trendowi KEA, który pomógłby stworzyć jakąś niezależną strukturę, ba , pojawil się chociaż na spotkaniach z przedstawicielami Synodu Missouri, przyjął te pieniądze, które oni oferowali (tak, tak) i zaczał coś robić....
Nasuwaja się następne pytania:
KTO wydaje ten portal Konfesyjni ? Bo reprezentuje go nieodmiennie p. Tomasz Płaziński, jak podaje strona główna. KTO płaci za utrzymywanie portalu? Pastor? Moderatorka? A może jest finansowany z funduszów UE?? Mam nieodparte wrażenie, że ktoś tu drwi sobie z całego tego przedsięwzięcia, nikomu z administratorów od dawna nie zależy na jakiejkolwiek poważnej linii działania dla dobra konserwatywnego luteranizmu .....
Zofia
 
  

Re: zapętliłem się w wierze - nie wiem, co dalej

Postprzez Aleksander » Wt sty 09, 2018 22:42

Zofia, jak długo uczestniczysz na forum? I dlaczego tak szybko chcesz rozliczać? Czy przyłożyłaś chociaż swój palec ku zbudowaniu czegokolwiek na konfesyjnych.pl aby mieć chociażby prawo do rozliczania? Nie pamiętam pytania "czy mogę w czymś pomóc?".
Listę skarg i roszczeń łatwo stworzyć. Cierpliwie budować nigdy nie ma chętnych. Wszystkie te pytania niech zostaną w formie retorycznej. Jeśli ktoś będzie chciał odpowiedzieć to tylko prywatnie.Ten wątek jest zgoła o czym innym. Dlatego raczej będę pilnował i usuwał posty nie związane z tematem.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: zapętliłem się w wierze - nie wiem, co dalej

Postprzez Grzegorz » Wt sty 09, 2018 22:59

Zofia napisał(a):2/ Od 60 lat prowadzony jest poważny dialog miedzy kościołami luterańskimi zrzeszonymi w Światowej Federacji Luterańskiej, a Kościołem Rzymskokatolickim. Jego owocem jest Raport Luterańsko-Rzymskokatolickiej Komisji Dialogu ds. Jedności, zatytułowany "Od konfliktu do Komunii" (wyd. Dzięgielów 2013 i 2015) na 500lecie Reformacji.

4/ Ekumenizm zatrzymał się ostatnio, bo przecież trudno wymagać, żeby Kościoł Rzymskokatolicki jednał się z takim pseudoluterańskim Kosciołem Szwecji, którego głowa (= prymaska Jackelen) kwestionuje boskość Chrystusa (słynny wywiad dla Wyborczej), natomiast organizuje pomoc psychologiczną dla homo-malżeństw w kryzysie .....
5/ Owszem, odbędzie się w styczniu br., jak zawsze, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, ale możemy się już tylko modlić, bo jakiekolwiek działania już ustały.


Jakie ma być przesłanie tych argumentów? Kompletne pomieszanie. To w końcu ekumenizm się zatrzymał czy nie? Skoro od 60 lat prowadzony jest poważny dialog ekumeniczny, wydano głośny raport 3 lata temu, w tym roku powtarzany jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, to chyba jednak ekumenizm się kręci.
Homolobby nie pojawiło się w Kościele Szwecji wczoraj, historia degrengolady moralnej tej denominacji ma już kilkanaście lat. A jednak nie przeszkadzało to papieżowi w 2016 roku modlić się na jednym nabożeństwie z prymaską Jackelen..

KTO płaci za utrzymywanie portalu? Pastor? Moderatorka? A może jest finansowany z funduszów UE??


Ok, słuchajcie wszyscy, jest granica absurdu, po przekroczeniu której robi się już bardziej straszno niż śmieszno. Stanowczo doradzam zablokowanie Zofii, dla jej własnego dobra.

Autora wątku przepraszam za offtop.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: zapętliłem się w wierze - nie wiem, co dalej

Postprzez Elżbieta » Wt sty 09, 2018 23:23

Kto płaci za utrzymanie portalu? - Admin i moderatorzy i nikt inny.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: zapętliłem się w wierze - nie wiem, co dalej

Postprzez MMW » Śr sty 10, 2018 08:15

Bardzo mi pomogliście w tym wątku w moim duchowym kryzysie :lol:

Póki co widzę 2 możliwości: wznowić uczęszczanie do luteran [byłem kilkakrotnie i poza stręczeniem nachodźcami na jednym z nabożeństw nie miałem żadnych zastrzeżeń], albo zgłębić wiarę prawosławną. Wiem, że to są bardzo różne ruchy, ale przecież w tytule wątku napisałem, że się zapętliłem a człowiek uwikłany w sprzeczne myśli może przecież stawać przed dziwnymi wyborami.

U luteran martwi mnie dalsza liberalizacja. Wizja gejowskich biskupek i gejowskich ślubów sprawia, że tracę motywację do poświęcenia choćby minuty dla tego kościoła.

Prawosławnych znam zdecydowanie za słabo, żeby cokolwiek przewidzieć - czytałem tylko "Filokalia" i "Opowieści pielgrzyma" plus słuchałem muzyki cerkiewnej i podobają mi się ikony :wink:
Avatar użytkownika
MMW
 
Posty: 32
Dołączył(a): N mar 13, 2016 18:28
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: zainteresowany luteranizmem
  

Re: zapętliłem się w wierze - nie wiem, co dalej

Postprzez Elżbieta » Śr sty 10, 2018 09:09

Wizje są na Zachodzie, u nas nie ma o tym mowy. Żeby było śmieszniej, póki rządzi PIS o takich rzeczach z całą pewnością nie ma mowy.
Wiem, że przyszedłeś tu, by szukać swojej drogi, a znalazłeś wypowiedzi przeciwko własnemu (luterańskiemu) wyznaniu. Przykro mi z tego powodu. Mam tylko nadzieję, że bardzo się do nas nie zraziłeś i nadal będziesz uczestniczył w dyskusjach na forum.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: zapętliłem się w wierze - nie wiem, co dalej

Postprzez Grzegorz » Śr sty 10, 2018 09:45

Jeśli brakuje Ci stałości w KRK i protestantyzmie to przyjrzenie się prawosławiu może być dobrym pomysłem. Mam wrażenie, że stałość jest tam wpisana w tożsamość wyznaniową ;) Niedługo sam zamierzam się wybrać do cerkwi na liturgię - ciekaw jestem jak to wygląda. Nawiasem mówiąc, mam znajomego, który został ochrzczony w KRK, później konwertował do KEA, aż wreszcie odnalazł swoje miejsce w prawosławiu.

Wspomniałeś, że przeczytałeś Nowy Testament - to świetnie. Zgłębiaj dalej Pismo Święte. Zachęcam też do studiowania najwcześniejszej tradycji chrześcijańskiej - Didache, Ojcowie Apostolscy, Justyn Męczennik. Nie jest to ścisły wykład wiary, ale pozwala się zorientować co jest naprawdę kluczowe w chrześcijaństwie.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: zapętliłem się w wierze - nie wiem, co dalej

Postprzez Aleksander » Śr sty 10, 2018 10:17

Chcę jeszcze skorygować jedną wypowiedź, aby nie pozostało wrażenie dezinformacji. KEA nie jest kościołem unijnym. Ma podpisane porozumienie w kwestii rozpoznania urzędów i sakramentów chociażby z KER. Takie porozumienie można by nazwać unią. Jednak nie stanowi jeszcze zmiany tożsamości. KEA pozostaje odrębnym Kościołem, którego najwyższą instancją jest Synod KEA. Moim zdaniem nazywanie KEA kościołem unijnym raczej jest nadużyciem. Poprawcie mnie proszę jeśli się mylę.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Ostatnio edytowano Śr sty 10, 2018 10:28 przez Aleksander, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: zapętliłem się w wierze - nie wiem, co dalej

Postprzez Grzegorz » Śr sty 10, 2018 10:24

Oczywiście, że jest nadużyciem. KEA wyraźnie utożsamia się z tradycją luterańską, a nie reformowaną. Przyszli księża na egzamin kościelny muszą się uczyć teologii luterańskich Ksiąg Wyznaniowych, a nie katechizmów reformowanych.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: zapętliłem się w wierze - nie wiem, co dalej

Postprzez MMW » Śr sty 10, 2018 12:45

Spokojnie, nie zrażam się do Luteran, bo rozpatruję wszystko relatywnie. Zamiast oczekiwać ideału, szukam jedynie wyznania w miarę stabilnego, środka między ekstremami, czegoś dojrzałego. 20 lat temu fascynowały mnie ruchy braterskie a teraz nie czułbym się dobrze w małej kawalerce, przy drewnianym stoliku z sześcioma osobami, jak to było kiedyś.

Luteran, na podstawie ksiąg wyznaniowych i kilkakrotnych wizyt oraz znajomego, który w innym mieście jest od wielu lat aktywnym członkiem wspólnoty luterańskiej, uważam za wyznanie, które godzi rozmaite sprzeczności i znajduje złoty środek. Konkretnie: jest liturgia, ale nie jakaś strasznie rozbudowana, jest wiara w obecność Ciała i Krwi, ale nie popadająca w chory kult, jest kler, ale jest też zaangażowanie "świeckich", jest poważanie Biblii, ale nie fundamentalistyczne odczytywanie, są pieśni, ale nie piosneczki z niekończącym się refrenem itd. itp.

Jeśli chodzi o prawosławie, to przyznaję się, że wiem o wiele za mało, żeby coś powiedzieć. Zbieram się do cerkwi, nie powiem, chcę przynajmniej raz w życiu wysłuchać ich Liturgii i spróbować pomodlić się w tym duchu.

Co do Biblii, to NT przeczytałem pewnie z 60 razy, z ST jest trudniej, tylko 2 razy w całości, ale planuję 3 raz ;) Z wiarą we wszystko, co jest w Biblii, mam o wiele mniejszy problem niż ze znalezieniem sobie miejsca.
Avatar użytkownika
MMW
 
Posty: 32
Dołączył(a): N mar 13, 2016 18:28
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: zainteresowany luteranizmem
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości