Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czytanie Biblii w miejscach publicznych

Czytanie Biblii w miejscach publicznych

Postprzez janmp89 » So maja 14, 2016 13:58

Idąc za wzorem znajomej Baptystki jakiś czas temu zacząłem nosić ze sobą Biblię w plecaku celem czytania i poparcia się konkretnymi wersetami, kiedy czasem dyskutuję na tematy wiary. Ale zastanawia mnie bardzo ogólna konsternacja ludzi,kiedy widzą poza kościołem człowieka czytającego Biblię ot choćby w czasie podroży pociągiem :shock:
Zastanawiam się czy to u nas w kraju szerszy problem czy to ja trafiam na ludzi, których dziwi czytanie Biblii. Czy ktoś z was mam morze jakieś doświadczenia w tym zakresie?
Inna sprawa to jeszcze podkreślanie fragmentów czy wklejanie znaczników w PŚ. Co o tym sądzicie? Bo spotykam różne opinie od przychylnych do negatywnych, a sądzę, że takie zaznaczenia mogą pomóc w znajdywaniu konkretnych wersetów czy fragmentów
janmp89
 
Posty: 33
Dołączył(a): Śr sty 07, 2015 06:30
Lokalizacja: Poznań
wyznanie: KEA
  

Re: Czytanie Biblii w miejscach publicznych

Postprzez Herbert » So maja 14, 2016 14:58

Ja tez nosze ze soba malutki Nowy Testament celem czytania sobie. Owszem, czasem widac konsternacje ludzi, ale ja sie tym nie przejmuje. Dziwne to - niby Polska to taki pobozny kraj, ale czasem podejrzewam ze to moze byc tym wieksza przeszkoda, bo ludzie przez Kosciol (katolicki) sa jakby "imunizowani". Biblia ich nudzi. Chociaz niektorzy z Neokatechumenatu (tak jak kiedys z Ruchu Oazowego) czytaja (nawet na lawce w parku), studiuja i dyskutuja o Biblii.
Moja stara Biblia z czasow Wielkiego Przebudzenia (lata 80-te) tez miala mnostwo podkreslen - zaznaczylem teksty ktore byly dla mnie szczegolnie wazne. Wiec niewiele wolnego miejsca zostalo. Teraz raczej juz nie podkreslam. Tym bardziej ze nie lubie tej metody przekonywania kogos za pomoca pojedynczych wersetow (wyrwanych z szerszego kontekstu). Biblia jako calosc przeciez sama sie broni (Duch, a nie tylko litera!). W ogole nie wiem, jak nalezaloby skutecznie "ewangelizowac". Mialbym ochote wywieszac duzy transparent na plocie przykoscielnym: "Jezus Chrystus jest Panem, Allejuja!", stac z gitara i spiewac gospel (niestyty, zeby spiewac i grac to trzeba miec talent). Lepiej nie w pojedynke, jednak trudno jest znalezc chetnych do "takiego wyglupiania sie"...
Jutro Swieto Zeslania Ducha Swietego (w Polsce raczej zaniedbane swieto). Wiec moze powinnismy glosic Ewangelie tak jak Piotr:
"Mężowie izraelscy! Posłuchajcie tych słów: Jezusa Nazareńskiego, męża, którego Bóg wśród was uwierzytelnił przez czyny niezwykłe, cuda i znaki, jakie Bóg przez niego między wami uczynił, jak to sami wiecie, gdy według powziętego z góry Bożego postanowienia i planu został wydany, tego wyście rękami bezbożnych ukrzyżowali i zabili; ale Bóg go wzbudził, rozwiązawszy więzy śmierci, gdyż było rzeczą niemożliwą, aby przez nią był pokonany. (...) Tego to Jezusa wzbudził Bóg, czego my wszyscy świadkami jesteśmy.Wywyższony tedy prawicą Bożą i otrzymawszy od Ojca obietnicę Ducha Świętego, sprawił to, co wy teraz widzicie i słyszycie. (...)
Niechże tedy wie z pewnością cały dom Izraela, że i Panem i Chrystusem uczynił go Bóg, tego Jezusa, którego wy ukrzyżowaliście.
A gdy to usłyszeli, byli poruszeni do głębi i rzekli do Piotra i pozostałych apostołów: Co mamy czynić, mężowie bracia? A Piotr do nich: Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie dar Ducha Świętego. Obietnica ta bowiem odnosi się do was i do dzieci waszych oraz do wszystkich, którzy są z dala, ilu ich Pan, Bóg nasz, powoła."
Herbert
 
  

Re: Czytanie Biblii w miejscach publicznych

Postprzez Grzegorz » Wt maja 17, 2016 22:15

Zasadniczo Biblię czytam tylko w domu. W miejscu publicznym nie potrafiłbym się należycie skupić. Zamiast podkreślania fragmentów i wklejania znaczników prowadzę notatnik ze swoimi obserwacjami i wnioskami z lektury Słowa Bożego.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Czytanie Biblii w miejscach publicznych

Postprzez Elżbieta » Śr maja 18, 2016 01:15

Swego czasu poznałam rodzinę, która miała wiele egzemplarzy Biblii. W każdym zakątku mieszkania można się na nią było natknąć, nawet w toalecie. Małe dziecko traktowało ją jak zabawkę. Twierdzili, że przyzwyczajają dziecko do Pisma Świętego. Według mnie to już było wielkie przegięcie i wyszłam od nich wielce zbulwersowana. Jak można dziecku siedzącemu na nocniku dawać do rączek Biblię, jak można siedząc w toalecie czytać ją i zostawiać na podłodze. A gdzie poszanowanie dla Słowa Bożego ?
Sądzę, że jednak nie powinno się wszędzie zabierać Biblii, nie wszędzie jest miejsce na czytanie jej. Do tego potrzebny jest spokój i skupienie , i czyste ręce. To nie jest gazeta czy zwykła książka, pamiętajmy o tym.
Pamiętam jak śp ks. Paweł Badura za każdym razem gdy miał wziąć do reki Biblię, szedł najpierw umyć ręce.

I ja również nie mogę się zdobyć na to by cokolwiek w Biblii podkreślać.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron