Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Nigdzie nie pasuje

Re: Nigdzie nie pasuje

Postprzez Elżbieta » N sie 02, 2015 19:19

Po Komunii jest modlitwa dziękczynna, więc należy stać. Oczywiście Tobą się zasugerowali.
Jeżeli chodzi o siedzenie czy stanie, to rzeczywiście różnie bywa, ale uważam, że powinno się stać. Początkowo ludzie stali, ale właśnie pod wpływem konwertytów zaczęli siadać. Nie wiem jak jest w dużych parafiach czy na Śląsku Cieszyńskim, ale uważam, że powinno się stać. Pomyśl sobie czy Jezus Chrystus nie zasłużył sobie na to byśmy się trochę pomęczyli i stali ? Jego cierpienie i śmierć nic dla nas nie znaczy? On się dla nas poświęcił, a nas nawet nie stać na to byśmy trochę się pomęczyli i nie siedzieli wygodnie ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Nigdzie nie pasuje

Postprzez blaisee » Pt sie 07, 2015 18:49

A jeszcze mam pytanie. Bo ludzie mieli spiewnik to wiem o co chodzi, ale podwidzialem cos jeszcze, czego u Baptystow nie ma wiec nie wiem co to, a mianowicie widzialem ze niektorzy maja jeszcze jakas ksiaze, troche cieńsza, nie chcialem sie wpatrywac i wyciagac szyi jak zyrafa, ale widzialem ze jest tam jakas "rozpiska" co sie keidy dzieje. Co to za ksiazka i jak sie jej uzywa?
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Nigdzie nie pasuje

Postprzez Kubala95 » Pt sie 07, 2015 19:50

Ta książeczka to może być agenda liturgiczna, możliwe, że przynoszą je poszukujące osoby, które jeszcze nie znają dobrze porządku luterańskiego nabożeństwa. Elektroniczne wersje różnych agend są dostępne tutaj http://luteranie.pl/materialy/liturgika/agendy_liturgiczne.html.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Nigdzie nie pasuje

Postprzez blaisee » N sie 16, 2015 17:05

Bylem dzis znowu. Jak to na filii Ludzi malo, wiekszosc starszych ale jakos sie przyzwyczajam po malu. Pewne malzenstwo z tej samej lawki chyba mnie juz zapamietalo ze juz bylem :wink: Teraz nabozenstwo dopiero we wrzesniu.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Nigdzie nie pasuje

Postprzez blaisee » N sie 30, 2015 15:32

Za tydzień nabożeństwo z wieczerzą, więc tak sie dzis zastanawiam... Czy mogę w KEA pochodzić do komunii ?
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Nigdzie nie pasuje

Postprzez Grzegorz » N sie 30, 2015 20:27

Nu jest zasadniczy warunek - czy wierzysz, że w Wieczerzy Pańskiej przyjmujesz prawdziwe Ciało i Krew Chrystusa, a nie tylko symbole Ciała i Krwi?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Nigdzie nie pasuje

Postprzez Elżbieta » N wrz 13, 2015 22:48

U nas jest Komunia otwarta, więc każdy może przystąpić do tego Sakramentu, oczywiście jeżeli wierzy, że pod chlebem i winem przyjmuje ciało i krew Jezusa Chrystusa
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Nigdzie nie pasuje

Postprzez blaisee » So paź 10, 2015 17:54

Chodze na nabozenstwa (teraz dopiero 25.10 bo pastor wyjezdza) i niby fajnie, niby pieknie, ale tak jakos sie czuje jakby obco, jakby ludzie tam (a przypominam ze to filia wiec ludzi za wiele nie ma) byli niepocieszeni ze ktos nowy przyszedl do ich zamknietego swiatka. Moze mylnie ale tak sie czuje czasem, jedynie jedno malzenstwo - konwertytow - dosc przyjazne, a pozatym to jakby jakis intruz przyszedl. Na swieto zniw chcialem przsyapic do komunii, ale zrezygnowalem bo nie chciakem sie wychylac :roll:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Nigdzie nie pasuje

Postprzez Elżbieta » So paź 10, 2015 18:19

Czy mam rozumieć, że na Swięto Żniw nie było Komunii ? Nawet jak by nie było, to sądzę, że zawsze miałeś prawo poprosić księdza o Komunię - przynajmniej tak jest tu gdzie mieszkam :)
Co do Twoich odczuć, to może musisz się trochę przyzwyczaić do naszych obyczajów, bo jednak społeczność baptystyczna jest nieco inna niż luterańska. My jesteśmy bardziej powściągliwi i może dlatego wydawało CI się, że zostałeś przyjęty dosyć chłodno. Może spróbuj sam nawiązać jakiś kontakt. Sądzę, że najlepiej by było poprosić o pomoc księdza, lub po prostu zwrócić się do kogoś z parafian.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Nigdzie nie pasuje

Postprzez blaisee » So paź 10, 2015 18:31

Baptysci jak baptysci, ale mam znajomych w KZ to moze po doswiadczeniach z KZ luteranie mi sie tacy wydaja anty wobec obcych :P Szczegolnie taka jedna kobieta jest w KEA ktora zabija wzrokiem wszystkich spoza zboru :? No z parafianami to pomysl dobry, ale taki problem ze w tej filii sa tylko 3 grupy wiekowe: podstawowka, wiek sredni i (wiekszosc) 60+ :mrgreen:

Jesli chodzi o komunie to byla tylko ja nie przystapilem, bo nie chcialem sie wychylac :P jako "obcy"
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron