Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Życie pozaziemskie

Życie pozaziemskie

Postprzez Kubala95 » So maja 23, 2015 21:37

W naszej szarej codzienności lubimy czasem spojrzeć na niesłychanie barwny i niewyobrażalnie ogromny wszechświat. Od niepamiętnych czasów ludzkość zastanawia się czy w tym wielkim i różnorodnym kosmosie jest sama. Wśród chrześcijan wątpliwości może budzić to, czy takie rozważania są zgodne z ich wiarą. Przeszukując Internet znalazłem pewien artykuł rzymskokatolickiego księdza, z którego wynika, że kosmici w KRK nie stanowią żadnego problemu doktrynalnego. Czy luteranizm ma podobne stanowisko w tej kwestii i jakie są wasze osobiste poglądy na ten temat ? Czy jesteśmy jedynymi dziećmi Boga czy może gdzieś w odległych światach żyją nasi bracia (choć niekoniecznie ludzie) ?
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Życie pozaziemskie

Postprzez Elżbieta » N maja 24, 2015 18:50

Wg. mnie jednak nie jesteśmy jedynymi we wszechświecie, ale przecież wszechświat jest tak wielki, że raczej nie ma co liczyć na bliższy kontakt. Wobec tego chyba z powodzeniem można przyjąć, że jesteśmy sami :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Życie pozaziemskie

Postprzez Aleksander » Wt maja 26, 2015 15:43

No cóż w tej kwestii nie zgodzę się z Elżbietą. Opis stworzenia kosmosu wskazuje na to że mną on służyć ludzkości na ziemi. Historia zbawienia Świata przez Chrystusa też wskazuje na to samo. Kosmos dozna transformacji ze względu na wydarzenia związane z ziemią i Niebem.
Ludzkość jest bardzo młoda. Wszystko dopiero się zaczyna.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Życie pozaziemskie

Postprzez jacobi_ » So paź 24, 2015 11:52

Zgadzam się z pastorem Aleksandrem i uważam, że tak jak jest w opisie stworzenia kosmosu cały wrzechświat należy do ludzkości żyjącej na ziemi. Myślę, że istnienie obcych czy ufo jest wymysłem ludzkim, a zamieszkanie na innych planetach będzie rewolucją wykonaną przez ludzi.
jacobi_
 
Posty: 6
Dołączył(a): So paź 24, 2015 11:39
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Życie pozaziemskie

Postprzez Grzegorz » Cz lis 05, 2015 23:53

A ja z kolei zgodzę się z Elżbietą :p Być może jakieś cywilizacje powstały w innych częściach wszechświata, ale raczej obstawiałbym, że są zbyt daleko od nas abyśmy się kiedykolwiek skomunikowali.

Swoją drogą, gdyby udało się jakoś udowodnić, że innych cywilizacji we wszechświecie nie ma to wywracałoby to do góry nogami zasadę kopernikańską.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Życie pozaziemskie

Postprzez Aleksander » Pt lis 06, 2015 07:21

Co w takim wypadku z odkupieniem. Czy Chrystus umarł za inne cywilizacje?
To że nie jesteśmy w stanie podróżować daleko w kosmosie teraz nie oznacza że za 1000 lat nie będziemy mogli. Czy inne cywilizacje też są grzeczne? Jeśli nie to my przyniesiemy grzech? Dosyć trudno jest pogodzić to z schematami Ewangelii, przynajmniej mi tak się wydaję.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Życie pozaziemskie

Postprzez Elżbieta » Pt lis 06, 2015 08:32

Jezus Chrystus przyszedł do nas, ludzi,tu na Ziemi i to co znamy z kart Pisma Swiętego jest dla nas, a jeżeli są inne światy, inne cywilizacje, no cóż. Trzymajmy się tego co jest dla nas, resztę rozważań zostawmy Panu Bogu.
Mi istnienie innych cywilizacji z niczym się nie kłóci
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Życie pozaziemskie

Postprzez Aleksander » Pt lis 06, 2015 09:30

W takim razie jeszcze kilka pytań :)
Czy św. apostoł Paweł w liście do Rzymian 8 pisząc o kosmosie, który wzdycha w oczekiwaniu na odkupienie ludzkości, ma na myśli naszą galaktykę tylko? Chciałbym zaznaczyć że zrozumienie kosmosu wcale nie było małe u starożytnych. Przykład mędrców ze Wschodu wydaje się być dosyć ciekawy. Najwyraźniej układ gwiazd/kosmosu opowiada również historię Zbawienia, a nie losów pechowych lub szczęścia jak twierdzą wyróżbici. Dlatego mędrcy przywędrowali nie tylko we właściwe miejsce, ale też we właściwym czasie!
Niektórzy komentatorzy mówią, że tekst ks. Rodzaju 12 "policz gwiazdy...." wypowiedziany do Abrama mógł oznaczać podobnie "zrozum historię ukrytą w gwiazdach". Izrael miał się nauczyć znaczenia teologicznego zegarku kosmicznego Gal 4:1-4. Myślę, że Reformacja wniosła ogromny redukcjonizm w hermeneutyce, tylko literalno-historyczna metoda. Jednak starożytny Kościół symbolizm świata rozumiał lepiej. Nie mówię o ukrytym znaczeniu, nic z tych rzeczy. Mówię o schemacie stworzenia który każdy z nas czyta w pierwszych rozdziałach Biblii.
Jeszcze jeden wątek. Kosmos czeka ostateczna transformacja. Nie wiem jak ma to wyglądać jednak Bóg nam objawił, że ziemia i Niebo już nie będą rozdzieleni, lecz połączą się. Co w takim wypadku z cywilizacjami poza ziemskimi?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Życie pozaziemskie

Postprzez Grzegorz » Pt lis 06, 2015 09:32

pastor Aleksander napisał(a): Jeśli nie to my przyniesiemy grzech?


Ha, jest coś mrocznie urokliwego w takim scenariuszu.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Życie pozaziemskie

Postprzez Elżbieta » Pt lis 06, 2015 10:43

No to ja się poddaję Pastorze.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości