Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ewangeliczny Kościół Luterański

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez blaisee » Pt maja 01, 2015 08:56

Jacku, byłeś kiedys na zgromadzeniu Swiadkow Jehowy? Nie sadze :wink:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez Jacek » So maja 02, 2015 04:34

W dzisiejszych czasach istnieje taka mozliwosc ze zebrania SJ mozna obejzec na You Tube. Elunia- a czym jest nabozenstwo bez skramentu komunii ?. Juz kiedys to krytykowalismy.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez Elżbieta » So maja 02, 2015 05:22

To, że Ty krytykowałeś, nie oznacza jeszcze, że takie Nabożeństwa są zebraniami klubowymi czy ŚJ
Owszem Komunia powinna zawsze być, nie przeczę, jednak nie można umniejszać wagi takim Nabożeństwom. Jest liturgia ,są modlitwy, są pieśni, jest głoszone Słowo Boże. Jak można powiedzieć, że takie Nabożeństwo jest nic nie warte? Jeżeli Ty niczego nie wynosisz z takiego Nabożeństwa, jeżeli Ty przychodzisz do Kościoła tylko po to by przystąpić do Stołu Pańskiego, a nauki głoszone przez księdza są dla Ciebie nie ważne i zbędne - trudno, Twoja sprawa. Jednak nie musisz obrażać wszystkich, którzy mają w tej sprawie inne niż Ty zdanie.
Jeżeli Ty przykładasz tak wielką wagę do Nabożeństwa z tym Sakramentem, to zwróć uwagę, że to wszystko powinieneś pisać z dużej litery, czyli:
Nabożeństwo z Sakramentem Ołtarza
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez Elżbieta » So maja 02, 2015 05:53

Jeszcze jedno: Jezus Chrystus chodził trzy lata ze swoimi uczniami i ich nauczał, jednak Wieczerzę ustanowił w przeddzień swojej śmierci, czyli po trzech latach, czy wg Ciebie Ten okres był całkowicie niepotrzebny, całkowicie bez znaczenia, czy były to tylko i wyłącznie spotkania towarzyskie?
Pan Jezus byśmy jedli i pili ilekroć jeść i pić będziemy na Jego pamiątkę, a nie powiedział że mamy to robić za każdym razem kiedy się spotkamy. Powiedział natomiast, że kiedy się spotkamy w dwóch lub trzech w Jego Imieniu, On będzie pośród nas - za każdym razem.
Pierwsi chrześcijanie spotykali się codziennie na modlitwach i Łamaniu Chleba, a czy Ty również to czynisz ? Chodzisz na Nabożeństwo codziennie i codziennie przystępujesz do tego Sakramentu ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez Majkel » So maja 02, 2015 09:52

A ja zgadzam się z Jackiem, co do istoty sprawy, choć nie podoba mi się stosowana przezeń retoryka i porównywanie nabożeństw słowa w KEA do spotkania ŚJ, bo tyle o ile mi wiadomo, rytuał podobny do Wieczerzy Pańskiej odbywa się u nich tylko raz w roku i jest tylko dla wybranych, nie dla wszystkich :lol:
Oczywiście widać wpływy teologii reformowanej w naszym kościele, bo dla niektórych dzisiejszych ewangelików Słowo = Sakrament w ogólnym uproszczeniu i jest to o tyle niedobre, że zapomina się o typowo luterskim Słowo i Sakrament. Dalej nazwa Nabożeństwo Spowiednio - Komunijne - szczerze dziwny historycznie twór, a ja głupi myślałem że w Księgach Wyznaniowych Luter i ekipa piszą o tym, że każdy kto przystępuje do Stołu Pańskiego musi być wyspowiadany. I to jest oczywiste, że przed przyjęciem Świętej Eucharystii musi być przeprowadzona spowiedź, aby wszyscy z czystym sercem mogli przystąpić do stołu pańskiego. Gdyby w nazewnictwie częściej używana była Eucharystia, i był podkreślany wspólnoty aspekt przeżywania sakramentu to na pewno szłoby to w lepszym kierunku, świadomość ludzi, że Komunia to nie indywidualne przeżycie, ale też pewna koinonia z innymi, którzy też pragną zjednoczyć się z Chrystusem. Rozumiem też, że niemożliwy jest powrót do historycznego nazewnictwa takiego jak Msza, bo każdy wie jak i z czym to w Polsce się kojarzy.
A odnosząc się osobiście do sprawy, dla mnie nabożeństwo bez Komunii jest nabożeństwem niepełnym i wychodzę z kościoła z pewnym niedosytem, mimo że kazanie było piękne, dało dużo do myślenia.
A co do pierwotnego Kościoła, warto spojrzeć dalej w Dzieje Apostolskie, że w raz z upływem czasu i rozwojem Kościoła apostołowie i reszta spotykali się później na łamanie chleba raz w tygodniu :wink:
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez Elżbieta » So maja 02, 2015 17:45

Określenie Nabożeństwo Spowiednio-Komunijne wcale nie oznacza, że można przystąpić do Komunii bez uprzedniej spowiedzi. - Czegoś takiego w ogóle sobie nie wyobrażam.Dla mnie osobiście każde Nabożeństwo powinno być Spowiednio-Komunijne, ale mamy rzeczywistość taką jaką mamy.przemianowanie takiego Nabożeństwa na Mszę wzbudzi wiele protestów i wcale się temu nie dziwię. Jednak historia robi swoje i w dzisiejszej rzeczywistości dla wielu będzie nie do przyjęcia. Przyznaję, że dla mnie również nie. - Zbyt wiele niesprawiedliwości mnie spotkało ze strony członków większościowego Kościoła
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez Jacek » N maja 03, 2015 00:26

Stanowisko Elzbiety conajmniej mnie zaskakuje. Ponieważ jeszcze niedawno była ponoc inicjatorką przywrocenia coniedzielnej komunii w swojej parafii w Legnicy. Zgadzam sie w pełni z Majkelem, ze to wlasnie kosciol jest szfarzem sakramentow, i to od koscioła oczekuje otzrymania sakramentu. Sp. Ks. Jan Gross orędownik naszej strony, wielokrotnie ubolewał, nad udzielaniem komunii raz w miesiącu, probował to zmieniać, niestety,łatwiej jest przyjmowąc rzeczy negatywne niz pozytywne. Faktem jest jak wspomniał Majkel, a kiedys takze Tomasz, i Ks. Retmaniak, o silnych wpływach pozostałosci Reformowanej w polskim KEA , ktore okazało sie nieszczesciem dla Polskich Luteran ze nabozenstwo bez komunii jest niepełne !!!. Po co ja mam sluchac kazania ? skoro kosciol nie realizuje podstawowych swoich zasad, dotyczących eucharytii ????!!!! Dlaczego dana parafia, a są parafie gdzie jest coniedziela, na Sląsku komunia, ma mnie pozbawic coniedzielnego przystepowania do Stołu Panskiego ? Dlaczego czesc parafian, ma dyktowac ksiedzu , kiedy i w jakim okresie ma być komunia ???!!-To jest parodia !!! Co do nazwy nabozenstwa luteranskiego - Mszą, takze odeszli od Lutra cyt. My mszy nie znosimy , lecz znosimy tylko jej ofiarniczy chrakter. Pytanie; Ile Luteranizmu pozostało jeszce w kosciołach luteranskich. U Elzbiety widocznie odmienne zdanie to obraza :D Naprawde czy ktos nierozumie po co postała strona ; Konfesyjni ? , min innymi ma walczyc o przywrocenie coniedzielnej komunii w Polskim KEA, anie tylko na walce z liberalami .
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez Elżbieta » N maja 03, 2015 05:48

Widzę, że masz kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem, trudno, jednak jak czegoś nie rozumiesz, to się najpierw zapytaj, a nie jak dziecko rzucaj się do bicia i opluwania. Jesteś ponoć już dosyć dużym chłopcem, więc zachowuj się odpowiednio do wieku.
Jacku, ja nigdzie nie powiedziałam, że nie każde Nabożeństwo powinno być Spowiednio-Komunijnym. Absolutnie zdania nie zmieniłam. Również bym chciała jak wielu z nas, by tu w Legnicy było jak niegdyś za ks. Królewicza, który mówił: "jest niedziela, jest Nabożeństwo - jest Komunia" i nie było żadnego odwołania od tego. Ja tylko pisałam, że nie można umniejszać wartości Nabożeństwu Słowa, a pisać o nim w taki sposób jak Ty to robisz, nie pozwolę.
Co do Mszy, wiem co Luter napisał i nie mam nic przeciwko temu byś w ten sposób nazywał Nabożeństwo Spowiednio-Komunijne, jednak pozwól bym nadal pozostała sobą i zachowywała się tak jak zostałam wychowana. Moi dziadkowie i pradziadkowie również w ten sposób mówili, a chyba nie można powiedzieć, że nie byli Luteranami.

Jednak już dosyć pisania o tych sprawach tutaj, bo to jest całkiem inny temat, więc proszę Cię byś powrócił do właściwego wątku
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez Jacek » N maja 03, 2015 07:01

Czyli po staremu ; Tradycyjnie Elzbieta odmienne zdanie traktuje jako opluwanie i obrazanie. Musze poprosic Administratora Tomasza o głos rozsądku w tym temacie. To ty Elzbieto nie rozmumiesz sedna sprawy; Twoj argument ; O tym Ze Chrystus chodził z uczniami trzy lata i wczesniej nie uczynił pamiątki, to powinno sie domyslieć ze kazda sprawa związana z Jezusem, musiała się dopełnić w odpowiednim czasie.Jako uczestnik tego forum mam prawo do wyrazania swoich poglądów nawet krytycznych, nigdzie nie pisze ze ktos ma czerpać wzorce odemnie, ale mam prawo sie wypowiedzieć. Brak coniedzielnego Sakramentu Ołtarza mozna wsród wiernych, argumentować w następujący sposob; Totalna obojętnośc, czasami moze i pogarda, lenistwo, wywyzszanie sie ponad innych cyt. Oto ja jestem bez grzechu, za wszelką cene odrozniać sie od katolikow, i Prawosławnych. Nawet Reformowany Kosciol Hollandii powraca do coniedzielnego Stołu Panskiego, tak w tej zlaicyzowanej i ateistycznej Hollandii !!! W Katedrze Refomowanej w Utrechcie jest nawet ba ; Tabernakulum
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Ewangeliczny Kościół Luterański

Postprzez Elżbieta » N maja 03, 2015 17:47

Tak, jeżeli będziesz w ten sposób pisał, to się z Tobą zgodzę, ale jeżeli będziesz pisał o zebraniach klubowych, czy ŚJ to z pewnością będę oponowała. Wszystko można powiedzieć, ale trzeba wiedzieć jak. Nie można w ten sposób pisać o Nabożeństwach Słowa.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron