Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Debaty na temat istnienia Boga

Debaty na temat istnienia Boga

Postprzez Witold » Pt cze 13, 2014 23:31

Niedawno obejrzałem dość ciekawą debatę na temat "Czy istnieje Bóg".

http://www.youtube.com/watch?v=U7VI4GsQNnc

Nie obejrzałem jej by znaleźć odpowiedź na to pytanie, bo ją oczywiście znam. Ciekaw jednak byłem argumentów jakie mogą paść z obu stron i uważam że Hitchens jak na tak ważną postać w ateistycznym światku wypadł dość blado. To co mówił często nie dało się nazwać argumentem ale raczej ciągłym powtarzaniem "to bez sensu" itp.
Jestem jednak ciekaw czy ta debata utwierdziła kogokolwiek na swym stanowisku, a może namieszała w czyimś światopoglądzie? W przypadku tej debaty organizatorami byli chrześcijanie. Jak uważacie, czy warto zapraszać takiego człowieka jak Hitchens na debatę i pozwalać mu dotrzeć do szerszego audytorium?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Debaty na temat istnienia Boga

Postprzez Elżbieta » So cze 14, 2014 07:35

Dałeś bardzo obszerny materiał, na razie nie jestem w stanie dokładniej się temu przysłuchać. Mam nadzieję, że wieczorem mi się uda.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Debaty na temat istnienia Boga

Postprzez septemberlicht » So cze 14, 2014 17:59

Tego typu debaty są kompletnie bez sensu. Moim zdaniem szkoda czasu na oglądanie.

Istnienia Boga nie da się w sposób jednoznaczny, niekwestionowalny, potwierdzić. Podobnie jak nie można dowieść braku jego istnienia. Wiara w Boga jest wiarą. Czyli wewnętrznym, subiektywnym przekonaniem, które nie posiada żadnej wartości dowodowej.

Albo się w Boga wierzy, albo nie. Nikomu nie można udowodnić, że Bóg jest, albo że go nie ma.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Debaty na temat istnienia Boga

Postprzez Witold » N cze 15, 2014 23:08

Jest jednak wiele przesłanek mówiących nam o istnieniu Boga. Choćby powstanie świata jest tak skomplikowanym procesem. wiele rzeczy jest nie do odtworzenia w warunkach laboratoryjnych. Można powiedzieć że tyle różnych skomplikowanych i mało możliwych procesów musiało zbiec że to prawdziwy cud :)
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Debaty na temat istnienia Boga

Postprzez Elżbieta » Pn cze 16, 2014 00:08

No właśnie, powstanie świata, naukowcy mówią, że to wskutek wielkiego wybuchu, jednak co mogło wybuchnąć, jeżeli wcześniej nic nie było ? Przecież wszyscy wiemy, że nie może powstać coś z niczego.
Sądzę również, że nie może być argumentem za nieistnieniem Boga, niemożność wytłumaczenia powstania świata.
Jest wiele rzeczy, których nie można wyjaśnić i sądzę, że nigdy nie zostaną wyjaśnione.
Jeszcze jedno chciałam zauważyć, od zarania dziejów ludzie szukają Boga - dlaczego?
Dlaczego to poszukiwanie wpisane jest w naszą psychikę? Dlaczego człowiek potrzebuje właśnie tego elementu?

Może warto się nad tym zastanowić?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Debaty na temat istnienia Boga

Postprzez Elżbieta » Śr cze 25, 2014 18:32

Mam tu coś ciekawego i jest to opracowanie międzywyznaniowe, więc nie będę mogła być chyba posądzona o stronniczość. Przeczytałam to sobie w całości i muszę przyznać, że wiele z tych zagadnień mnie również nasunęły podobne wnioski.
To jest naprawdę ciekawy artykuł : http://www.kazdystudent.pl/a/istnienieb ... tAodaRQAQA
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Debaty na temat istnienia Boga

Postprzez Kubala95 » Śr cze 25, 2014 19:15

Dlaczego człowiek zawsze poszukiwał Boga ? Myślę, że religia pojawiła się wraz ze świadomością kresu istnienia na Ziemi - śmierci. Ludzie wiedząc, że ich ziemskie życie kiedyś dobiegnie końca, wierzyli - tak jak i my - że nie będzie to jednak koniec wszystkiego, że ziemska egzystencja to tylko jakiś początkowy etap a potem czeka ich coś nowego. Zauważmy, że głównym elementem każdej religii jest właśnie życie pośmiertne - my chrześcijanie wierzymy, że pójdziemy do nieba a potem zmartwychwstaniemy, buddyści że urodzą się po raz drugi w innym ciele, starożytni Grecy uważali że pójdą do Hadesu. Najczęściej los ten jest warunkowany sposobem życia na ziemi, także naszymi uczynkami, bóg/bogowie mają osądzić zmarłych - dobrych ludzi obficie wynagrodzić za uczciwe życie, a złych dotkliwie ukarać za wyrządzone krzywdy.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Debaty na temat istnienia Boga

Postprzez Elżbieta » Śr cze 25, 2014 22:08

Nie jestem pewna, czy to tylko było powodem poszukiwania Boga. Jednak w każdym człowieku drzemie ta . potrzeba. Uderzyło mnie tam kilka wypowiedzi, ale może się wstrzymam, może ktoś inny to zauważy i poruszy
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Debaty na temat istnienia Boga

Postprzez Grzegorz » So cze 28, 2014 11:55

Elżbieta napisał(a):No właśnie, powstanie świata, naukowcy mówią, że to wskutek wielkiego wybuchu, jednak co mogło wybuchnąć, jeżeli wcześniej nic nie było ? Przecież wszyscy wiemy, że nie może powstać coś z niczego.


Khem, Wielki Wybuch nie polegał na tym, że jakaś kupka materii eksplodowała, tylko na gwałtownym rozszerzeniu przestrzeni od stanu osobliwości. Nawiasem mówiąc, sama nazwa Wielki Wybuch została wymyślona przez krytyków tej hipotezy, żeby ją ośmieszyć, ale okazała się na tyle chwytliwa, że weszła na stałe do języka nauki :)

Druga sprawa - żaden szanujący się naukowiec nigdy nie wyrazi się, że wcześniej nic nie było, ponieważ samo pojęcie wcześniej traci sens w odniesieniu do przyczyn istnienia osobliwości. Osobliwość jest po prostu punktem 0 czasu, który zachowuje się jak półprosta, a nie jak prosta. Proponuję następujący eksperyment myślowy: Każdemu zdarzeniu przyporządkowujemy czas t > 0 i mówimy, że każde zdarzenie ma swoją bezpośrednią przyczynę w zdarzeniu, które wydarzyło się w chwili t/2. W ten sposób każde zdarzenie dzieje się z jakiegoś powodu, a jednocześnie nie przekraczamy bariery t = 0 :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Debaty na temat istnienia Boga

Postprzez cook » So cze 28, 2014 19:24

A co to tak naprawdę zmienia?
cook
 
Posty: 24
Dołączył(a): N sty 19, 2014 16:36
wyznanie: chrześcijanin
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości