Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Postprzez sebastian » Wt kwi 08, 2014 14:25

Luterańska Odnowa Charyzmatyczna – międzynarodowy ruch zrzeszający chrześcijan wyznania ewangelicko-augsburskiego, którzy utożsamiają się z chrześcijaństwem charyzmatycznym i ewangelikalnym protestantyzmem. Deklarowanym celem ruchu jest odnowa duchowa kościołów luterańskich i doświadczenie napełnienia oraz chrztu w Duchu Świętym.

Członkowie ruchu angażują się aktywnie w lokalną działalność własnych zborów (na polu ewangelizacji i innych). Oprócz regionalnych konferencji, ruch organizuje doroczną międzynarodową Konferencję Ducha Świętego oraz seminaria podczas których dochodzi do manifestacji darów Ducha Świętego w postaci uzdrowień, wypędzania demonów, mówienia nieznanymi językami itp. Oddzielna konferencja ruchu przeznaczona jest dla duchownych luterańskich zaangażowanych w Luterańską Odnowę Charyzmatyczną. Ruch publikuje także własne czasopisma, w tym jedno dla duchownych.

Luterańska Odnowa Charyzmatyczna nie odcina się od protestanckiej, luterańskiej tradycji wiary, wręcz przeciwnie, podkreśla, iż zasady szesnastowiecznej reformacji, takie jak sola scriptura, solus Christus, sola gratia i sola fide mają nadrzędną wartość dla właściwej duchowości chrześcijańskiej. Jednocześnie podkreśla, iż idee przebudzeniowe i odnowy duchowej nie stoją w sprzeczności z luterańskim dziedzictwem, jako że już od XVII wieku były mu one dobrze znane w postaci ruchu pietystycznego czy działalności Nikolausa von Zinzendorfa. Ruch sprzeciwia się liberalnemu chrześcijaństwu, podkreślając wyłączny autorytet oraz nieomylność Biblii[1].

W Luterańską Odnowę Charyzmatyczną zaangażowani są ewangelicy z różnych denominacji luterańskich. Mimo, iż w przeważającej mierze dominują w niej luteranie związani z konserwatywnym skrzydłem ewangelikalno-protestanckim, jak np. z Kościoła Luterańskiego Synodu Missouri, ruch pozostaje niezależny od jakiegokolwiek kościoła luterańskiego i otwarty jest na każdego wiernego i każdy kościół ewangelicki wyznania augsburskiego na świecie.

W Polsce nie funkcjonuje. A jednak cuda się dzieją i nie wygasły z odejściem apostołów pozdrawiam wszystkich luterańskich charyzmatyków !!!!!Nie bójmy się działania Ducha św.Nie bójmy się Jezusa on uzdrawia on uwalnia z nałogów opętań on żyje .Dlaczego to pomijamy dlaczego nie mówimy o ewangelickich egzorcystach dlaczego nie nakładamy rąk i nie modlimy się o uzdrowienia w kea to jest tylko my to pomijamy przyglądając się na krk i twierdząc że to takie nie lutrowe bynajmniej ja spotkałem sie z taką opinią
sebastian
 
Posty: 41
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt kwi 01, 2014 20:15
wyznanie: KEA
  

Re: Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Postprzez Jacek » Wt kwi 08, 2014 16:26

Nasza strona Konfesyjni.pl jest strona Starolutetnska, jestesmy od tego aby odnowic KEA w Polsce w duchu ortodoxi/konserwatyzmu/ i wysokokoscielnsci, zgodnie z testamentem Sp. Ks. Jana Grossa. Nie pozwolimy aby w nasze szeregi zakradlo sie zielonoswiatkowe nowinkarstwo, sprzeczne z dogmatyka Ks. Dr. Marcina Lutra.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Postprzez Tomasz » Wt kwi 08, 2014 17:24

Ruchy pietystyczne i charyzmatyczne są obecne również w kościołach staroluterańskich. Może nie jestem ich wielkim zwolennikiem, ale również nie przeciwnikiem. Przyznaję jednak, że podchodzę do tematu dosyć ostrożnie, gdyż faktycznie niosą one zagrożenie przenikania pewnych elementów ewangelikalnych, a nawet mogą grozić odpływem wiernych do tzw. "wolnych kościołów".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Postprzez sebastian » Wt kwi 08, 2014 17:40

Tomaszu dziękuje za twoją opinie po części się z nią zgadzam ale to nie oznacza że wszyscy mają przejść do ewangelikalnych.Po prostu są różne rodzaje duchowości a ta duchowość o jakiej pisze też zawiera się w nurcie staroluterańskim
sebastian
 
Posty: 41
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt kwi 01, 2014 20:15
wyznanie: KEA
  

Re: Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Postprzez sebastian » Wt kwi 08, 2014 17:42

no tak nie obchodźmy może św zesłania ducha świętego bo zalatuje zielonymi a to że biblia mówi o cudach to nieważne liczy się co powiedział Luter.Proszę wskazać pisma i wypowiedzi Lutra zakazujące takiej duchowości .Co z opętanymi w kościele?chorymi .Pozdrawiam i proszę nie traktować mojej wypowiedzi jako atak.Kocham kościół Ewangelicki sakramenty oczywiście sakrament wieczerzy i jestem przeciw ordynacji kobiet ale to nie znaczy że wprowadzam jakieś herezje :o
sebastian
 
Posty: 41
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt kwi 01, 2014 20:15
wyznanie: KEA
  

Re: Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Postprzez Tomasz » Wt kwi 08, 2014 17:52

Przede wszystkim należy tutaj zachować odpowiednie podejście i zdrowy rozsądek. Owszem - są zwolennicy takiej duchowości i dla nich również winno być miejsce w Kościele. Należy jednak pamiętać, aby takie ruchy nie zostały zdominowane przez nauki obce luteranizmowi i w konsekwencji doprowadziły do rozbicia i upadku. Niedawno rozmawialiśmy o pewnym kościele luterańskim, w którym niedzielne nabożeństwo zastąpiono spotkaniem przy herbatce. To są min. wpływy ewangelikalne.
Nie jestem przeciwny takim ruchom, ale muszą one pozostawać pod odpowiednią kontrolą i być prowadzone przez osoby należycie do tego przygotowane.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Postprzez sebastian » Wt kwi 08, 2014 17:56

Zgadzam się z tobą liturgia wieczerza podstawa słowo a prymat w odnowie powinna prowadzić osoba do tego przygotowana czyli ksiądz :D
sebastian
 
Posty: 41
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt kwi 01, 2014 20:15
wyznanie: KEA
  

Re: Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Postprzez sebastian » Wt kwi 08, 2014 18:06

Też nie jestem za nowinkami kościół to nie cyrk ale niemożna się zwalczać jest tak nas mało ale też niemożna dopuścić aby wkradł się neo-pietyzm i liberalizm.Głowa kościoła Jezus jego słowo przepiękna liturgia i wieczerza pańska i tego niemożna próbować zastąpić herbatkami na to jest czas ale w domu lub w kafejce.Jeżeli pisze coś niestosownego to proszę poprawcie mój tok myślenia a jeżeli wprowadzam coś czego niema w nurcie staroluterańskim to wybaczcie
sebastian
 
Posty: 41
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt kwi 01, 2014 20:15
wyznanie: KEA
  

Re: Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr kwi 09, 2014 07:44

Sebastian, tego mi własnie brakuje w KEA. Duchowości na wzór katolickiej Odnowy w Duchu św. Jako katoliczka miałam do czynienia z tym ruchem i powiem Wam, że jeśli jest prowadzony przez normalnego księdza, może być czymś dobrym. Trzeba tylko uważać, aby nie wprowadzić nieluterańskich elementów do takiej duchowości. Jak juz pisałam byłam członkiem Katolickiej Odnowy w Duchu św i chwale sobie ten ruch, ale pod warunkiem, że jest wierny konkretnemu wyznaniu. I właśnie katolickiej Odnowie zawdzięczam zmianę wyznania. Dlaczego? W KRK ten ruch jest często ruchem nielubianym, ponieważ czasem jest bardzo bliski zielonoświatkowcom. W Odnowie byłam przez 4 lata i na początku grupą parafialna kierował taki starszy ksiądz, tradycjonalista. Wtedy modlilismy sie na różańcu, było wiele o kulcie maryjnym. Po 2 latach nastapiła zmiana i Odnowę zaczął prowadzic młody ksiądz. Ow młody ksiądz w ogóle nie uprawiał kultu maryjnego na spotkaniach, nawet Zdrowaś Mario nie odmawialismy. Ten młody ksiądz sam nam kiedys mówił, że wg niego kult maryjny jest zbyt wieli w KRK i że ludzie za duzo na nim sie koncentrują wiec on na spotkaniach będzie koncentrowac sie na chrystocentryźmie. Niestety wiele osób za brak kultu maryjnego na spotkaniach nie zywiło do tego kaplana sympatii i po 2 latach gdzies go przeniesiono. Z Odnowy katolickiej wiele osób przechodzi na protestantyzm. Jacku, dziwi mnie Twoja mocna niechęć do tego rodzaju duchowości. Owszem, Zieloni bardzo często przeginają w tym temacie na maxa i "świrują", ale czy Duch św nie wieje, gdzie i kiedy chce? Czy jego działanie ograniczało sie do czasów apostołów a teraz już sie zakończyło? Nie!
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Postprzez sebastian » Śr kwi 09, 2014 20:26

Witaj Agnieszko moim zamiarem nie było wywołanie tzw.burzy w łyżce wody lecz ukazanie czegoś co istnieje w naszym kościele i to w nurcie konserwatywnym !!Nie chce też narzucać swojego zdania ani stwierdzać kto ma racje .Czasami wydaje mi się że prześcigamy się kto jest bardziej luterański .Dla mnie podstawą i drogowskazem jest Słowo oraz społeczność Stołu Pańskiego ale pisze też o tym co jest w kea i nie jest żadną herezją.Nie wykracza też poza księgi wyznaniowe .pozdrawiam cię sebastian :D
sebastian
 
Posty: 41
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt kwi 01, 2014 20:15
wyznanie: KEA
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości