Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Złośliwości gościa z Frondy w kwestii osoby M. Lutra.

Re: Złośliwości gościa z Frondy w kwestii osoby M. Lutra.

Postprzez Tomasz » N lis 03, 2013 23:54

I to podniecanie się tym że jakiś papież powiedział coś pozytywnego o Lutrze. Kogo to obchodzi?


Mnie wcale. Nie jestem szczególnie zainteresowany ekumenizmem i uważam, że każdy powinien pilnować swojego podwórka, stać na swoim stanowisku i szanować stronę przeciwną.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Złośliwości gościa z Frondy w kwestii osoby M. Lutra.

Postprzez Kubala95 » Pn lis 04, 2013 00:04

Trochę mi się osobiście nie podoba sformułowanie "strona przeciwna" - wszyscy chrześcijanie są (a przynajmniej powinni być) po tej samej stronie. Uważam, że jednak wszystkie wyznania powinny nawzajem się szanować, aby zachować jedność w Bożym Kościele Powszechnym. Terlikowski rażąc luteran sprzeciwia się także KRK - bo mimo wszystko katolicyzm zabrania nienawiści wobec bliźnich.

Faktem jest, że ciężko nazwać ekumenizm w wykonaniu KRK prawdziwym - on w wielu przypadkach stara się narzucać innym swoje racje, w ogóle nie przyjmując do wiadomości argumentów protestanckiej strony.
Ostatnio edytowano Pn lis 04, 2013 00:11 przez Kubala95, łącznie edytowano 1 raz
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Złośliwości gościa z Frondy w kwestii osoby M. Lutra.

Postprzez Tomasz » Pn lis 04, 2013 00:09

Pisząc "strona przeciwna", nie miałem na myśli negatywnego kontekstu. Użyłem sformułowania ogólnego.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Złośliwości gościa z Frondy w kwestii osoby M. Lutra.

Postprzez skomplik » Pn lis 04, 2013 10:37

Smutne są te cytaty Lutra, i tak nie wiadomo czy prawdziwe....
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Złośliwości gościa z Frondy w kwestii osoby M. Lutra.

Postprzez Witold » Pn lis 04, 2013 11:11

Bardzo prawdopodobne że prawdziwe. Luter "ostro jechał" po swych przeciwnikach, arianach, żydach, katolikach :)
Kiedyś miałem z tym wielki problem no bo jak ta cała nienawiść pasuje do nauk Chrystusa?

Mimo wszystko prawdziwym i jedynym nauczycielem był i jest Jezus. Luter doprowadził do bardzo ważnych przemian w kościele i na tym koniec jego roli. Jakim był człowiekiem nie powinno być aż tak istotne. Oczywiste jest że w wielu poza doktrynalnych sprawach się mylił bo był zwykłym człowiekiem żyjącym w czasach w których palenie wsi lub skrócenie kogoś o głowę nie wywoływało takich kontrowersji jak obecnie.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Złośliwości gościa z Frondy w kwestii osoby M. Lutra.

Postprzez Jonah » Pn lis 04, 2013 13:47

Ani ostry język M. Lutra, ani jego ostre atakowanie przeciwników nie odbiegało od standardów epoki. Już starożytności spory teologiczne bywały bardzo gorące, na soborach dochodziło nawet do bójek; w końcu zakazano z tej racji w ogóle publicznych dysput na tematy teologiczne. Nie można więc Reformatorów mierzyć współczesną, 'zniewieściałą' miarą. Czy Jezus nie przepędził przekupniów ze Świątyni (jakie to nieliberalne :D ), czy nie nazywał faryzeuszy 'plemieniem żmijowym' i 'pobielanymi grobami' (jakie to niepoprawne politycznie, istna 'mowa nienawiści' :D ), czy nie przeklął drzewa figowego (jakie to nieekologiczne :D ), czy nie 'straszył' piekłem (jaki to pozbawione wrażliwości :D )? Myślę, że nie należy powielać obrazu Jezusa z obrazków dla dzieci i książek liberalnych teologów (zakorzenionym gdzieś w marcjonizmie, a przecież Bóg ST i NT to ten sam Bóg). Jezus to nie rozmemłany hippis :wink: Jest lwem z plemienia Judy, który zwyciężył świat, grzech, Szatana i śmierć :D
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Złośliwości gościa z Frondy w kwestii osoby M. Lutra.

Postprzez Witold » Pn lis 04, 2013 15:49

co ty w ogóle wypisujesz? Gdzie ja przedstawiałem Jezusa jako hipisa?

Czy Nowy Testament to książka neoliberalnego teologa zakorzenionego gdzieś w marcjonizmie?

Mat. 5 38-48
Słyszeliście, iż powiedziano: Oko za oko, ząb za ząb. (39) A Ja wam powiadam: Nie sprzeciwiajcie się złemu, a jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. (40) A temu, kto chce się z tobą procesować i zabrać ci szatę, zostaw i płaszcz. (41) A kto by cię przymuszał, żebyś szedł z nim jedną milę, idź z nim i dwie. (42) Temu, kto cię prosi, daj, a od tego, który chce od ciebie pożyczyć, nie odwracaj się. (43) Słyszeliście, iż powiedziano: Będziesz miłował bliźniego swego, a będziesz miał w nienawiści nieprzyjaciela swego. (44) A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują, (45) abyście byli synami Ojca waszego, który jest w niebie, bo słońce jego wschodzi nad złymi i dobrymi i deszcz pada na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. (46) Bo jeślibyście miłowali tylko tych, którzy was miłują, jakąż macie zapłatę? Czyż i celnicy tego nie czynią? (47) A jeślibyście pozdrawiali tylko braci waszych, cóż osobliwego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? (48) Bądźcie wy tedy doskonali, jak Ojciec wasz niebieski doskonały jest.


I nie porównuj wywrócenia stołów kupieckich albo zniszczenia drzewa figowego do podżegania do zabijania arian i żydów. Podaj mi cytat w którym Jezus wzywa do zabijania!
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Złośliwości gościa z Frondy w kwestii osoby M. Lutra.

Postprzez Jonah » Pn lis 04, 2013 16:43

Oj tam zaraz 'podżegania' :wink: . Nawet dzisiaj też często jeden człek do drugiego wykrzykuje, że go zabije. Nie znaczy to wszakże, iż chce naprawdę jego śmierci. M. Luter chciał nawrócenia Żydów (jak wielu mu współczesnych chrześcijan), ale jego nadzieje się nie ziściły. Stąd zniecierpliwienie i ostre słowa. Do zdławienia rewolty anabaptystów zaczął nawoływać, gdy zobaczył, do czego zdolne są zbrojne bandy chłopskie. Warto zorientować się, co wyczyniali oni np. w Munster. Nie było innej drogi do przywrócenia pokoju niż przeciwstawienie się im siłą. Gdyby zwyciężyli, mogłoby już wówczas powstać coś na kształt późniejszych państw totalitarnych. Trzeba pamiętać, by podejmując się oceny człowieka, umieścić go na tle epoki. A wówczas ludzie nie przebierali w słowach. Tym bardziej krewki, chłopskiego pochodzenia M. Luter.

Oczywiście, że Jezus nie nawoływał do zabijania kogokowiek. Nie nawoływał również do nienawiści. Nakazywał wyrzeczenie się odwetu i przebaczenie. Ale bywał też ostry w mowie i zdecydowany z czynie. Co się dziś często przemilcza. Jego nowotestamentalny obraz trzeba ujmować całościowo, a nie wybiórczo. Bo wówczas wlaśnie redukuje się Go, jak w teologii liberalnej, do miałkiego nauczyciela moralności, który hasa z kwietnym wiankiem na głowie i krzyczy: peace, love; wybacza cudzołożnej niewieście, ale już nie ma odwagi pouczyć jej, by nie grzeszyla więcej :D .
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Złośliwości gościa z Frondy w kwestii osoby M. Lutra.

Postprzez septemberlicht » Pn lis 04, 2013 17:28

skomplik napisał(a):Smutne są te cytaty Lutra, i tak nie wiadomo czy prawdziwe....
To były inne czasy. Inna kultura dyskusji. Inna tradycja. Te cytaty z Lutra pewnie są prawdziwe, ale przypuszczam, że przynajmniej część z nich nabrałaby odmiennego zabarwienia, gdyby je umieścić w szerszym kontekście. To tak jak ze słynnym luterskim " Pecca fortiter", wyrywanym zwykle z kontekstu. Zdanie "Bądź grzesznikiem i grzesz na całego" to naprawdę słowa Lutra. Ale nabierają one nieco innego znaczenia, jeśli wiemy, że w kolejnym zdaniu pada kwestia"Ale równocześnie wesel się i tym odważniej wierz w Chrystusa, który jest zwycięzcą grzechu, śmierci i świata". A jeszcze innego znaczenia nabierają wszystkie te zdania, jeśli wiemy, że padły w prywatnym liście Lutra do Staupitza, pisanym w całości w żartobliwy i nieco krotochwilny sposób.

Ale tak jak mówię - Luter był po trochu ludowym trybunem, nie żądajmy więc od niego, aby wyrażał się tak "okrężnie" jak dzisiejsi, polityczno-poprawni politycy z Brukseli...
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Złośliwości gościa z Frondy w kwestii osoby M. Lutra.

Postprzez Jacek » Pn lis 04, 2013 17:29

Red. Terlikowski ma duża wiedze na temat Luteranizmu, jak wspomniał Tomasz, chociazby wspomniec Jego publikacje i bardzo pozytuwna ocena luteranskiego koscioła Synodu Missourii. Terlikowski ma takze poparcie wsrod konserwatywnych luteranskich teologow chociazby w osobie Roberta Smigielskiego. Nalezy uwaznie czytac Jego teksty, a nie wyskakiwać z pochopna opinia, jak to czynia niektorzy na tej stronie, Troche obiektywizmu. Nalezy zauwazyc ze to wlasnie ultra-katolik Terlikowski nazywa Koscioł Luteranski - KOSCIOLEM !!! a nie spolnota wyznaniowa, jak to w zyczaju praktykuja nawet liberalni katolicy
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron