Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

nabożeństwa w tygodniu

Re: nabożeństwa w tygodniu

Postprzez Elżbieta » Pn paź 21, 2013 12:17

A kiedy ksiądz jest nieżonaty ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: nabożeństwa w tygodniu

Postprzez skomplik » Pn paź 21, 2013 12:28

To narzeczona :wink:
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: nabożeństwa w tygodniu

Postprzez Elżbieta » Pn paź 21, 2013 12:31

Narzeczona jest w odległym mieście
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: nabożeństwa w tygodniu

Postprzez Aleksander » Pn paź 21, 2013 13:21

skomplik napisał(a):


Amen, dokładnie. A skąd Aleksandrze "odprawiasz" (ale dziwne słowo) nieszpory? Ze Śpiewnika Ewangelickiego? Tam jest trochę mało to rozwinięte.
Obok nieszporów warto przypomnieć piękną tradycje jutrzni, komplety, modlitwy w ciągu dnia z liturgii godzin.
Jakby księża codziennie np. o 18:00 otwierali Kościoły i prowadzili takie liturgie to może by się ludzie pojawiali?
b
Dlaczego dziwne słowo? Zbór /parafia w nabożeństwie uczestniczy. Ksiądz /pastor nabożeństwo odprawia.
Niestety, od 2,5 roku nie odprawiam żadnych nabożeństw. Natomiast uczestniczę z całą swoją rodziną w każdą niedzielę w Kościele reformowanym (niestety niezależnym denominacyjnie) w północnej części Londynu. Prezbiterzy tego zboru rozpoznają moja ordynację i dlatego często pytają o moje zdanie na publicznym forum, jednak urzędu jako takiego nie piastuje. Zaczym bardzo tęsknię i przeżywam. Pracuje jako inżynier.
Natomiast każdemu polecam korzystanie ze śpiewnika Ewangelickiego. Jest to wspaniałe dziedzictwo i ogromny wkład w historii Kościoła. Każdy kto szuka zrozumienia nabożeństwa oraz pomocy w tym jak to ma wyglądać polecam z całego serca. Myślę, że jest tam wystarczająco informacji.
Myślę, że nieszpory powinny składać się z krótkiej liturgii (oczywiście wzorowanej na nabożeństwie głównym), jednak forma krótsza, oraz niedługie kazanie /pouczenie ze Słowa Bożego. Warto jednak robić to rozmysłem aby ludzi raczej zachęcać, niż wymagać.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: nabożeństwa w tygodniu

Postprzez Kubala95 » Pn paź 21, 2013 14:24

skomplik napisał(a):Ksiądz jako przedstawiciel duchowieństwa i... jego żona jako przedstawiciel wiernych? Już by miał kto odpowiadać.


No tak, podczas dystrybucji Komunii nawet wina się mogą razem napić, ależ to by było romantyczne nabożeństwo :D
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: nabożeństwa w tygodniu

Postprzez Elżbieta » Pn paź 21, 2013 14:54

Zawsze mi się wydawało, że Nabożeństwo powinno być odprawiane dla ludzi, a nie samo dla siebie`
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: nabożeństwa w tygodniu

Postprzez skomplik » Pn paź 21, 2013 16:22

Natomiast uczestniczę z całą swoją rodziną w każdą niedzielę w Kościele reformowanym (niestety niezależnym denominacyjnie) w północnej części Londynu.


Co to za różnica ?

urzędu jako takiego nie piastuje. Zaczym bardzo tęsknię i przeżywam.


To wracaj Bracie do Polski, "osiedl" się w jakimś mieście i załóż zbór :wink:

Zawsze mi się wydawało, że Nabożeństwo powinno być odprawiane dla ludzi, a nie samo dla siebie`


Ale ksiądz i jego małżonka to też ludzie
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: nabożeństwa w tygodniu

Postprzez Elżbieta » Pn paź 21, 2013 16:38

Ale ksiądz i jego małżonka to też ludzie

Trochę mało tych ludzi. Jeszcze raz powtarzam, ksiądz jest kawalerem i narzeczona daleko, bardzo daleko.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: nabożeństwa w tygodniu

Postprzez skomplik » Wt paź 22, 2013 13:28

Trochę mało tych ludzi.


"Gdzie dwóch albo trzech zgromadzonych w moim Imieniu tam ja jestem pośród nich" - Pan Jezus

Jeszcze raz powtarzam, ksiądz jest kawalerem i narzeczona daleko, bardzo daleko.


To pani która pomaga na plebani (tzw. gosposia). Ja nie widze problemu.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: nabożeństwa w tygodniu

Postprzez Elżbieta » Wt paź 22, 2013 18:08

To pani która pomaga na plebani (tzw. gosposia). Ja nie widze problemu.

Ci się coś nie pomyliło ?????????????????????? Gosposia w domu księdza luterańskiego - pierwsze słyszę :) Już nie mówiąc o tym, że trzeba żeby ta plebania była, bo np. w Legnicy nie ma, bo nam miasto odmawia zwrotu jakiegokolwiek budynku i nasz ksiądz mieszka w mieszkaniu innego księdza.
Wg . mnie trudno robić Nabożeństwo dla jednej osoby, nie mówiąc o tym, że w diasporach jest tak niewielka garstka ludzi, że nie wiem, czy znajdzie się ktoś, kto by mógł przyjść w tygodniu.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron