Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Konserwatywny liberalizm w oczach luteranina

Konserwatywny liberalizm w oczach luteranina

Postprzez Kubala95 » N cze 23, 2013 18:46

Witam, wspomniana w temacie ideologia zdobywa ostatnio w Polsce spore poparcie, szczególnie wśród ludzi młodych. Jeżeli ktoś jednak nigdy tej nazwy nie słyszał, to w oparciu o tę doktrynę swoje programy opierają takie partie jak Kongres Nowej Prawicy czy Unia Polityki Realnej. Liderzy tych ugrupowań często uzasadniają swoje poglądy chrześcijańską etyką. Chciałbym się zapytać, jak luteranie postrzegają ustrój państwa, wprowadzający tak skrajny liberalizm ?
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Konserwatywny liberalizm w oczach luteranina

Postprzez Jacek » N cze 23, 2013 20:54

Tu chodzi o skrajny liberalizm gosopdarczy, pomijam konserwatyzm polityczny ktorego jestem zwolennikiem. Jesli chodzi o liberalizm gospodarczy to w moim wypadku jest nie do przyjecia, poniewaz oddala on obywatela od Panstwa. Skrajny liberalizm nie szanuje czlowieka, pozostawia go na pastwe losu. Nalezy przyjac to co publikuje UPR, na czele z niepowaznym Korwinem Mikke, jest calkowitym zagrozeniem dla funkcjonowania kraju. Pozostawienie wolnej reki pracodawcy w stosunku do pracownika, bedzie sprzyjalo wielkszemu wyzyskowi tego drugiego, wywola to niepokoje spoleczne, a co idzie dalej kryzys danego kraju. Skoro ja jestem zobowiazany placic wysokie podatki na dane panstwo, to ja takze chce cos od kraju w postaci, opieki zdrowotnej, emerytury. Poglady UPR wracaja do czasow wczesnego dziewietnastowiecznego kapitalizmu.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Konserwatywny liberalizm w oczach luteranina

Postprzez Kubala95 » N cze 23, 2013 21:03

Na czele UPR Janusz Korwin-Mikke już dawno nie stoi, ale kieruje tą pierwszą partią - KNP. Przecież taka polityka nie zabrania spisania umowy o pracę, pracodawca poszedł by na taki układ, głównie ze względu na możliwość wystąpienia wspomnianych niepokoi w firmie. O ile mi wiadomo, takie partie postulują ograniczenie podatków do minimum i zastąpienie państwowych usług zdrowotnych, ubezpieczeniowych, edukacyjnych itp. prywatnym inicjatywą. Zaznaczone jest przy tym, że jeżeli człowiek nie oddaje pieniędzy państwu, to zwyczajnie będzie go stać na te prywatne usługi. Interesuje mnie jednak to, co myślicie o całkowitej legalizacji narkotyków, broni itp. ?
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Konserwatywny liberalizm w oczach luteranina

Postprzez Aleksander » N cze 23, 2013 22:08

Moim zdaniem należy rozróżnić ideały do których się dąży, a rzeczywiste zmiany. Wprowadzenie wszystkich pomysłów liberalnej ekonomii w krajach post komunistycznych oraz krajach zachodniej Europy, gdzie ludzie przyzwyczaili się do opikunczosci Państwa na pewno sprowadzi masowe niepokoje. To czego nie chcą przyznać europejczycy, że opieka Państwa jest zbyt kosztowna i nie proporcjonalna do rzeczywistych usług. Innymi słowy usługi kiepskie, a kosztują krocie. Dlatego tez nie możemy wyjść z kryzysu. Wciąż chcemy wydawać więcej niż zarabiamy. Natomiast skutki opikunczosci są o wiele bardzie głębokie i rezultaty jej będziemy doświadczać przez pokolenia (niestety negatywne). Natomiast kapitalizm bez chrześcijaństwa jest niebezpieczny tak jak opisywał Jacek.
Osobiście jestem za legalizacja broni i marihuany.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Konserwatywny liberalizm w oczach luteranina

Postprzez Jacek » N cze 23, 2013 22:30

Co do powszechnego dostepu do broni, mowie to z pozycji osoby posiadajacej takowe pozwolenie/ bron mysliwska,sportowa, kiedys sluzbowa,/- nie jestem zwolennikiem. Prosze sobie wyobrazic, ile tzreba przejsc badan psychologiczno-psychiatrycznych aby takowe otrzymac jeszcze dawno temu w Polsce. W Skandynawii jest latwiejszy dostep do broni, ale ludzie bardziej sa tam odpowiedzialni. Nie wyobrazam sobie calkowicie powszechnego pozwolenia na bron w Polsce. Co do Marihuany- owszem ale tylko w warunkach leczniczych i pod scislym nadzorem.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Konserwatywny liberalizm w oczach luteranina

Postprzez Tomasz » N cze 23, 2013 22:31

Osobiście jestem za legalizacja broni i marihuany.


Tutaj mnie Pastor zaskoczył :shock:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Konserwatywny liberalizm w oczach luteranina

Postprzez Jacek » N cze 23, 2013 22:34

Odnosnie Marihuany, czesto ludzie mysla ze wHollandii jest calkowicie legalna ?- otoz nie. Dostepna jest tylko w tzw. Coffishop i tylko wolno tam palic, wyniesienie poza obreb obiektu jest przestepstwem.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Konserwatywny liberalizm w oczach luteranina

Postprzez Witold » N cze 23, 2013 22:38

Jacek napisał(a):Tu chodzi o skrajny liberalizm gosopdarczy, pomijam konserwatyzm polityczny ktorego jestem zwolennikiem. Jesli chodzi o liberalizm gospodarczy to w moim wypadku jest nie do przyjecia, poniewaz oddala on obywatela od Panstwa. Skrajny liberalizm nie szanuje czlowieka, pozostawia go na pastwe losu. Nalezy przyjac to co publikuje UPR, na czele z niepowaznym Korwinem Mikke, jest calkowitym zagrozeniem dla funkcjonowania kraju. Pozostawienie wolnej reki pracodawcy w stosunku do pracownika, bedzie sprzyjalo wielkszemu wyzyskowi tego drugiego, wywola to niepokoje spoleczne, a co idzie dalej kryzys danego kraju. Skoro ja jestem zobowiazany placic wysokie podatki na dane panstwo, to ja takze chce cos od kraju w postaci, opieki zdrowotnej, emerytury. Poglady UPR wracaja do czasow wczesnego dziewietnastowiecznego kapitalizmu.


I tutaj Jacku wychodzi twoje zupełne niezaznajomienie z tematem. Liberalizm gospodarczy polega na tym że państwo nie daje Ci nic poza ochroną (wojsko, policja, sądy) ale zabiera Ci minimalną ilość pieniędzy w podatkach.
Tak na chłopski rozum: czy uważasz że "dostaniesz" od państwa więcej niż włożyłeś? Czyli państwo skąd bierze pieniądze? Rosną na drzewie?
To oczywiste że skoro państwo "da" Ci 100 złotych na leczenie zęba to wcześniej musiało zabrać Ci 150zł. Skąd myślisz pieniążki na utrzymanie biur, dyrektorów i całej urzędniczej bandy?
Czy wiesz że połowa wpływów z podatku VAT pochłaniają koszty pracy urzędów skarbowych?

Kolejny błąd w twoim wpisie to porównanie do dziewiętnastowiecznego kapitalizmu. Obecne potęgi gospodarcze to państwa które były kapitalistyczne przez dużą część dwudziestego wieku.
Jako odpowiedź na kapitalizm powstał socjalizm i słuszność socjalizmu możesz zauważyć w krajach jak Korea Płn., Kuba czy Rosja.

A wracając do państw zachodnich, owszem, ostatnimi laty coraz bardziej idą w kierunku socjalizmu czego owocem są między innymi chętnie osiedlający się muzułmanie.

Tak czy inaczej nie wiem czy forum chrześcijańskie powinno być miejscem rozmów o polityce. Raczej to zły pomysł.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Konserwatywny liberalizm w oczach luteranina

Postprzez Tomasz » N cze 23, 2013 23:02

Tak czy inaczej nie wiem czy forum chrześcijańskie powinno być miejscem rozmów o polityce. Raczej to zły pomysł.


Tak. O polityce tutaj raczej nie dyskutujemy, bowiem nie mieści się to w celach tego forum. Nie mniej, możemy takie tematy w pewnych granicach poruszać.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Konserwatywny liberalizm w oczach luteranina

Postprzez Jacek » N cze 23, 2013 23:29

Witoldzie Witoldzie hola hola, bo zbytnio galopujesz. Ja doskonale sie orientuje, w sprawach politycznych mnie nie zagniesz. To co ty proponujesz, to zaden wysoko rozwiniety kraj UE nie stosuje. W Skandynawii jest tzw.kapitalizm z ludzka twarza i nie nazywajcie tego bo tylko w Polsce takie glupoty(........), o jakies odmianie socjalizmu kapitalistycznego, owszem sa bardzo wysokie podatki, ale to sie pozniej wraca. Na pewno wolalbys zyc w Skandynawii z rodzina, bo przynajmniej nie musiałbyś sie martwic o zabezpieczenie emerytalne. Ale jak zwykle swiatli Polacy w postaci UPR i (.............................) polityka Mikke, znalezli tzrecia droge utopii. A pozniej z rodzinami laduja w Szwecji Norwegii, Danii, Finlandii, Islandii, bo Tuski, Korwiny, i inni ...........................) maja lepsza recepte. Badz realista a nie fantasta. Trzeba wziasc przyklad od marzdejszych od siebie zeby rzadzic. Co ty jako mlody czlowiek mozesz wiedziec jak wygladal kapitalizm w wydaniu UPR ktory jest zywcem wziety z 19- wicznej Anglii. Pracodawca dopiero mialby wolna reke do dzialania i lamania Kodeksu Pracy. Chlopie- zatnow sie co mowisz, za malo zyjesz na tym swiecie.


Jacku uważaj na słowa, tutaj w ten sposób się nie pisze, racz wziąć to pod uwagę
Elżbieta
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości