Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Jak sobie wyobrażacie przyszłość kościoła?

Jak sobie wyobrażacie przyszłość kościoła?

Postprzez Witold » Pt sty 18, 2013 15:48

Mam pytanie do Was, co byście zrobili gdyby w przyszłości (mam nadzieję że do tego nigdy nie dojdzie) KEA święcił związki homoseksualne a jawni homoseksualiści mogliby zostać duchownymi?

Czy rozważalibyście odejście do innego kościoła (może kościoły staroluterańskie rozpoczęłyby działalność w Polsce), pozostalibyście w KEA czy może odeszlibyście z KEA i nie przechodzilibyście do innych związków modląc się w domu? A może doszłoby do rozłamu w KEA?

Wiem że temat nieprzyjemny i mam nadzieję że nigdy nie będziemy musieli wybierać. Kościół powinien jednak liczyć się z tym że wśród konserwatystów znajdzie się więcej praktykujących niż wśród libertynów którzy będą robić co chcą wierząc że Bóg wszystko wybaczy. Więc mam nadzieję że nic się nie zmieni aczkolwiek krytykujecie CHAT mówiąc że produkuje bardzo otwartych teologów więc nigdy nie wiadomo :?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Jak sobie wyobrażacie przyszłość kościoła?

Postprzez Elżbieta » Pt sty 18, 2013 17:12

Owszem temat jest bardzo niemiły. Jak już niejednokrotnie pisałam, w takim wypadku szukam innego Kościoła. Jednak sądzę, że nie będzie takiej potrzeby, że nas to ominie, bo naród w którym żyjemy, jest na tyle niepostępowy, że nie dopuści do takiej sytuacji. Właśnie to forum jest założone, by bronić to co możemy stracić. 500 lat temu ks. dr Marcin Luter dał początek odnowie, teraz my musimy kontynuować jego dzieło, bo zostanie zaprzepaszczone.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jak sobie wyobrażacie przyszłość kościoła?

Postprzez Wędrowiec » Pt sty 18, 2013 17:41

Witoldzie, w tym wypadku powinniśmy mówić o Kościele, przez duże "K" ;)
Myślę, że przedstawiona przez Ciebie wizja, jest niestety bardzo prawdopodobna. Wystarczy spojrzeć na inne państwa, gdzie tradycja luterańska jest daleko bardziej posunięta (liczna).
Elu, naród jest jak najbardziej postępowy i poniekąd właśnie ta cecha może budować swoiste pretensje, względem konserwatywnych wspólnot.

Co jak co, ale homoseksualizm został potępiony w Biblii. Nie rozumiem, jak to może przejść wśród ewangelików :roll:
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Jak sobie wyobrażacie przyszłość kościoła?

Postprzez Elżbieta » Pt sty 18, 2013 18:13

Na razie nie przeszedł. Jeżeli chodzi o naród, to wbrew pozorom śmiem wątpić, żebyśmy byli skłonni zaakceptować wszelkie nowinki, ciągniemy się daleko w tyle za postępową Europą, co poniektórzy bardzo nam mają za złe. Ordynację kobiet łatwiej przełkną niż śluby homo. Zobacz co się dzieje w internecie
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jak sobie wyobrażacie przyszłość kościoła?

Postprzez Jonah » Pt sty 18, 2013 18:16

Liberalni teologowie tak interpretują te bibijne teksty na temat homoseksualizmu, jakby nie odnosiły się one do homoseksualistów, ale do gwałtu lub prostytucji homoseksualnej. I wówczas uważają, że pozostają w zgodzie z Biblią.

Chyba wszyscy obawiamy się, że mogłoby dojść do liberalnych zmian w Kościele. To dotyczy nie tylko luteran. Wystarczy przypomnieć, np. rzymskokatolickiego księdza D. Helminiaka (jego książka jest dostępna w języku polskim), który proponuje po prostu usunąć z Biblii fragmenty potępiające zachowania homoseksualne.

Wprowadzenie takich zmian w KEA mogłoby zakończyć się rozłamem, co dla mniejszościowego, niezbyt liczebnego Kościoła nie było by zbyt szczęśliwym rozwiązaniem. Tak więc powinniśmy starać się, by do takich zmian nie dopuścić.
W USA, nawet w najbardziej liberalnych Kościołach istnieją grupy odnowy biblijnej, np. w ELCA jest konfesyjna wspólnota WordAlone. One dążą do powrotu do Biblii i ortodoksji.

Jak dla mnie osobiście, największe znaczenie miałyby kwestie praktyczne. W Polsce jest wiele parafii z jednym księdzem. Gdyby została nim kobieta, ja, jak i inni probiblijni, pozbawieni byśmy zostali właściwie opieki duszpasterskiej. Bo uczestniczyć w nabożeństwach, którym przewodzi osoba niegodziwie ordynowana (nie mowię o ważności ordynacji, ale jej niegodziwości), nie mam zamiaru. Musiałbym np. przenieść się do innej parafii, w innym mieście.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Jak sobie wyobrażacie przyszłość kościoła?

Postprzez Elżbieta » Pt sty 18, 2013 18:24

Zapewniam Cię, że jak na razie ordynacja kobiet nie przejdzie :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jak sobie wyobrażacie przyszłość kościoła?

Postprzez Iza » Pt sty 18, 2013 19:07

Jonah napisał(a): Wystarczy przypomnieć, np. rzymskokatolickiego księdza D. Helminiaka (jego książka jest dostępna w języku polskim), który proponuje po prostu usunąć z Biblii fragmenty potępiające zachowania homoseksualne.

Doktryna rzymskokatolicka kuleje w wielu kwestiach jeśli chodzi o zgodność z Biblią... ale żeby chcieli coś z niej usuwać to nawet ich bym nie posądzała. Ot propozycja tego księdza, ewentualnie małej grupy jemu podobnych.

A Kościół będzie postępować, bo taka jest kolej rzeczy. Ogólnie chrześcijaństwo przechodzi kryzys.
Martwicie się ewentualnym rozłamem w KEA, ale skoro z roku na rok liczba luteran raczej spada może się okazać, że nie będzie nawet z czego/kogo tego rozłamu zrobić. Może wtedy się okazać, że podział na liberałów i konserwatystów wcale nie będzie największym problemem.
Iza
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 19:48
Lokalizacja: Legionowo
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jak sobie wyobrażacie przyszłość kościoła?

Postprzez Elżbieta » Pt sty 18, 2013 19:20

:P W Legnicy tendencji spadkowej raczej nie widać, natomiast jak na razie parafia pięknie się rozwija :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jak sobie wyobrażacie przyszłość kościoła?

Postprzez Wędrowiec » Pt sty 18, 2013 19:21

Elżbieta napisał(a)::P W Legnicy tendencji spadkowej raczej nie widać, natomiast jak na razie parafia pięknie się rozwija :P


Miło słyszeć :)
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Jak sobie wyobrażacie przyszłość kościoła?

Postprzez Jonah » Pt sty 18, 2013 19:28

Elżbieta napisał(a):Zapewniam Cię, że jak na razie ordynacja kobiet nie przejdzie :P


Już mnie o tym Elżbieto zapewniałaś. Ale zawsze niepewność pozostaje.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 5 gości

cron