Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kreacjonizm

Kreacjonizm

Postprzez skomplik » Cz sty 10, 2013 22:05

Witam :)
Zastanawiam się nad ideą kreacjonizmu w Biblii oraz nauce, jestem osobą wierzącą - a więc wierzę w to że wszystko co istnieje jest stworzone przez Niego. I teraz pojawia się pytanie - czy słowa z 1 Mojżeszowej należy brać dosłownie (o siedmiu dniach) czy też może jako symbol stworzenia.
W tej drugiej opcji Pan Bóg sam by stworzył ewolucję i kierował nią aż do powstania tego wszystkiego co nas otacza, natomiast w Biblii zostało to zapisane językiem ówczesnych ludzi, czyli najważniejsza treść tego opowiadania mówi że to Bóg wszystko stworzył.

Kreacjonizm nastomiast mówi że wszystko co jest zapisane dokładnie tak się odbyło, czy naprawdę da się to pogodzić z dzisiejszą nauką? Mnie przekonuje kreacjonizm, ale nie jestem żadnym naukowcem więc nie mam argumentów dla wierzących ewolucjonistów jak i do niewierzących ewolucjonistów.
Ale mimo wszystko również zakładam że mogła mieć miejsce ewolucja która była kierowana przez Boga.

A wy co myślicie? Z tego co wiem to są trzy wersje:
- Kreacjonizm (dokładny zapis Biblijny)
- Inteligentny Projekt (Bóg kieruje ewolucją)
- ewolucja (ateizm)

Z dwoma pierwszymi się zgadzam, natomiast trzeci odpada.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kreacjonizm

Postprzez Krzysztof » Cz sty 10, 2013 22:52

Często odróżnia się inteligentny projekt od teistycznego ewolucjonizmu. Pod opisywanym przez ciebie poglądem, że Bóg kieruje ewolucją, zapewne może się podpisać większość zwolenników obu poglądów. Inteligentny projekt jest poglądem, że w świecie biologicznym istnieją struktury, które nie mogły powstać na drodze ze swej natury przyczynowych mechanizmów fizyki i chemii, lecz że za ich powstaniem stały przesłanki celowościowe, i można tego dowieść. Natomiast teistyczni ewolucjoniści są sceptyczni wobec możliwości takiego dowodu.

Moim zdaniem granice pomiędzy tymi poglądami są jednak dość płynne. Jest moim zdaniem wiele wspaniałych zjawisk w przyrodzie, które można wytłumaczyć czysto naturalistycznie, mimo wszystko sama estetyka podpowiada nam, że tak wspaniałe dzieło musiało mieć swojego Artystę. O ile nie zakładamy filozoficznego determinizmu, to przyjmujemy, że przyczynowo rozumiane prawa fizyki mogły, ale nie musiały do pewnego stanu doprowadzić - i pozwala to na zadanie pytania, czy jest w takim razie coś, co stało za tym, że zrealizowała się akurat dana opcja. Filozofowie fizyki dostarczają różnych odpowiedzi, włącznie z hipotezą wielu światów. Znane jest też ujęcie Whiteheada, który uznał istnienie Boga, przy czym jego działanie w świecie, o ile wiem, zawężał do sprawiania, że realizuje się akurat ta, a nie inna z możliwych opcji. Takie zawężenie jest rzecz jasna niezgodne z chrześcijańskim rozumieniem suwerenności Boga-Stworzyciela nad stworzonym przez Niego światem.
Krzysztof
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 17:55
wyznanie: luteranin z przekonania
dyplomy: 2
  

Re: Kreacjonizm

Postprzez skomplik » Pt sty 11, 2013 22:14

No tak, ale jak to pogodzić z kreacjonistycznym podejściem do dosłowności opisu stworzenia?
Poza tym czy w takim razie śmierć - która jest karą za grzech - okazuje się być czymś "naturalnym".

Jak to pogodzić? Wierzycie w dosłowny zapis z Księgi Rodzaju?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kreacjonizm

Postprzez Elżbieta » Pt sty 11, 2013 22:53

Ja wierzę, że Bóg to wszystko stworzył, a w jaki sposób, to i tak żadne dociekania na nic się nie zdadzą.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kreacjonizm

Postprzez Witold » Pt sty 18, 2013 23:55

ja wierzę w sposób dosłowny. Teoria ewolucji nie ma stu procentowego potwierdzenia, mało powiedziane. nie ma nawet 50%. Są jedynie naukowcy ateiści próbujący wyjaśnić naukowo każdą rzecz.
A skoro Bóg jest wszechmocny to czy cokolwiek jest dla Niego niemożliwe?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kreacjonizm

Postprzez Witold » Wt wrz 03, 2013 08:35

Polecam ciekawy materiał: "Dinozaury i Biblia" Dr Kenta Hovinda

http://www.youtube.com/watch?v=zA8op-G_iNo
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kreacjonizm

Postprzez Kubala95 » Wt wrz 03, 2013 21:32

Kreacjonizm – pogląd, że człowiek i wszelkie życie na Ziemi zostały stworzone w swojej pierwotnej formie przez Boga lub bóstwa.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kreacjonizm_(w_odniesieniu_do_przyrody_o%C5%BCywionej)


Jak widać w tej definicji, kreacjonizm nie wyklucza wcale "inteligentnego planu" czy "teistycznego ewolucjonizmu". Pogląd ten głosi jedynie, że sprawcą stworzenia jest jakaś istota wyższa (w naszym przypadku Bóg), nie określa natomiast dokładnie sposobu w jaki to uczyniła. Często można także spotkać się w chrześcijaństwie z określeniem "Boży plan". Bóg często przecież planował swoje kroki, zaplanował dokładnie jak będzie przebiegało dzieło zbawienia, a swoje zamierzenia przedstawił prorokom już wiele wieków przed narodzinami Chrystusa. Nie widzę więc żadnej sprzeczności w planowaniu przez Niego ewolucji życia na Ziemi, a byłoby to wręcz logiczne. W Starym Testamencie jest mnóstwo symbolizmu i metaforyzmu, a wynika to z tego że autorzy ksiąg nie posiadali stosownej wiedzy aby móc zrozumieć dosłownie Bożą wizję. Powiedzmy, że autor Księgi Rodzaju miał objawienie przedstawiające stworzenie świata, być może dało się wyróżnić w nim siedem kroków. Taki starożytny człowiek mógł uznać, że każdy z kroków trwał jeden dzień (bo to najprostsza znana - przynajmniej ówczesnemu - człowiekowi jednostka porządku życia) i z takim przekonaniem też zapisał treść swojej wizji. Starożytny nie myślał przecież takimi kryteriami jak człowiek XXI wieku, który z pomocą nauki zrozumiał wiele naturalnych procesów - to moim zdaniem też pewien plan Boga, żeby posiadający naukową wiedzę Homo Sapiens nie przeinaczył Jego wizji, albo wręcz nie uznał jej za objaw choroby psychicznej. Taki Hebrajczyk wstawał rano, wykonywał planowaną pracę, szedł spać, potem następował kolejny dzień i nasz delikwent wykonywał następne kroki swojej pracy. Ten cykl powtarzał się tak długo, aż Hebrajczyk dopiął celu (np. obsiał całe pole zboża). Taki więc prosty człowiek pomyślał, że Bóg pracował w podobny sposób do niego i stąd wyszedł taki zapis Genesis.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Kreacjonizm

Postprzez Elżbieta » Śr wrz 04, 2013 07:25

Ja już wcześniej pisałam, że mi się teoria ewolucji wcale nie kłóci z wiarą w Boga, bo przecież coś z niczego powstać nie mogło.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kreacjonizm

Postprzez Witold » Śr wrz 04, 2013 11:54

Więc obejrzyjcie materiał który podlinkowałem.

Śmierć pojawiła się na świecie wraz z grzechem Adama i Ewy, teoria ewolucji natomiast mówi że aby człowiek stał się człowiekiem musiały powstać wcześniej miliony organizmów które ewoluowały i umierały aby dojść do tej formy jaką znamy obecnie. Czy to się zgadza? Adam był pierwszym człowiekiem na Ziemi a jego ojciec jeszcze był australopitekiem? :)

Poza tym, z Biblii znamy korzenie Jezusa, wymieniony jest cały łańcuch osób, pokolenie po pokoleniu (na przykład pierwszy rozdział Mateusza). Czy ta cała genealogia waszym zdaniem jest fałszywa? Nowy testament podaje wszystkich przodków Chrystusa aż do Abrahama. Stary testament mówi o przodkach Abrahama. Gdy obliczymy jak długo żyły te osoby wychodzi na to że ludzkość ma około 6 tysięcy lat.
Więc pytanie moje brzmi tak: czy to ewolucjoniści mylą się że człowiek był na Ziemi już kilkadziesiąt tysięcy lat. Czy może Biblia jest niedokładna a może i fałszywa?

Kubala, pisząc że byli to prości ludzie i trzeba było im tak wyjaśniać otwierasz moim zdaniem furtkę dowolnego interpretowania Pisma. W ten sposób wszystko można podważyć. Właśnie liberałowie czytają w ten sposób Biblię i później dochodzą do wniosku:
"nie, to nie chodzi o to że homoseksualizm jest zły, to chodzi o to że takie prostaczki nie zrozumiałyby że facet może wyjść za faceta" albo: "nie, to nie jest złe gdy kobieta spółkuje ze zwierzęciem, po prostu w tamtych czasach zwierzęta były potrzebne do uprawiania roli". Przepraszam za skrajne przykłady ale takim rozmyślaniem o co mogło chodzić Autorowi i co On współcześnie myśli na te tematy jest niezdrowe.

Zauważcie też że naukowcy ewolucjoniści to w większości ateiści? Dlaczego?

Inteligentny projekt nie brzmi źle ale dlaczego Wszechmocny potrzebuje miliardów lat i skomplikowanych procesów żeby stworzyć świat?
Ja wierzę że stworzył go w kilka dni, tak jak mówi Biblia.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kreacjonizm

Postprzez septemberlicht » Śr wrz 04, 2013 14:45

Witold napisał(a):Ja wierzę że stworzył go w kilka dni, tak jak mówi Biblia.

Z czyjaś głęboką wiarą nie dyskutuje się, ale... :D

Biblia też mówi, że Matuzalem żył 969 lat. Wierzysz, że dokładnie tyle lat żył? Z czego były zbudowane jego komórki? Z tytanu?

Piszesz, że ludzkość ma 6 tysięcy lat. Biorąc pod uwagę, fakt, że pierwszy człowiek powstał w szóstym dniu istnienia świata, to cały świat jaki znamy (nie tylko Ziemia) liczy sobie 6 tysięcy lat plus pięć dni. Też wierzysz, że wcześniej nie było nic? Że nie ma niczego na świecie (wliczywszy kosmos), co miałoby więcej niż 6 tys. lat + pięć dni?

Witold napisał(a):Zauważcie też że naukowcy ewolucjoniści to w większości ateiści? Dlaczego?

A co to za argument? Jeden z największych zbrodniarzy w historii świata był chrześcijaninem, i to na tyle głęboko wierzącym, że kształcił się w seminarium i chciał zostać duchownym. Też mogę zapytać - DLACZEGO?

P.S. Mowa o Józefie Stalinie, oczywiście.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości

cron