Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

serial Tudorowie

Re: serial Tudorowie

Postprzez duoa211 » Wt lip 02, 2013 11:17

W związku obrazkiem mam takie pytanie do Vikinga.Czy w kościołach Luterańskich na ołtarzu lub z boku może być umieszczone Tabernakulum
Piszę,ponieważ kiedyś widziałem je w Kościołach Anglikańskich
duoa211
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn lip 01, 2013 21:50
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: serial Tudorowie

Postprzez Elżbieta » Wt lip 02, 2013 18:43

Tabernakulum w polskim KEA - to raczej niecodzienny widok i raczej wstrząsający :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: serial Tudorowie

Postprzez Jacek » Cz lip 04, 2013 21:48

Taaaaaaaaaaaaaak - Widok Tabernakulum w luteranizmie to widok wstrzasajacy ? :shock: . natomiast udzielanie slubow parze homo, i negowanie Biblii jako przesalania Bozego, udawadniajac ze to ksiazka historyczna, to juz nie jest wstrzasjace :lol: ? . Tabernakulum to nic innego jak pojemnik do przechowywania komunikantow, czy do pojemnika ktos karze oddawac czesc w luteranizmie ?.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: serial Tudorowie

Postprzez Elżbieta » Pt lip 05, 2013 02:05

Jacku, zanim zmieszasz wszystkich z błotem, to najpierw zobacz co to takiego tabernakulum - chociaż Ty akurat doskonale powinieneś wiedzieć co to takiego.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: serial Tudorowie

Postprzez skomplik » Pt lip 05, 2013 13:25

Na obrazku jest monstrancja. A ona służy nie tyle do przechowywania Ciała Pańskiego, co do adorowania.
A to zasadnicza różnica.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: serial Tudorowie

Postprzez Jacek » Pt lip 05, 2013 15:13

I tu Skomplik ma racje :mrgreen: Jest roznica pomiedzy Tabernakulum /schowkiem na komuniaknty a mostrancja . Elzbieto-prosze o nie sugerowanie komus rzucania blotem, bo nie widze powodu. W kosciolach luteranskich w Szwecji i USA, mozna spotkac na oltarzu Tabernakulum, i to nie stanowi przeszkody w dogmatyce luteranskiej. Dlatego prosze moderatorke o zaznajomienie sie z funkcjami Tabernakulum,a Monstracja.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: serial Tudorowie

Postprzez Elżbieta » Pt lip 05, 2013 17:15

Już się zaznajomiłam. :) Jednak w Polsce czegoś takiego się nie stosuje, a my jesteśmy w Polsce - chyba


Chciałam zauważyć, że ja mam prawo nie wiedzieć, bo nigdy nie miałam nic wspólnego z KRK. Natomiast Ty od razu powinieneś się zorientować, że na obrazku jest monstrancja, a nie tabernakulum.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: serial Tudorowie

Postprzez Jacek » Pt lip 05, 2013 23:02

Ja nie musze ogldac obrazka, bo wiem jak wyglada tabernakulum, i do czego sluzy. W niektorych kosciolach luteranskich na zachodzie znajduje sie tabernakulum,i matakie znaczenie jak szafa do strojow liturgicznych, co jak wiadomo nie stanowi przedmiot kultu. Tak ze Elzbieta jak wspomnialem niema podstaw do obrzucania kogos lub czegos blotem.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: serial Tudorowie

Postprzez Witold » So lip 06, 2013 00:40

ale przecież na pierwszym planie zdjęcia jest monstrancja a Ty Jacku zacząłeś pisać o tabernakulum :wink:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: serial Tudorowie

Postprzez Elżbieta » So lip 06, 2013 06:58

- No właśnie na zdjęciu jest monstrancja i to mnie tak zszokowało bo wiem, że toto służy do oddawania czci. A jeżeli chodzi o "mieszanie z błotem" to sam zacząłeś nas w ten sposób traktować, zamiast spokojnie wytłumaczyć, że nie chodzi Ci o to co jest na zdjęciu.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości

cron