Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Spowiedz

Re: Spowiedz

Postprzez Elżbieta » Pn gru 03, 2012 15:36

Dlaczego inaczej ? - My jesteśmy Kościołem Katolickim, ale zreformowanym i oczywiście u nas będzie jednak ciut inaczej. Zapraszam do zadawania pytań , a wówczas można będzie wiele niezrozumiałych treści wyjaśnić.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedz

Postprzez Jacek » Pn gru 03, 2012 19:33

W Luteranizmie obowiazują dwie mozliwosci spowiedzi; indywidualna-pomiędzy księdzem a petentem, i powszechna/ogolna=zbiorowa.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Spowiedz

Postprzez Tomasz » Pn gru 03, 2012 20:12

kilka razu w roku chodzę do spowiedzi ale coraz bardziej mam opory spowiadać się i wyliczać swoje grzeszne uczynki.Codziennie klękam i się modlę,Jezu Najwyższy przebacz moje grzechy i nieprawość,przecież wiesz o mnie wszystko.Jest mi ciężko na mszy bo nie mogę mogę przystąpić do Stołu Pańskiego,jakoś mi sumienie nie pozwala na przyjęcie Pana.W KEA jest inaczej,jak zauważyłem będąc częstym gościem na forach luterańskich.Dlaczego?


W Kościele Luterańskim jak najbardziej jest możliwość spowiedzi indywidualnej, jednak nie jest ona obowiązkowa. Luter przywiązywał wielką wagę do takiej formy i podkreślał, jak wielką pociechę i korzyści może ona przynieść strapionemu grzesznikowi. Wiem jednak, że w praktyce (szczególnie w KRK) taka spowiedź indywidualna wygląda różnie i nie zawsze tak jak powinna. Dużo zależy tutaj bez wątpienia od spowiednika, który jest jednak tylko człowiekiem.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedz

Postprzez Kryspin » Śr gru 05, 2012 15:47

Tomasz napisał(a):
kilka razu w roku chodzę do spowiedzi ale coraz bardziej mam opory spowiadać się i wyliczać swoje grzeszne uczynki.Codziennie klękam i się modlę,Jezu Najwyższy przebacz moje grzechy i nieprawość,przecież wiesz o mnie wszystko.Jest mi ciężko na mszy bo nie mogę mogę przystąpić do Stołu Pańskiego,jakoś mi sumienie nie pozwala na przyjęcie Pana.W KEA jest inaczej,jak zauważyłem będąc częstym gościem na forach luterańskich.Dlaczego?


W Kościele Luterańskim jak najbardziej jest możliwość spowiedzi indywidualnej, jednak nie jest ona obowiązkowa. Luter przywiązywał wielką wagę do takiej formy i podkreślał, jak wielką pociechę i korzyści może ona przynieść strapionemu grzesznikowi. Wiem jednak, że w praktyce (szczególnie w KRK) taka spowiedź indywidualna wygląda różnie i nie zawsze tak jak powinna. Dużo zależy tutaj bez wątpienia od spowiednika, który jest jednak tylko człowiekiem.

Tak,tylko nie zawsze po spowiedzi czuję ulgę,targają mną różne myśli.Czy naprawdę zostały mi przebaczone moje uczynki.przecież nie raz sakrament spowiedzi odbywa się tak szybko i wydaje mi się że hurtowo jest przyjmowany jeden za drugim.Moje serce jest przepełnione lękiem ale wiem że mnie Pan kocha i wierzę w jego miłosierdzie.
Kryspin
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 11:32
wyznanie: rzymsko-katolickie
  

Re: Spowiedz

Postprzez Jonah » Śr gru 05, 2012 16:31

Weź sobie zatem do poczytania biografię M. Lutra (np. H. Obermanna, M. Uglorza, G. Laua). On miał podobne wątpliwości, aż odkrył na nowo Pawłowe usprawiedliwienie z wiary.
Uświadomienie sobie, że jesteśmy usprawiedliweni przez wiarę a nie uczynki, że na Łaskę się nie zasługuje, to wyzwalające doświadczenie :D
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Spowiedz

Postprzez skomplik » Śr gru 05, 2012 17:16

Tak,tylko nie zawsze po spowiedzi czuję ulgę,targają mną różne myśli.Czy naprawdę zostały mi przebaczone moje uczynki.przecież nie raz sakrament spowiedzi odbywa się tak szybko i wydaje mi się że hurtowo jest przyjmowany jeden za drugim.Moje serce jest przepełnione lękiem ale wiem że mnie Pan kocha i wierzę w jego miłosierdzie.


Pan zna Twoje serce. Jeśli Go kochasz to wszystko jest w porządku. Gdy popełnisz grzech żałuj od razu, nie czekaj do spowiedzi, na pewno będzie Ci wybaczone. Nie za względu na Ciebie, ale ze względu na Jezusa i Jego mękę.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Spowiedz

Postprzez Kryspin » Śr gru 05, 2012 21:00

Jonah napisał(a):Weź sobie zatem do poczytania biografię M. Lutra (np. H. Obermanna, M. Uglorza, G. Laua). On miał podobne wątpliwości, aż odkrył na nowo Pawłowe usprawiedliwienie z wiary.
Uświadomienie sobie, że jesteśmy usprawiedliweni przez wiarę a nie uczynki, że na Łaskę się nie zasługuje, to wyzwalające doświadczenie :D

Noszę się z takim zamiarem,tylko jak zdobyć lekturę?Ja przez wiele lat miałem co innego wpajane przez naszych księży i dopiero od niedawna kiedy czytałem Pismo Św zacząłem inaczej postrzegać słowa naszego Pana.
Kryspin
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 11:32
wyznanie: rzymsko-katolickie
  

Re: Spowiedz

Postprzez Kryspin » Śr gru 05, 2012 21:01

skomplik napisał(a):
Tak,tylko nie zawsze po spowiedzi czuję ulgę,targają mną różne myśli.Czy naprawdę zostały mi przebaczone moje uczynki.przecież nie raz sakrament spowiedzi odbywa się tak szybko i wydaje mi się że hurtowo jest przyjmowany jeden za drugim.Moje serce jest przepełnione lękiem ale wiem że mnie Pan kocha i wierzę w jego miłosierdzie.


Pan zna Twoje serce. Jeśli Go kochasz to wszystko jest w porządku. Gdy popełnisz grzech żałuj od razu, nie czekaj do spowiedzi, na pewno będzie Ci wybaczone. Nie za względu na Ciebie, ale ze względu na Jezusa i Jego mękę.

Wlewasz radość i nadzieję w moje serce,tego potrzebuję
Kryspin
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 11:32
wyznanie: rzymsko-katolickie
  

Re: Spowiedz

Postprzez Jonah » Śr gru 05, 2012 21:50

krystyna napisał(a):
Jonah napisał(a):Weź sobie zatem do poczytania biografię M. Lutra (np. H. Obermanna, M. Uglorza, G. Laua). On miał podobne wątpliwości, aż odkrył na nowo Pawłowe usprawiedliwienie z wiary.
Uświadomienie sobie, że jesteśmy usprawiedliweni przez wiarę a nie uczynki, że na Łaskę się nie zasługuje, to wyzwalające doświadczenie :D

Noszę się z takim zamiarem,tylko jak zdobyć lekturę?Ja przez wiele lat miałem co innego wpajane przez naszych księży i dopiero od niedawna kiedy czytałem Pismo Św zacząłem inaczej postrzegać słowa naszego Pana.


Może warto najpierw obejrzeć film "Luter", (np. http://www.youtube.com/watch?v=lmwEYzwdD2g). Potem książkę ks. Manfreda Uglorza "Marcin Luter. Ojciec Reformacji" (http://www.warto.com.pl/teologia-apolog ... macji.html).
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Spowiedz

Postprzez Elżbieta » Śr gru 05, 2012 22:48

Czytaj Listy Pawła, one Ci pomogą.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości

cron