Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wykonanie pieśni ze Śpiewnika Ewangelickiego

Wykonanie pieśni ze Śpiewnika Ewangelickiego

Postprzez pastor Paweł Bartosik » Śr sie 29, 2012 12:42

Być może był już taki wątek.

Chciałbym zapytać czy są gdzieś dostępne wykonania pieśni ze "Śpiewnika Ewangelicznego" z udziałem chóru lub po prostu... z nabożeństw.

Wiem, że są dostępne wykonania z akompaniamentem organowych. Chodzi mi jednak o... śpiew. :)
Pozdrawiam.
pastor Paweł Bartosik
 
Posty: 8
Dołączył(a): Śr sie 29, 2012 12:34
Lokalizacja: Gdańsk
wyznanie: Ewangeliczny K. Reformowany
  

Re: Wykonanie pieśni ze Śpiewnika Ewangelickiego

Postprzez Elżbieta » Śr sie 29, 2012 12:56

Ja mam, ale bardzo niewiele, chociaż też by mi się przydały do odtwarzania w czasie Komunii. Głównie bazuję na nagraniach krakowskich (przeważnie bardzo szybkie) i Świderskiego. Ale to są tylko melodie do odtwarzania w czasie Nabożeństwa. Oczywiście zaraz się znajdą przeciwnicy takiego akompaniamentu, ale jak kiedyś już pisałam, moja parafia jest parafią dotowaną i nie stać nas na organistę.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wykonanie pieśni ze Śpiewnika Ewangelickiego

Postprzez Tomasz » Śr sie 29, 2012 18:29

Zapraszam do posłuchania pieśni ewangelickich we wspaniałym wykonaniu Chóru Jubilate-Deo z Mysłowic. Nagrania są zamieszczone na naszym forum tutaj.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wykonanie pieśni ze Śpiewnika Ewangelickiego

Postprzez nika » So gru 29, 2012 18:05

pastor Paweł Bartosik napisał(a):
Wiem, że są dostępne wykonania z akompaniamentem organowych. Chodzi mi jednak o... śpiew. :)
Pozdrawiam.


Zapraszam na stronę parafii cieszyńskiej - www.cieszyn.org.pl
Tam w zakładce transmisje znajdziesz nabożeństwa archiwalne. Będzie tam wiele pieśni wykonywanych przez chóry albo ogólnie przez zbór. Pewnie niewiele to pomoże ale może coś się przyda ;)
Pozdrawiam!
nika
 
Posty: 61
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:18
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Wykonanie pieśni ze Śpiewnika Ewangelickiego

Postprzez Krzysztof » Wt sty 01, 2013 19:58

Ja myślę, że byłby to dobry pomysł, by zrobić nagrania wszystkich pieśni ze Śpiewnika Ewangelickiego i udostępnić je w Internecie, np. w YouTube. Kultura i sztuka zawsze były jednymi ze skuteczniejszych narzędzi ewangelizacji, a taki krok przyczyniłby się do promowania ewangelickiego dziedzictwa. Nie wiem ile jest w Polsce chórów ewangelickich, ale chyba rozdzielenie pomiędzy nie 955 pieśni nie jest rzeczą niewykonalną. Jest na YouTube parę pieśni ewangelickich, ale są to nieskoordynowane, indywidualne inicjatywy i ich znalezienie jest czasami niełatwe. A zdarzają się czasami prawdziwe perełki, jak wykonanie pieśni "Na skale Kościół stoi" albo "Brońże Panie, nas, na wieki" przez zbór w Ustroniu w ramach nabożeństwa z okazji Święta Reformacji (link).
Krzysztof
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 17:55
wyznanie: luteranin z przekonania
dyplomy: 2
  

Re: Wykonanie pieśni ze Śpiewnika Ewangelickiego

Postprzez nika » Wt sty 01, 2013 22:27

Krzysztofie - może to Cię zainteresuje ;)
http://krakow.luteranie.pl/o_parafii_piesni.html
nika
 
Posty: 61
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:18
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Wykonanie pieśni ze Śpiewnika Ewangelickiego

Postprzez Witold » Wt sty 01, 2013 22:47

wielkie dzięki. Ja właśnie szukałem samego akompaniamentu. świetną robotę wykonali ci panowie!
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Wykonanie pieśni ze Śpiewnika Ewangelickiego

Postprzez Krzysztof » Wt sty 01, 2013 22:52

Tę stronę znam i cenię, ale chodziło mi o chóralne wykonania, takie jak wykonane przez wspomniany przez Tomasza chór z Mysłowic. Większość Polaków nie ma dostępu do tekstów pieśni. Ale wykonanie wszystkich pieśni na podobnym poziomie jest chyba ponad siły pojedynczego chóru, dlatego wymagałoby zaangażowania całego Kościoła.

Myślę, że dekada Reformacji jest jak najlepszym terminem na rozpropagowanie muzycznego dziedzictwa Reformacji wśród Polaków. Co prawda mieliśmy już "Rok pieśni i liturgii ewangelickiej" w 2007 roku (z inicjatywy ks. Jana Grossa), ale od tego czasu dużo się zmieniło, jeśli chodzi o podejście do udostępniania i promowanie muzyki w Internecie. Weźmy pod uwagę, że wtedy jeszcze nie można było "polubić" utworu na Facebooku :wink: Wiele parafii organizuje koncerty i jest to szlachetna inicjatywa, ale obecnie to Internet jest medium "pierwszego kontaktu", na koncerty przychodzą już ludzie zdecydowani, na nabożeństwa tym bardziej.
Krzysztof
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 17:55
wyznanie: luteranin z przekonania
dyplomy: 2
  

Re: Wykonanie pieśni ze Śpiewnika Ewangelickiego

Postprzez Elżbieta » Wt sty 01, 2013 23:12

na koncerty przychodzą już ludzie zdecydowani, na nabożeństwa tym bardziej.

Na koncerty rzeczywiście przychodzą ludzie zdecydowani - posłuchać pięknej muzyki, natomiast na Nabożeństwa - różnie bywa. Dzisiaj do mojej parafii przyszła osoba, która chciała zobaczyć jak u nas jest. Nie mogę stwierdzić, że była zdecydowana.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wykonanie pieśni ze Śpiewnika Ewangelickiego

Postprzez Krzysztof » Wt sty 01, 2013 23:21

No rzeczywiście może być różnie, pisałem trochę z własnej perspektywy. Jednak nie wszyscy mają blisko do luterańskiego kościoła, ja np. kiedy zacząłem interesować się luteranizmem miałem do najbliższego ponad 30 km, tak więc Internet był dla mnie naturalną drogą kontaktu i tu, nie ukrywam, dużo zawdzięczam parafii w Cieszynie, która chyba jako pierwsza zaczęła transmitować nabożeństwa.
Krzysztof
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 17:55
wyznanie: luteranin z przekonania
dyplomy: 2
  


Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości