Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Migawki wyznaniowe z Hollandii

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez skomplik » Wt wrz 11, 2012 16:17

A to ciekawe, że moje stwierdzenie jest nie do przyjęcia a pastora Aleksandra już jest ok :wink:
Jacku, czyli wg. Staroluteran ordynacja kobiet i również nabożeństwo Wieczerzy Pańskiej odprawiane przez kobietę jest nie tyle "niegodna" co "nieważna"?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez Elżbieta » Wt wrz 11, 2012 16:59

Skompliku, pomyliłeś fora. Tu nie należy (między innymi) propagować ordynacji kobiet, bo w przeciwnym razie będzie to łamaniem regulaminu
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez Tomasz » Wt wrz 11, 2012 18:29

Spokojnie - nie palmy od razu Skomplika na stosie - poczekajmy aż ogień dojrzeje :mrgreen:

Skmplik ma prawo do swojego zdania, ale w tym przypadku nie możemy absolutnie podzielać Jego entuzjazmu. Jedność nie może polegać na aprobacie tego co uważamy za niedopuszczalne. Zdecydowanie sprzeciwiamy się ordynowaniu kobiet na prezbiterów i z tego względu nie przystąpiłbym nigdy do Sakramentu Ołtarza sprawowanego przez kobietę.
I oczywiście Ela ma rację - propagowanie liberalnego stanowiska w tej kwestii stoi w sprzeczności z celami naszej strony.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez Jacek » Wt wrz 11, 2012 20:25

Skompliku- dla ortodoxyjnyh Staroluteran jest to niegodziwe, i niewazne. Pastor Aleksander podal ta historie jako przyklad, A Ty podchwyciles to jako aprobate, zapominajac ,jak slusznie Elzbieta stwierdzila, lamaniem regulaminu.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez Aleksander » So wrz 15, 2012 11:39

skomplik napisał(a):A to ciekawe, że moje stwierdzenie jest nie do przyjęcia a pastora Aleksandra już jest ok :wink:
Jacku, czyli wg. Staroluteran ordynacja kobiet i również nabożeństwo Wieczerzy Pańskiej odprawiane przez kobietę jest nie tyle "niegodna" co "nieważna"?

Nie chciałem wywołać kontrowersje swoim postem. Przepraszam. Napisałem dosyć skrótowo, moja rodzinka poganiała mnie do wyjścia z domu, więc zostawiłem zdania bez objaśnienia. Jestem całkowicie przeciwny ordynowaniu kobiet na urząd w Kościele. Dlatego wszystkie nasze doświadczenia w Kościele anglikańskim w UK są dosyć trudnym dla nas doświadczeniem. Opisując swoje doświadczenia nie mam na myśli popierania "złej reformacji" kościołów na zachodzie, lecz poszukiwanie drogi do zmian ku prawdziwej odnowy. Nie zdażyło się nam doświadczyć "diabelskiej nauki", wtedy byśmy od razu wyszli. Jeśli na parafii księdzem jest mężczyzna, to rada parafialna zawsze składa się z kobiet i mężczyzn, to jest norma. W każdej parafii są tzw. "stuart", w kościołach reformowanych nazywani "starszymi". Trudno znaleźć parafię, w której starsi są mężczyznami. Lutirgia eucharystyczna zazwyczaj wygląda tak, że ksiądz odmawia słowa ustanowienia, a potem daje chleb i wino tzw. stuartom, którzy rozdają parafianom. Zatem, praktycznie w każdej parafii sutacja będzie taka, że chleb i winno weźmiemy bezpośrednio z rąk kobiecych. Co zrobić? Jacek obstaje za zasadą całkowitej zgody doktrynalnej, dopiero potem wspólna komunia. Zatem nie przestępuje do Stołu. Rozumiem taką logikę teologiczną, sam kiedyś też tak wierzyłem. Taką zasadę wyznaje kilka denominacji luterańskich, reformowanych i inni. Jednak stwierdzenie, że bycie konserwatywnym luteraninem lub reformowanym oznacza tylko takie podejście jest na wyrost.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez skomplik » N wrz 16, 2012 18:27

Czyli chcecie powiedzieć, że kobieta-duchowna sprawująca sakrament Wieczerzy Pańskiej wg. Was czyni to w sposób nieprawdziwy? Tzn. że wierni nie spożywają Komunii Świętej?! W takim razie co?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez Jacek » N wrz 16, 2012 18:57

Sw. Pawel chyba wyrazil sie jasno w tej sprawie, wystarczy poczytac.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez Elżbieta » N wrz 16, 2012 19:16

Skompliku, na tym forum nie powinno się przekonywać do ordynacji kobiet, przypominam, że jest to łamaniem regulaminu.


W Biblii jest wystarczająco dużo napisane o roli kobiety i mężczyzny i nie można mówić, że to czasy przeszłe, a teraz są inne warunki.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez Tomasz » N wrz 16, 2012 19:33

Czyli chcecie powiedzieć, że kobieta-duchowna sprawująca sakrament Wieczerzy Pańskiej wg. Was czyni to w sposób nieprawdziwy? Tzn. że wierni nie spożywają Komunii Świętej?! W takim razie co?


Nie chcę tutaj rozwijać dyskusji na temat ordynacji kobiet, zatem powiem tylko krótko:

Uważamy, że kobieta nie może być ordynowana a tym samym nie może sprawować Sakramentu Ołtarza. Jeżeli taki fakt ma miejsce - jest to dla nas sytuacja, jakby Sakrament był sprawowany przez osobę nie posiadającą "uprawnień" - czyli niegodnie. Z tej przyczyny nie przystąpiłbym do Komunii w takim przypadku.

Prezentujemy tutaj pogląd kościołów staroluterańskich i tak naprawdę również stanowisko KEA w Polsce :)

Liberałowie często przywołują tutaj stanowisko Komisji Teologicznej o braku przeciwwskazań teologicznych do ordynacji kobiet, nie mniej jest to tylko opinia Komisji, a nie stanowisko Kościoła. W/g Prawa Wewnętrznego prezbiterem w KEA może być wyłącznie mężczyzna.
Inną sprawą jest to, że wpakowaliśmy się w różne unie i konkordie z kościołami ordynującymi kobiety i zrobił się prawdziwy cyrk na kółkach.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez Jacek » N wrz 16, 2012 20:42

Gdyby byla Biblijna podstawa do ordynacji kobiet, to bym musial sie z tym pogodzic, ale Jezus Chrystus- Syn Bozy, ktory na owe czasy nie bawil sie w konwenanse, czy sie to komus by podobalo czy nie, powolal na glosicieli Dobrej Nowiny tylko i wylacznie mezczyzn- 12-Apostolow !!!!!. Bog nie musi sie liczyc z opina ludzi, gdyby chcial to do grona apostolow powolal by Marie Magdalene, swoja matke Sw. Marie, a takze na koniec ciocie Jadwige, ale tego nie uczynil !!!! a dlaczego ? bo taka jest wola samego Boga !!!!
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron