Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Migawki wyznaniowe z Hollandii

Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez Jacek » Cz sie 16, 2012 20:03

Juz kiedys wspominalem o najstrszym ekumenicznym Rzymsko-katolickim Opactwie Benedyktynow w Egmond. Chociaz do niedawna Hollandia uchodzila za kraj protestancki, i panujacy tam Holenderski Kosciol Reformowany/Kalwinski/ na czele ktorego stala krolowa. Obecnie wyznania tak sie wymieszaly, ze czasami trudno sie polapac. Msza celebrowana w Opactwie przypomina typowe nabozenstwo Kalwinskie, brak konfesjonalow, komunia pod dwiema postaciami, okolo 40 % przychodzacych na Msze do Protestanci !! lacznie z Pastorem. Surowy wystroj kosciola, tylko krzyz, zadnych obrazow, ani malowidel. Do komunii przystepuja wszyscy bez wzgledu na wyznanie, i nikomu to nie przeszkadza. Zakonnicy poza klasztorem chodza po cywilnemu, ksieza katoliccy pod krawatem, a za to pastorzy reformowani w koloratkach, nie mowiac juz o kalwinskich ultrakonserwatystach. Kontakt z duchownymi roznych wyznan jest wspanialy, braterski, nikt nikogo nie przekonuje do swoich racji, poniewaz oznacza to brak kultury. Szkoda ze jeszcze krotki okres bede na szkoleniu, bo bym jeszcze cos mogl opisac.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez Kazimierz » Pn sie 20, 2012 17:47

Drogi Jacku ,nieprzekonywanie może też świadczyć o dojrzałości duchowej.Tzn.że ja mając określone poglądy wiedząc że jestem pewną cząstką jednego ciała którego głową jest Chrystus nie mogę przekonywać do jakiejś denominacji,mojej czy innej,nawet nie potrafię.Bo co to znaczy moja.Ja jestem Chrystusowy,jestem Jego i to On buduje sobie Kościół.Kościół jako taki powinien być jeden.Wiem że w tym świecie to nie jest możliwe.Dlatego ważne jest by propagować ,by każdy mógł się realizować w tym kościele gdzie jest i próbować go na swoją miarę zmieniać.
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez skomplik » Pn sie 20, 2012 19:08

Bardzo ciekawe jest to co piszesz Jacku, czy można troche więcej informacji? Może jakieś zdjęcia?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez Jacek » N wrz 02, 2012 11:15

Nastepna ciekawostka z Hollandii, ktora dzisiaj zaobserwowalem a w ktorej uczestniczylem a wiec tak; o 9.30 msza rzymsko-katolicka, w Opactwie Benedyktynow, po jej zakonczeniu wspolna kawa/kosciol pelen/ ale juz o godz 11.oo Nabozenstwo reformowane, w kosciele polozonym 150 m dalej, wiec czesc wiernych przenosi sie do Kosciola Reformowanego w tym zakonnicy w habitach, ktorzy sa protestantami, po zakonczeniu znow kawa i ciastka. Sam w tym uczestniczylem, ale nastapil maly zgrzyt w rozmowie z Pania Pastor, oczywiscie w duchu kulturalnym , nawet wielkiej przyjazni. Ot opowiedzialem troche o swoich pogladach w skrocie; Staroluteranin, Sekular-Oblat Letherska Kloster, czlonek Missionsprovinsen- Svenska Kyrkan, dzialacz na rzecz powolania w Polsce organizacji konserwatywnych luteran, tego juz bylo za wiele. Najpierw zaskoczona pozytywnie wizyta staroluteranina, oczywiscie nie przystapilem do komunii, chociaz zakonnicy uczynili to drugi raz, od razu skwitowala mnie z usmiechem mowiac luteranski betong, ja odpowiedzialem grzecznie, szanuje Pania jako kobiete mila, ale nie jako duchownego, bo my odrzucamy wyswiecanie kobiet na ksiezy, i dodalem w towarzystwie, ze nie akceptujemy slubow homo co w liberalnej Hollandii czy Szwecji wywoluje reakcje typu jak bym przyszedl spity na nabozenstwo, ale zaakceptowali moje poglady, poniewaz docislem im o fundamentalistach kalwinskich ze Stamphorst, ktorzy jeszce bardziej sa odemnie na prawo, a z ktorymi Oni boja sie utrzymywac kontakty, potem zjadlem jeszce jedno ciastko, i kawke, pozegnalem sie, oczywiscie zpraszali mnie ponownie na nabozenstwo, ale chyba skorzystam tylko z kawki, ciastka i rozmowy.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez Jacek » N wrz 02, 2012 11:19

Skompliku- chcialbym dac troche foto ze Stamphorst, ale jest tam bezwgledny zakaz fotografowania, za nie przestrzeganie tego, mozna oberwac po twarzy, i jeszcze zniszcza aparat foto lub telefon kom.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez Kazimierz » N wrz 02, 2012 17:27

Jacku
dziękuję za wyrozumiałość ,że nie odpowiedziałeś na mój post który zamieściłem w tym wątku z 20.07.br.,który nie dotyczył tego wątku.
Mogę powiedzieć że to nie ja ,że to system-ale chyba lepiej jest powiedzieć,tak to ja pomyliłem watki.

Jestem Ci z tego powodu wdzięczny. :D
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez skomplik » Pn wrz 03, 2012 18:55

Jacku a czy jest jakaś strona internetowa tego opactwa Benedyktyńskiego i tego o 150 m oddalonego Kościołą reformowanego? (może tam są jakieś zdjęcia itp.)

pozdrawiam
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez Aleksander » N wrz 09, 2012 08:56

Jacek napisał(a):Nastepna ciekawostka z Hollandii, ktora dzisiaj zaobserwowalem a w ktorej uczestniczylem a wiec tak; o 9.30 msza rzymsko-katolicka, w Opactwie Benedyktynow, po jej zakonczeniu wspolna kawa/kosciol pelen/ ale juz o godz 11.oo Nabozenstwo reformowane, w kosciele polozonym 150 m dalej, wiec czesc wiernych przenosi sie do Kosciola Reformowanego w tym zakonnicy w habitach, ktorzy sa protestantami, po zakonczeniu znow kawa i ciastka. Sam w tym uczestniczylem, ale nastapil maly zgrzyt w rozmowie z Pania Pastor, oczywiscie w duchu kulturalnym , nawet wielkiej przyjazni. Ot opowiedzialem troche o swoich pogladach w skrocie; Staroluteranin, Sekular-Oblat Letherska Kloster, czlonek Missionsprovinsen- Svenska Kyrkan, dzialacz na rzecz powolania w Polsce organizacji konserwatywnych luteran, tego juz bylo za wiele. Najpierw zaskoczona pozytywnie wizyta staroluteranina, oczywiscie nie przystapilem do komunii, chociaz zakonnicy uczynili to drugi raz, od razu skwitowala mnie z usmiechem mowiac luteranski betong, ja odpowiedzialem grzecznie, szanuje Pania jako kobiete mila, ale nie jako duchownego, bo my odrzucamy wyswiecanie kobiet na ksiezy, i dodalem w towarzystwie, ze nie akceptujemy slubow homo co w liberalnej Hollandii czy Szwecji wywoluje reakcje typu jak bym przyszedl spity na nabozenstwo, ale zaakceptowali moje poglady, poniewaz docislem im o fundamentalistach kalwinskich ze Stamphorst, ktorzy jeszce bardziej sa odemnie na prawo, a z ktorymi Oni boja sie utrzymywac kontakty, potem zjadlem jeszce jedno ciastko, i kawke, pozegnalem sie, oczywiscie zpraszali mnie ponownie na nabozenstwo, ale chyba skorzystam tylko z kawki, ciastka i rozmowy.

Bardzo ciekawe doświadczenia. Przeżywam podobne w UK. Warto o nich rozmawiać. Moja mama i jej mąż są w parafii anglikańskiej, zawsze jak ich odwiedzamy chodzimy razem z nimi. W parafii na stałe jest ksiądz mężczyzna, ale odwiedzają "księżniczki". Ja mam trochę inne podejście do sakramentu "Stołu Pańskiego". Zawsze stramy sie przystąpić. Uważam, ze od tego powinno się rozpocząć zjednoczenie. Na dodatek moje dzieci również przestepują, właśnie taki fakt jest bardzo często "przełamywaniem lodów". Ludzie na zachodzie nie są przyzwyczajeni do widoku dzieci uczestniczących w komunii.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez skomplik » Pn wrz 10, 2012 18:40

To dobre świadectwo, że pastor przyjmuje Komunię z nabożeństwa odprawianego przez kobietę pastor, również uważam że od tego powinno zacząć się zjednoczenie. Eucharystia jest jedna.

PS. Z ciekawością czekam na kolejne doniesienia ekumeniczne :wink:
pozdrawiam
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Migawki wyznaniowe z Hollandii

Postprzez Jacek » Wt wrz 11, 2012 14:32

I jest to bardzo zle widziane na naszej stronie. ktora jest strona konserwatywna, niektorzy niestety zapominaja na jakiej stronie sie znajduja Skompliku. Tego typu powyzsza sprawa jest dla nas bezwglednie nie do przyjecia.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron