Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

High Church i Low Church :) jakie róznice?

High Church i Low Church :) jakie róznice?

Postprzez skomplik » N maja 06, 2012 13:02

Hej :)
Znalazłem taki filmik na youtube, co prawda zrobiony na przykładzie anglikanów, ale myśle że w oddaje różnice w liturgii "wysokiej" i "niskiej". Jest on po angielsku.
Co o tym myślicie w odniesieniu do liturgii i pobożności ewangelickiej ?

http://www.youtube.com/watch?v=5l2sZ3tNZeA
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: High Church i Low Church :) jakie róznice?

Postprzez Maksymilian » Pn maja 07, 2012 15:15

Ja angielskiego nie umiem, bo jestem przeciwny językom germańskim więc robię wszystko przeciw nim, ale moje zdanie jest proste, w czasie nabożeństwa powinna być czarna toga i befka .
Maksymilian
 
  

Re: High Church i Low Church :) jakie róznice?

Postprzez Jakub » Pn maja 07, 2012 19:36

Jak dla mnie to może być nawet i garnitur. Pytanie jednak co chcemy przez to podkreślić?

1. Jak przez mój strój wyrażam to co głoszę?
2. Na ile przez mój strój utożsamiam się z teologią swojego Kościoła.

Ja w 80% przypadków do nabożeństwa zakładam albę. Dlaczego?

AD1 - Białe szaty niejednokrotnie występują w Piśmie Świętym. Szczególnym miejscem jest ich występowanie przy oznajmianiu kobietom, że Chrystus żyje oraz to, że w opisie Objawienia św. Jana odkupieni będą w białych szatach. Występuje jako świadek zmartwychwstania i jako zwiastun życia wiecznego. Alba łączy w sobie prostotę - jednolity kolor, z pewną mistyką - poprzez swoją biel. Jeśli ubieram albę to zakrywam swój strój codzienny - co jest sygnałem, że Jakub nie robił tutaj teraz show, tylko wykonuję służbę przy Bożym ołtarzu.

Mam też i togę, a właściwie to 2 togi - jedną studencką, a drugą cieszyńską. I szczerze zakładam je tylko wtedy kiedy muszę. Nie jestem przekonany do tego stroju, jak dla mnie nic on nie wyraża. Dla mnie jest to taka ukrywająca nadwagę a dodająca powagę podróba sutanny. Rozumiem jednak, że dla niektórych może być ona wyznacznikiem tóżsamości - jest to dla mnie absurdalne, ale staram się zrozumieć to, bo głupio robić wojnę o byle co.

AD2 - Jestem ochrzczony. Nie mam żadnej ordynacji, nawet nie byłem wprowadzony w żadne posługiwanie (jest taka opcja) przez nałożenie rąk. Wychodząc na ambonę, wychodzę jako student z upoważnienia pastora. Ale nie pełnię żadnego urzędu. Alba to strój ochrzczonych. Może ją założyć każdy chrześcijanin.
Toga nie jest luterańska w tym sensie, że nie wyrasta z luterańskiego rozumieniu urzędu, w której wszystko wyrasta z chrztu.

Szczerze powiedziawszy bardziej bym widział sens odprawiania nabożeństwa w stroju służbowym ze stułą niż w todze. Na szczęście luteranizm nie na strojach liturgicznych stoi. Mamy bogactwo i wszystko fajnie, pod warunkiem, że zakładając strój liturgiczny będziemy chcieli coś przez to przekazać. Ludzie nie są tak ograniczeni - jak zakładali szwajcarscy reformatorzy - zwracają uwagę nie tylko na kazanie, ale także na wystrój kościoła, muzykę, ubiór i zachowanie księdza. I mam świadomość, że przez to może niektórych gorszyć alba ze stułą :).

Swoją drogą - ten low-churchowy ksiądz byłby u nas okrzyknięty jakimś pseudo-papistom (wysoko-kościelnym), no bo albę ze stułą nosi :D. Chociaż pokazali tu przykłady niewiele drastyczne. Są niektóre naprawdę ostro nisko-kościelne parafie, gdzie ołtarz jest wywalony i stoi gigantyczna ambona. A na niej pastor pod krawatem. No i są ostro wysoko-kościelne parafie w których liturgia jest tak tradycyjna, że nawet lefebryści by się mogli wzruszyć :D
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: High Church i Low Church :) jakie róznice?

Postprzez Agnes » Pn maja 07, 2012 20:31

No cóż Jakubie, zdania co do togi z befkami są różne. Było to już dyskutowane na forum dość szeroko.

Na przykład Elżbiecie i mnie toga z befką ani nie kojarzy się z kostiumem "maskującym nadwagę", ani nie jest jakimś wyznacznikiem luterańskiej tożsamości. Po prostu - są osoby, które ten skromny, czarny strój księdza doceniają, ponieważ sprzyja on skupieniu się na Słowie, na Sakramencie. U nas w parafii ksiądz wkłada białą albę w okresie Wielkanocy - co ma wtedy tym szczególniejsze znaczenie.

Nie jestem zwolenniczką ani garniturów z krawatami, ani różnokolorowych ornatów i "firanek". Nie dlatego, że to mnie "gorszy". Ale toga z befką lub w czasie szczególnych świąt biała alba - dają (mnie przynajmniej) jakieś podświadome poczucie porządku, spokoju, odmienności tego, co dzieje się w kościele - ale bez "przebierania się".

Przeciwko stule zasadniczo nic nie mam, tyle tylko, że od dziecka kojarzyła mi się ona zawsze z ... szalikiem lub wąskim ręczniczkiem. (No, ale to mój problem. :wink: )
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: High Church i Low Church :) jakie róznice?

Postprzez Maksymilian » Wt maja 08, 2012 06:16

Powstaje też pytanie o befki czy koloratki :D , bo mnie osobiście denerwują koloratki wolę befki, bo są takie ... protestanckie :D , również jest pytanie o befki rozdwojone złączone czy pół złączone.
Maksymilian
 
  

Re: High Church i Low Church :) jakie róznice?

Postprzez Elżbieta » Wt maja 08, 2012 07:19

Strojem liturgicznym w naszym Kościele jest koloratka i befki, a nie krawat i befki, czy ew. rozpięty kołnierzyk plus befki . Luterańskie befki są rozdwojone i też nie ma o czym dyskutować. Befka rozłożona oznacza duchownego luteranina, połączona - reformowanego, zeszyta do połowy - unijnego..
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: High Church i Low Church :) jakie róznice?

Postprzez skomplik » Wt maja 08, 2012 10:12

Chociaż pokazali tu przykłady niewiele drastyczne. Są niektóre naprawdę ostro nisko-kościelne parafie, gdzie ołtarz jest wywalony i stoi gigantyczna ambona.


A jak (albo gdzie?) jest wtedy sprawowana Wieczerza Pańska?

bo mnie osobiście denerwują koloratki wolę befki, bo są takie ... protestanckie


Koloratka jest przecież protestancka, zwłaszcza ta "listkowa" przy koszulce KRK wprowadził ją po 1968 roku (nie mówie o rzymskiej).

A co do filmiku ciekawym jest fragment gdy ksiadz z low church mówi żeby nie tyułować go "father"... za to ten z high zupełnie odwrotnie :wink:
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: High Church i Low Church :) jakie róznice?

Postprzez Maksymilian » Wt maja 08, 2012 12:56

Inne wyznania chrześcijańskie nie mają ołtarza i sobie radzą :D
Maksymilian
 
  


Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron