Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ikony w ewangelicyzmie

Re: Ikony w ewangelicyzmie

Postprzez skomplik » Pt kwi 13, 2012 08:46

Swoją drogą, nie spotkałem się nigdy z ikoną Marcina Lutra, ciekawe jakby wyglądała... :wink:
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Ikony w ewangelicyzmie

Postprzez Kamil M. » Pt kwi 13, 2012 13:35

Obraz nieprawosławny niesłużący kultowi to nie ikona, tylko jakiś tam obraz i tyle. To o czym piszesz i co pokazałeś to nie ikony, tylko obrazy stylizowane na ikony. Nie ma w nich nic wyjątkowego w stosunku do innych obrazów poza stylem, a styl każdy obraz posiada taki lub siaki z konieczności (np. równie dobrze mógłbyś pytać, czy ktoś chciałby mieć w domu/kościele obraz przedstawiający apoteozę tego lub owego - ot taki styl). Ikona to coś więcej niż schematyczne przedstawienie osoby z aureolą (istnieją zasady pisania ikon). Dlatego chyba bez sensu jest dyskutowanie o obrazach stylizowanych na ikony, bo to sztucznie wydzielona kategoria - pytanie czy luteranin w ogóle mógłby albo chciał widzieć w domu czy kościele jakiekolwiek obrazy. Wiemy że takie znajdują się i w kościołach ewangelickich i w domach wiernych, więc chyba nie ma zasadniczo problemu. Poza skojarzeniami z prawosławiem w takich stylizowanych na ikony obrazach nie ma nic szczególnego, co miałoby budzić jakieś szczególne kontrowersje wśród chrześcijan aikonicznych czy ikonoklastów.
Kamil M.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N wrz 25, 2011 20:44
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: prawosławne
  

Re: Ikony w ewangelicyzmie

Postprzez Jonah » Pt kwi 13, 2012 15:46

Toż napisałem, że obraz niepoświęcony to jeszcze nie ikona. Nie wystarczy nawet, że jest "napisany" zgodnie z kanonami. Chociaż widziałem w cerkwiach obrazy niekanoniczne (typu odpustowego "Jezusa w Ogrójcu", albo przedstawiające Boga Ojca), ale nie wiem, czy ktoś się przed nimi modlił i czy były poświęcone.

Martin Luther jest, ale King:

http://stlukeinthefieldsblog.org/2012/0 ... 1929-1968/
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Ikony w ewangelicyzmie

Postprzez skomplik » Pt kwi 13, 2012 20:25

Ikona musi być napisana zgodnie z kanonami i podpisana.
A co do Martina Luthera to nie o tego mi chodziło :wink:
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron