Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Fundusz kościelny

Fundusz kościelny

Postprzez Vojtas » So kwi 07, 2012 20:03

Jakie jest Wasze stanowisko w sprawie zapowiadanej przez rząd likwidacji funduszu kościelnego ?
Czy to dobrze dla Was czy źle ?

Ja to nie jestem zadowolony. Mój mały w Polsce kościół korzystał proporcjonalnie dużo.

KRK pewnie sobie poradzi bez funduszu koscielnego,ale mniejsze kościoły i związki wyznaniowe będą miały gorzej
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Fundusz kościelny

Postprzez Elżbieta » So kwi 07, 2012 20:50

Też jestem tą sprawą zaniepokojona. KRK wyjdzie z tego obronną ręką, ale dla mniejszych Kościołów to prawdziwa katastrofa
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Fundusz kościelny

Postprzez Kallistos » So kwi 07, 2012 20:55

Kościół rzymskokatolicki sobie świetnie poradzi bez funduszu. Inne wyznania będą miały problem. To kwestia pensji i utrzymania dla kapłanów, utrzymania świątyń (często zabytków kultury polskiej), zapewnienia dzieciom katechezy na odpowiednim poziomie, możliwości prowadzenia dalszej pomocy charytatywnej, i multum innych kwestii. Arcybiskup wrocławsko-szczeciński Jeremiasz zapowiedział ostatnio, że prawosławie w Polsce może popaść przez to w kryzys - a jest drugim pod względem liczebności wyznaniem w Polsce!
Kallistos
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz kwi 05, 2012 09:14
Lokalizacja: Festung Polen
wyznanie: prawosławie
  

Re: Fundusz kościelny

Postprzez Vojtas » So kwi 07, 2012 20:59

Kallistos napisał(a): że prawosławie w Polsce może popaść przez to w kryzys - a jest drugim pod względem liczebności wyznaniem w Polsce!

Nie tylko prawosławie ale także luteranie,metodyści, polskokatolicy a nawet gminy żydowskie
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Fundusz kościelny

Postprzez Wildente » So kwi 07, 2012 21:07

Pytanie tylko, z jakiej racji państwo polskie ma płacić z kieszeni wszystkich obywateli na utrzymanie różnych związków wyznaniowych, do których ci obywatele niekoniecznie należą? Ja płacę składkę parafialną na moją parafię i to jest uczciwe.
Wildente
 
  

Re: Fundusz kościelny

Postprzez Tomasz » So kwi 07, 2012 21:11

Temat jest dosyć trudny i kontrowersyjny. Równie dobrze można zapytać, dlaczego Państwo dotuje partie polityczne.

PS

Witam Wildente po dłuższej przerwie :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Fundusz kościelny

Postprzez Vojtas » So kwi 07, 2012 21:11

Wildente napisał(a):Pytanie tylko, z jakiej racji państwo polskie ma płacić z kieszeni wszystkich obywateli na utrzymanie różnych związków wyznaniowych, do których ci obywatele niekoniecznie należą? Ja płacę składkę parafialną na moją parafię i to jest uczciwe.

A państwo płaci na budowe autostrad mimo że nie wszyscy jeżdża samochodami
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Fundusz kościelny

Postprzez Wildente » So kwi 07, 2012 21:43

I autostrady będą płatne docelowo i mają się zwrócić nakłady. Poza tym, ich budowa ma wpływ na wszystkich. Dotowanie np. 1500 wiernych z KER przez (8 milionów - 1500) nie popierających KER jest dość nielogiczne. Rzucam KER, bo 1500 się pojawiło gdzieś tu niedawno na forumie... Ale wstawcie KEA i liczebność KEA i też będzie tak samo. Każdy powinien płacić na swój związek wyznaniowy. Rzymscy katolicy na KRK, augsburscy ewangelicy na KEA itp.
Wildente
 
  

Re: Fundusz kościelny

Postprzez Kallistos » N kwi 08, 2012 07:52

Nawet gdyby wszyscy wierni danego zgromadzenia płacili na swój związek wyznaniowy, powiedzmy, dziesięć procent swoich podatków, to i tak byłoby to za mało. Są do utrzymania, ogrzania, wyremontowania i konserwacji świątynie, kapłani, którzy nie mogą prowadzić lekcji religii w szkołach muszą być opłaceni z czegoś, Kościoły muszą mieć dalszą możliwość prowadzenia działalności dobroczynnej etc. etc. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny podałem nawet nie z tego powodu, że ja jestem prawosławny, tylko dlatego, że jest to druga pod względem liczby wyznawców wspólnota w tym kraju - jeśli ona, licząc ponad pół miliona wiernych, będzie mieć kłopoty, to co dopiero mniejsze gminy? Nie wspominając o takich Tatarach czy innych muzułmanach polskich, których są naprawdę śladowe ilości...
Kallistos
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz kwi 05, 2012 09:14
Lokalizacja: Festung Polen
wyznanie: prawosławie
  

Re: Fundusz kościelny

Postprzez Vojtas » N kwi 08, 2012 12:02

Wildente napisał(a): Każdy powinien płacić na swój związek wyznaniowy. Rzymscy katolicy na KRK, augsburscy ewangelicy na KEA itp.

I płacimy. Mój kościół i inne utrzymują się głównie ze składek wiernych

Palikot na pytanie że likwidacja funduszu kościelnego zaszkodzi kościołom mniejszościowym odparł - że niech te kościoły zabiegają o pozyskanie nowych wiernych. Kościoły to nie są firmy,które mają zabiegać o klienta
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron