Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wiara a nauka

Re: Wiara a nauka

Postprzez Maksymilian » So kwi 28, 2012 22:43

Debata nie zaszkodzi mam pytanie do Ciebie Siostro w Chrystusie.
Czy Duch Święty "dyktując" Mojżeszowi tą Księgę zakrywał prawdę ?
Czy nie jest napisane ?
"(2) Bo nie ma nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani tajnego, co by nie stało się wiadome." (BW 12,2)

Ten fragment ma podwójne znaczenie :)
Maksymilian
 
  

Re: Wiara a nauka

Postprzez Tomasz » So kwi 28, 2012 22:44

Nie może być sprzeczności pomiędzy wiarą a nauką, bowiem są to dwie różne sprawy. Myślę, że jeżeli czasami dostrzegamy gdzieś sprzeczność - to wynika to tylko i wyłącznie z ułomności naszych zdolności poznania.

Co do kreacjonizmu - to wierzę w to jest napisane w Biblii, która jest nieomylna. W tym przypadku nie jestem tylko do końca przekonany, czy opis stworzenia należy rozumieć dosłownie czy też bardziej symbolicznie.

PS

Elu - dlaczego "czepiasz się" Maksymiliana, gdzie ma teorie ewolucji ? Przecież powiedział bardzo dyplomatycznie "gdzieś". Nie sprecyzował dokładnie tego miejsca, zatem nie wnikaj w szczegóły :lol:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wiara a nauka

Postprzez Elżbieta » So kwi 28, 2012 23:02

Tomasz napisał(a):PS

Elu - dlaczego "czepiasz się" Maksymiliana, gdzie ma teorie ewolucji ? Przecież powiedział bardzo dyplomatycznie "gdzieś". Nie sprecyzował dokładnie tego miejsca, zatem nie wnikaj w szczegóły :lol:

Ja się nie czepiam Maksymiliana, ja tylko stwierdzam, że mało dyplomatyczne jest informowanie, gdzie się coś ma :lol:
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wiara a nauka

Postprzez Maksymilian » N kwi 29, 2012 09:03

Zawsze można pisać w głębokim poważaniu :wink:
Maksymilian
 
  

Re: Wiara a nauka

Postprzez Agnes » N kwi 29, 2012 17:04

Maksymilianie - jak już pisałam, ewolucja (jeśli jest) też jest Inteligentnym Projektem. I to jak inteligentnym!
W ogóle wydaje mi się, że powinniśmy raczej być ostrożni w autorytatywnym wypowiadaniu się, jak konkretnie wyglądało dzieło stworzenia. Bo jak pyta retorycznie sam Bóg: "Gdzie byłeś, gdy zakładałem ziemię?" (Job 38, 4)
Z tymi sześcioma dniami też trochę uważajmy. Bo jak jest napisane: "Niech to umiłowani, nie uchodzi uwagi waszej, że u Pana jeden dzień jest jak tysiąc lat a tysiąc lat jak jeden dzień." (2 Piotra 3,8)

Blaise Pacal, który był głęboko wierzącym człowiekiem i gorliwym (na mój gust aż zanadto gorliwym) katolikiem, napisał bardzo mądrą rzecz: "Jeżeli się wszystko podda rozumowi, nasza religia nie będzie miała nic tajemniczego ani nadprzyrodzonego; jeśli się podepcze zasady rozumu, będzie niedorzeczna i śmieszna."
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Wiara a nauka

Postprzez Maksymilian » N kwi 29, 2012 18:50

Agnes, ale ten fragment jest niczym w porównaniu z Zakonem, w którym Pan pisze:
"(8) Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. (9) Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, (10) ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego: Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach. (11) Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go." (BW Ex 20,8-11 )
Maksymilian
 
  

Re: Wiara a nauka

Postprzez Bronisław Sztuchlik » N kwi 29, 2012 20:19

Tysiąc lat-jeden dzień.
jeden dzień-tysiąc lat,
próżny dzień, gdy wiele lat
ujmie go uściskiem dat.
Boży to wszak tylko plan,
niczym zaś człowieczy czas.
ćhoćby każdy z nas chciał kraść
coś dla siebie-płonny czas
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wiara a nauka

Postprzez Agnes » N kwi 29, 2012 20:22

Maksymilianie, właśnie z przytoczonego przez Ciebie fragmentu wynika, że nie powinniśmy antropomorfizować Boga i na siłę wtłaczać go w nasze ludzkie wyobrażenia (również wyobrażenia czasu i przestrzeni). Przecież wiadomym jest, że On się nie męczy i nie musi odpoczywać. Zresztą w innym miejscu czytamy: "Bogiem odwiecznym jest Pan, Stwórca krańców ziemi. On się nie męczy i nie ustaje" (Iz. 40, 28). Widzisz, tu jest odniesienie właśnie do stworzenia. Więc czy w Biblii jest sprzeczność? Oczywiście że nie - Biblia wykłada się Biblią, fragmenty wzajemnie się uzupełniają. Ale trzeba patrzeć na nią całościowo.
Ważne, aby wierzyć, Kto nas stworzył i Kto nas zbawił. A wszystkie inne szczegóły chronologiczne i "techniczne",że tak powiem, nie są takie ważne. I w dodatku nie jest wykluczone, że gdy już "poznamy, jak zostaliśmy poznani" - zobaczymy, jak ułomne i śmieszne były nasze wyobrażenia i tłumaczenia, które tak pracowicie i z taki zadowoleniem sobie układaliśmy.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Wiara a nauka

Postprzez Maksymilian » Pn kwi 30, 2012 10:51

Bóg nie odpoczywał, bo się zmęczył tylko żeby pokazać, że sześć dni pracy, jeden odpoczynku taki przykład dla Żydów :wink:.
Maksymilian
 
  

Re: Wiara a nauka

Postprzez Agnes » Wt maja 01, 2012 06:14

A każdy z tych sześciu dni wcale nie musiał trwać 24 godziny, tylko tyle ile się Bogu spodobało :wink:
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron