Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Sprawowanie Eucharysti - Wieczerzy Pańskiej samemu

Sprawowanie Eucharysti - Wieczerzy Pańskiej samemu

Postprzez skomplik » Śr mar 14, 2012 11:28

Spotkaliście się może z tym że jakiś duchowny ewangelicki sprawował/sprawuje Wieczerze Pańską samemu? Czy wogóle teologia protestancka dopuszcza takie zachowanie? Bo jeśli uznamy eucharystie jako przedsmak niebiańskiej liturgii to znaczy że podczas niej oprócz nas uczestnią w niej wszystkie zastępy niebiańskie (aniołowie i święci), a skoro tak to sprawujący ją duchowny nigdy nie jest sam, zawsze sprawuje ją w "społeczności świętych".
Co o tym myślicie? spotkaliście się z czymś takim?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Sprawowanie Eucharysti - Wieczerzy Pańskiej samemu

Postprzez Elżbieta » Śr mar 14, 2012 12:20

Jak to mam rozumieć "samemu" ? W pustym kościele, kiedy nie ma nikogo ? - Jeżeli tak, to u nas to jest niemożliwe.
Pan Jezus mówił, że tam gdzie jest zebranych dwóch, czy trzech w Imię Jego, tam On jest pośród nich. Komunia Święta jest dla wierzących chwilą spotkania ze Zbawicielem. Życie pierwszych chrześcijan można streścić w jednym zdaniu: "Trwali w nauce apostolskiej i we wspólnocie, w łamaniu chleba i modlitwach" (Dz.Ap. 2,42)

Najgłębszym wyrazem społeczności i przyjaźni jest wspólne spożywanie posiłków. Na gościnę do stołu bywają zapraszani tylko przyjaciele.Dlatego też Jezus szukający społeczności z ludźmi chętnie przyjmował zaproszenia na gościnę, chętnie jadł wspólnie z grzesznikami i celnikami, co gorszyło faryzeuszów.
Najściślejsza społeczność z Jezusem konieczna jest dla naszego zbawienia. Tę prawdę wypowiedział Jezus dobitnie w podobieństwie o krzewie winnym. Latorośle muszą być w ścisłej łączności z krzewem winnym, muszą z niego czerpać soki żywotne, aby żyć i owocować. Tak też nasze chrześcijaństwo polega na ścisłej łączności z Jezusem; jesteśmy Jego latoroślami. Nasze życie w doczesności musi być stale podtrzymywane przez pokarm, którego głównym składnikiem jest chleb. Tym bardziej musi być podtrzymywane życie wieczne chlebem niebiańskim, którym jest Jezus.
Ten zasadniczy warunek zbawienia wyraził Jezus nie tylko słowami, lecz także przez ustanowienie sakramentu Ołtarza, w którym wierzący łączą się z Chrystusem i przyswajają sobie to, czym Jezus pragnął ludzkość obdarzyć przez swoje wcielenie, życie wśród ludzi, przez swoją męczeńską śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie.
Ten sakrament najczęściej nazywamy Komunią Świętą. Słowo "komunia" znaczy społeczność, i w tym sakramencie rzeczywiście chodzi o społeczność - społeczność z Jezusem i innymi członkami Kościoła.
Tam gdzie nie ma grupki ludzi zebranych dla wspólnej modlitwy i rozważania Słowa Bożego tam i Jezusa nie ma. On ustanawiał Komunię dla nas, ludzi a nie dla aniołów i to my potrzebujemy zbawienia i odpuszczenia grzechów, a nie aniołowie. Więc sprawowanie Komunii "sobie a muzom" nie ma najmniejszego sensu.
Zwróć również uwagę na liturgię komunijną, gdyby nie było obecnych wiernych, jaki by był jej sens?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Eucharysti - Wieczerzy Pańskiej samemu

Postprzez skomplik » Śr mar 14, 2012 18:02

Jak to mam rozumieć "samemu" ? W pustym kościele, kiedy nie ma nikogo ? - Jeżeli tak, to u nas to jest niemożliwe.


Chodzi mi o np. emerytowanego pastora który w domu na stole sprawuje pamiątke Wieczerzy Pańskiej.

Najgłębszym wyrazem społeczności i przyjaźni jest wspólne spożywanie posiłków. Na gościnę do stołu bywają zapraszani tylko przyjaciele.Dlatego też Jezus szukający społeczności z ludźmi chętnie przyjmował zaproszenia na gościnę, chętnie jadł wspólnie z grzesznikami i celnikami, co gorszyło faryzeuszów.


Dlatego nie chodzi mi o sprawowanie "samemu" kosztem sprawowania ze "wspólnotą", cały czas chodzi mi o wyjątkową sytuacje pragnienia duchownego by w taki sposób zjednoczyć się z Chrystusem.

Tam gdzie nie ma grupki ludzi zebranych dla wspólnej modlitwy i rozważania Słowa Bożego tam i Jezusa nie ma. On ustanawiał Komunię dla nas, ludzi a nie dla aniołów i to my potrzebujemy zbawienia i odpuszczenia grzechów, a nie aniołowie. Więc sprawowanie Komunii "sobie a muzom" nie ma najmniejszego sensu.


Ale również w Kościele są ludzie którzy uczestniczą w modlitwach a w gruncie rzeczy nie przystępują do Komunii - nie chce wchodzić o przyczyny ich nie podchodzenia - bardziej chodzi o fakt uczestniczenia w tym z kimś (człowiek na ziemi lub święty w niebie) kto nie przyjmuje sakramentu.

pozdrawiam :wink:
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Sprawowanie Eucharysti - Wieczerzy Pańskiej samemu

Postprzez Kamil M. » Śr mar 14, 2012 19:01

skomplik napisał(a):Dlatego nie chodzi mi o sprawowanie "samemu" kosztem sprawowania ze "wspólnotą", cały czas chodzi mi o wyjątkową sytuacje pragnienia duchownego by w taki sposób zjednoczyć się z Chrystusem.

Sakramentalne Ciało Chrystusa ma chyba ścisły związek z eklezjalnym Ciałem Chrystusa. Idea sprawowania Eucharystii samemu dla samego siebie wydaje się być tak uzasadniona jak adoracja eucharystyczna - mija się z sensem sakramentu. Ale to tylko moje zdanie.
Kamil M.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N wrz 25, 2011 20:44
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: prawosławne
  

Re: Sprawowanie Eucharysti - Wieczerzy Pańskiej samemu

Postprzez Elżbieta » Śr mar 14, 2012 20:02

Kamil M. napisał(a):Sakramentalne Ciało Chrystusa ma chyba ścisły związek z eklezjalnym Ciałem Chrystusa. Idea sprawowania Eucharystii samemu dla samego siebie wydaje się być tak uzasadniona jak adoracja eucharystyczna - mija się z sensem sakramentu. Ale to tylko moje zdanie.


Oczywiście, że mija się z sensem. Pan Jezus zebrał swoich uczniów i przy nich ustanowił ten sakrament i polecał im wszystkim , a nie każdemu z osobna i w osobności jeść i pić na swoją pamiątkę.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Eucharysti - Wieczerzy Pańskiej samemu

Postprzez skomplik » Cz mar 15, 2012 12:18

Czyli podsumowując ksiądz staruszek np. jeszcze wdowiec nie może w pustym domu z tęsknoty za Kimś sam jej sprawować?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Sprawowanie Eucharysti - Wieczerzy Pańskiej samemu

Postprzez Agnes » Cz mar 15, 2012 19:43

A nie może jeszcze zaprosić przynajmniej jednej osoby?
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Sprawowanie Eucharysti - Wieczerzy Pańskiej samemu

Postprzez skomplik » Cz mar 15, 2012 19:55

Może, ale co jeśli nie ma nikogo?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Sprawowanie Eucharysti - Wieczerzy Pańskiej samemu

Postprzez Agnes » Cz mar 15, 2012 20:01

Wydaje mi się, że taki kompletnie osamotniony i owdowiały ksiądz-staruszek raczej nie wpadłby na pomysł, aby dla samego siebie sprawować Wieczerzę Pańską. Z tych powodów, które wymieniły już osoby dyskutujące w tym wątku.

Myslę, że z tęsknoty za Kimś taki ksiądz - sięgnąłby po Biblię i modlił się.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Sprawowanie Eucharysti - Wieczerzy Pańskiej samemu

Postprzez Tomasz » Cz mar 15, 2012 21:49

Prawdę mówiąc nie wiem w czym jest problem ?

Nie spotkałem się nigdzie z zakazem sprawowania Eucharystii przez księdza dla samego siebie i również nie rozumiem, dlaczego w szczególnych sytuacjach o których piszecie nie mógłby tego zrobić.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron