Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez Iwona » Cz lip 21, 2016 10:25

Do ahhhr ....itd.
Jeżeli przyjmujemy EKUMENIĘ jako duchową jedność wszystkich chrześcijan, to droga przed Tobą jeszcze daleka.....Wypadało by zwracać zawsze uwagę na to, co łączy chrześcijan, a nie na to co dzieli. Chrystus i Ewangelia - to nasz (ekumenistów) punkt wyjścia...
A w obecnej ekumenii nikt już nie mówi o jednej globalnej, światowej religii, ani o jakimś "uśrednionym" wyznaniu , lecz o POJEDNANIU W RÓŻNORODNOŚCI !
Polecam też świetny artykuł ks.prof. Wacława Hryniewicza (tak, tak, katolik) "Zbawiciel jest polifoniczny".
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez Iwona » Cz lip 21, 2016 10:40

Do JONAHA
Dziękuję Ci za tak poglębioną analizę problemu, to nie są łatwe sprawy. Myslę, że w dzisiejszych czasach nastąpiła jeszcze jedna komplikacja problemu: wiele osób pochodzenia żydowskiego jest ateistami, co kiedyś było nie do pomyślenia....
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez Iwona » N lip 24, 2016 17:42

Jeszcze sprawie Roku Reformacji polecam:
http://blog.januszbuzek.pl/201...
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez ahhhreccek2710 » Pn lip 25, 2016 01:22

Iwona napisał(a):Do ahhhr ....itd.
Jeżeli przyjmujemy EKUMENIĘ jako duchową jedność wszystkich chrześcijan, to droga przed Tobą jeszcze daleka.....Wypadało by zwracać zawsze uwagę na to, co łączy chrześcijan, a nie na to co dzieli. Chrystus i Ewangelia - to nasz (ekumenistów) punkt wyjścia...
A w obecnej ekumenii nikt już nie mówi o jednej globalnej, światowej religii, ani o jakimś "uśrednionym" wyznaniu , lecz o POJEDNANIU W RÓŻNORODNOŚCI !
Polecam też świetny artykuł ks.prof. Wacława Hryniewicza (tak, tak, katolik) "Zbawiciel jest polifoniczny".

Droga Iwono...
Nie wiem, czy dobrze odebrałem Twą wiadomość, ale...
-Nie poruszę tematu jednej globalnej światowej religii (obecnie raczej teoria spiskowa??)..chipowanie ludzi (póki co generalnie na ochotnika/albo nie....nie mieszkam tam...) już trwa... (Watykan / USA)
-Jakie to ma być "uśrednione" wyznanie skoro wszyscy są zwróceni oczami na Rzym?
-Pojednanie...pójdziesz na mszę/adorację obrazu/adorację relikwii/ i co tam jeszcze wymyślą... w ramach ekumenii? Bo ja raczej nie bardzo...
-Mamy sprawdzać czy rzeczy tak się mają, a [Obj 18. 4] jakoś mnie nastawia do zasady sola scriptura, a nie ekumenii..
Ale to moje zdanie :)
ahhhreccek2710
 
Posty: 8
Dołączył(a): Cz lip 21, 2016 00:23
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez Iwona » Pn lip 25, 2016 14:46

@ahhhhr...
Budowanie swojej luterańskiej wiary na opozycji wobec katolicyzmu - to postawa 'wczesna'. Ale myśle, ze masz jeszcze trochę czasu na duchowe dojrzewanie ;)
Polecałabym dwa artykuły, opublikowane w SŁOWO I MYŚL, 1/2012 Nr 116
1/ amerykańskiego teologa luterańskiego i etyka Gilberta Meilaendera: "Katolik, którym jestem".
2/ ks.Jana Grossa: "Czym dla mnie jest tożsamość luterańska",
Warto też poczytać cos na temat mariologii Lutra (można znaleźć w internecie), dodam, ze w kalendarzu liturgicznym KEA sa trzy święta maryjne.

Natomiast ostrzegam przed artykulem dr hab. Jakuba Slawika "Tożsamość ewangelicka" (tamże), bo to już zupełnie inna bajka, w miejsce sola scriptura wchodzi ecclesia semper reformanda ....;))) Skutki opłakane.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez Herbert » Pn lip 25, 2016 14:56

Iwona napisał(a): Warto też poczytać cos na temat mariologii Lutra (można znaleźć w internecie), dodam, ze w kalendarzu liturgicznym KEA sa trzy święta maryjne.

W TYM KONTEKSCIE POLECAM:
1) "Wejrzał na nicość swojej służebnicy : teologiczno-ekumeniczne studium Komentarza Dr. Lutra do Magnificat" / Krzysztof Kowalik. Lublin : Redakcja Wydawnictw KUL, 1995.
Ciekawe spojrzenie katolickiego teologa na "katolickosc" protestanta Marcina Lutra w kontekscie mariologii.
2) "Ewangelijna katolickosc: Zarys porownawczej eklezjologii Friedricha Heilera" / Stanislaw Jozef Koza (z serii: Jeden Pan, jedna wiara) – KUL, 1987
JESLI JEST ZAINTERESOWANIE, CHETNIE ODSPRZEDAM.
Herbert
 
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez ahhhreccek2710 » Wt lip 26, 2016 09:11

Iwona, Herbert - dzięki za odpowiedź :)
Nie jest to jednak tak, że w KEA jestem od tygodnia. Do konwersji przygotowywałem się ok 5 lat, gorąco prosiłem Boga, aby wskazał mi kościół/wyznanie, do którego powinienem się przenieść. W KEA, jestem już ponad 7 lat - ale mniejsza o to.
Nie mówię stanowczego "nie" ekumenizmowi, chodzi mi tylko o sposób w jaki jest prowadzony...
-W '99r. świętowaliśmy podpisanie "Wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu", a już rok później wychodzi "Dominus Iesus" - w świetle KK - to KRK jest "jedynym, prawdziwym Kościołem" - bardzo ekumenicznie..
-Przed ślubem, musiałem podpisać "lojalkę", że zobowiążę się do wychowania dzieci w wyznaniu rzymskim, będę siedział cicho i nie będę żonie zabraniał praktyk w obrzędach/mszach katolickich (wtedy jeszcze byłem pro-ekumenistą), dziś wiadomo, że nie prowadzę "dżihadu" w domu, ale modlę się do Boga, aby mimo wszystko żona oraz dzieci prędzej czy później poznały Biblię i skonfrontowały ją z nauczaniem KRK..Problem w tym, że przeciętny katolik nie zna w pełni KK - więc tak na prawdę, nie wie w co wierzy...
-To, co wyprawia Franciszek, widzę, że nie pozostaje bez echa wśród katolików - części wiernych nie podoba się to...a mówiłem, gdy zmarł JPII - że "jak wybiorą następcę/następców, to taką Wam irygację jelit zrobią, że będziecie robić pod siebie w kolorach tęczy" (nie miałem jeszcze wtedy pojęcia, że Franciszek będzie organizował audiencje dla homosiów/LGBT/etc.) Ja nie wiem, jak kościoły np. skandynawskie czytają Biblię, dopuszczając takie osoby na urzędy pastorów/biskupów/itp. Mass-media przede wyszystkim przez nagłaśnianie takich incydentów, kreują takie osoby jako skrzywdzone, wypchnięte na margines - wg Biblii - ta Sodomia jest grzechem i rola Kościoła powinna być taka, że odwracają te osoby od grzechu - przedstawiając Boży punkt widzenia na zachowania, których się dopuszczają - nie można skreślać człowieka - ale jego zachowanie jak najbardziej można krytykować - lecz takie osoby potrafią tylko wybaczcie za określenie "drzeć mordy" - jak im źle, ale nie potrafią/nie chcą się pokajać przed Bogiem, zrywając z grzechem. Franciszek nawet ostatnio spodobał się p. Biedroniowi... :D Na zachodzie, np. w Niemieckich szkołach, standardem dla malutkich dzieci są książeczki, że dziecko ma np. 2 tatusiów, oni się kochają i to jest najważniejsze...-jaki to ma związek z Biblią i chrześcijaństwem?
-Franciszek jest jezuitą - przecież jezuici to zakon stworzony do walki z reformacją - póki co, nikt nikogo (jeszcze) nie zabija, ale niekoniecznie poprzez rzeź można niszczyć protestantyzm/inne odłamy chrześcijańskie, które nie chcą się podporządkować pod KRK. Można poczytać o tzw "krwawej przysiędze jezuitów" - jezuici oczywiście zaprzeczają..(a kto winny się przyznaje)?
-Skoro mamy ekumenię, po co była reformacja? - próbuje się dziś nam wmówić, że reformacja była niepotrzebna (serio?)
-Przyznam szczerze - nie czytałem w/w pozycji książkowych wymienionych przez Was - ale co złego w ciągłej reformacji kościoła? - wg mnie nic - o ile jest zgodna z Biblią
-Mamy również innych "wybitnych" katolickich dr-ów teologii wypowiadających się o protestantyźmie/Lutrze - tj np. dr T. Guz - ja nie wiem co ten człowiek wprowadza do swojego organizmu, że takie głupoty gada - tj nie wiem, dlaczego Franciszek zawsze w samolocie opowiada herezje... :D
-Nie sądzę, że ani Luter/protestanci/katolicy są bez winy. Historia swoje już widziała. Grunt to podporządkować życie pod Boży plan - i możemy ekumenicznie współpracować jako chrześcijanie na gruncie np. pomocy humanitarnej/diakonii itp. Ale nie powinniśmy się dać zdominować przez Rzym - dla mnie jako ewangelika - najważniejsze jest Słowo Boże (pamiętacie Szadracha, Meszacha i Abed-Nego - również odmówili oddania pokłonu posągowi króla - i włos im z głowy nie spadł ;))
Pora kończyć, wypowiedź staje się powoli esejem ;) :D
Jeśli kogoś uraziłem, przepraszam - przedstawiam tylko własny, subiektywny punkt widzenia :) W dobie zlewaczałej polityki światowej, chrześcijanie trzymający się Biblii i nie idąc na żadne ustępstwa - z pewnością będą nazwani fundamentalistami - i będą wrogiem nr 1 dla światowych władz (o "uchodźcach" nie wspominając). Wierzę jednak Bogu, Panu Jezusowi i Duchowi Świętemu. Co będzie, to będzie. Jak w tekście Dietricha Bonhoeffera (jedna z moich ulubionych pieśni):
"Ty jesteś ze mną ciągle od zarania,
Ty chronisz mnie, gdy noc przynosi cień.
Gdy dobra moc Twa stale mnie ochrania,
nie lękam się, gdy idzie nowy dzień."

Pozdrawiam :)
ahhhreccek2710
 
Posty: 8
Dołączył(a): Cz lip 21, 2016 00:23
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez Iwona » Wt lip 26, 2016 12:13

@ahhhr....

Odpisałam na Twój komentarz, odniosłam się do poruszonych przez Ciebie kwestii, potem kliknęłam na "podgląd" i niestety, cały mój tekst gdzies uleciał. Jak będę wolniejsza, to postaram się odpisać raz jeszcze.Pozdrawiam
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: EKUMENIZM DROGA DO NIKAD

Postprzez ahhhreccek2710 » Wt lip 26, 2016 12:33

Iwona, dzięki wielkie za odpowiedź :) Szkoda, że się nie wyświetliła i twoja praca i pisanie poszło na marne... :/ No cóż...technologia... ;)
Też tak mam czasami ;)
Czekam z niecierpliwością na Twój post :)
PS. Jestem po prostu Arkiem, nie musisz sobie łamać klawiatury/języka nad moim nickiem - tak mnie po prostu pieszczotliwie nazywają ;) (kobiety - znajome oczywiście ;)) ;) :D
Ostatnio edytowano Wt lip 26, 2016 12:51 przez ahhhreccek2710, łącznie edytowano 2 razy
ahhhreccek2710
 
Posty: 8
Dołączył(a): Cz lip 21, 2016 00:23
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron