Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kościoły otwarte na codzień

Kościoły otwarte na codzień

Postprzez blaisee » Pn cze 03, 2019 19:15

U mnie praktycznie kościół jest otwarty w niedziele i swieta na nabozesntwo a pozatym to zamkniety na trzy spusty :wink: A roznego rodzaj spotkanai itp to na plebanii. W filiach to w ogole otwarte co drugi tydzien albo czasem raz w miesiacu a potem krata zaciagnieta, klotka na drzwiach i tyle.
U mnie w miescie jest otwierane w czasie wakacji ale tez nie caly czas.
A wydaje mi sie ze ludzie czasem chcieliby wejsc, zobaczyc co i jak ale nie ma takiej mozliwosci, a nie chca wchodzic od razu na nabozenstwo.
Co o tym sadzicie?

Jednak kocioly katolickie sa zwykle otwarte na codzien. Wiem ze wynika to obecnosci tabernakulum i chodzi o ty zeby kazdy mogl sie poklonic :mrgreen: Ale i tak sadze ze to dobra praktyka.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Kościoły otwarte na codzień

Postprzez Aleksander » Wt cze 04, 2019 07:00

Myślę, że poruszasz kwestię mentalności ewangelickiej, która mocno się różni od katolickiej. Większość parafian w KRK jest przyzwyczajona, że kościoły są otwarte, ale za bardzo ich nie obchodzi czy ktoś musi być odpowiedzialny za to: przecież jest ksiądz (który "mieszka" w kościele), jest kościelny i itd, niech oni tym się zajmują...., my i tak dużo dajemy na mszę....
Ewangelicka mentalność wiąże się z tym, że wszyscy członkowie są odpowiedzialni. Służbę trzeba dzielić pomiędzy sobą i itd. Łatwiej, gdy są chętni pomagać i entuzjastycznie angażują się. W Legnicy Elżbieta często przesiadywała dnie w kościele, aby móc go udostępnić zwiedzającym. Proszę nie odbierać moich słów jako gloryfikację ewangelickiej mentalności dlatego, że wcale tak różowo nie jest. Ewangelicy wcale nie są chętni angażować się w służbę, szeroko pojętą. Mówię z doświadczenia własnego zboru.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kościoły otwarte na codzień

Postprzez blaisee » Wt cze 04, 2019 08:39

To prawda, ale z drugiej strony wydaje mi sie ze czesto nawet nie ma takiej mysli. Poprostu just zamkniete i tyle. A czesto widze jak ludzie probuja sie dostac ale nic z tego.
W niektorych kosciolach katolickich jst tak ze jest otwarte
Mozna wejsc, jest lawka a dalej jest krata, wiec nikt nie musi "Pilnowac". No ale raczej nikt teraz nie zacznie specjalnie krat montowac :wink:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Kościoły otwarte na codzień

Postprzez Aleksander » Wt cze 04, 2019 08:52

Szkoda, że Elżbieta rzadko się pojawia na forum, ostatnio. Jej doświadczenie byłoby bardzo pomocne w dyskusji.
To jest ważne o czym piszesz, chociażby z tego powodu, że udział wiernych, świeckich powinien wzrastać w kościele, a nie maleć. Zrozumiałe jest, że ludzie są zapracowani i zmęczeni, a jednak brak udziału chociażby w tak małych sprawach wskazuje na lenistwo duchowe.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kościoły otwarte na codzień

Postprzez karneol » Wt cze 04, 2019 20:17

Trochę dziwny temat, przynajmniej w protestantyzmie. Kościół to społeczność wierzących, gromadzących się np. w niedzielę przy Bożym Słowie, a nie mury kościelne. Aktywność zboru to nie "otwarty kościół" (w sensie budynku), ale dawanie świadectwa w życiu.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: Kościoły otwarte na codzień

Postprzez Aleksander » Wt cze 04, 2019 20:23

Kościół/budynek jest wyrazem życia modlitewnego społeczności. Co tu dziwnego? Relacje są widoczne, gdy są wyrażane za pomocą form, obrzędów, rytuałów. Pismo Święte uczy tego od samego początku- stworzenie Świata (księga Rodzaju). Przymierze zawarte z Abraham jest innym przykładem. To raczej dualizm tworzy nie naturalny stosunek wierzących do świątyń.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kościoły otwarte na codzień

Postprzez blaisee » Śr cze 05, 2019 11:22

Tak, Kościół to ludzie, ale ci ludzie gdzieś sie muszą spotykać. A na szczęście w kościele ewangelickim tym miejscem jest kościół-budynek. Na szczęście ewangelicy nie poszli śladem zielonoświatkowców czy innych kosciolow tego typu dla których budynek nie ma zadnego znaczenia i spotykaja sie w roznych czesto dziwnych miejscach.

Wydaje mi sie że jednak powaga Kościoła wymaga bardziej adekwatnych warunkow stad kosciol rowniez jako budynek.

Inna kwestia ze w realiach takich jak Polska gdzie jest jeden dominujacy znacznie kosciol i inne znacznie mniejsze jednak sa osoby dla ktorych samo wejscie do budynku moze byc jakims poczatkiem, bo jednak wiele osob po prostu boi sie pojsc na nabozenstwo itd.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Kościoły otwarte na codzień

Postprzez Grzegorz » N cze 09, 2019 17:27

Zgadzam się, że warto byłoby mieć otwarty kościół częściej niż tylko na nabożeństwa. Optymalnym wyjściem wydaje się być wspomniana "krata", czyli możliwość wejścia do kruchty kościoła i obejrzenia stamtąd całego wnętrza. Pamiętam, że widziałem takie rozwiązanie w jednym kościele ewangelickim w Estonii. Tylko oczywiście problemem są koszty związane z zamontowaniem krat lub odpowiednich przeszklonych drzwi. Jeżeli kościół wzbudza zainteresowanie przechodniów tylko okazjonalnie to ciężko przekonać radę parafialną do takiej inwestycji.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kościoły otwarte na codzień

Postprzez blaisee » Pn cze 10, 2019 08:35

Jeszcze nasunela mi sie druga kwestia.
U mnie w rodzinnym miescie jest filia, nabozenstwa sa co drugi tydzien i jeśli juz ktoś wie że jest tam KEA to czesto zdarza się że "pocaluje klamke" Bo akurat tydzien bez nabozenstwa a informacja na ten temat to... kartka A4 w zakratowanym oknie z boku :lol:

A druga sprawa ze czesc ludzi nawet nie wie ze tam jest jakis kosciol, mysla ze to kaplica cmentarna, bo jedyna informacja o tym to wlasnie wspomniana kartka A4 :wink:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Kościoły otwarte na codzień

Postprzez arrreccek2710 » N lip 07, 2019 06:11

Ja właśnie wybieram się na urlop :) Mam w planie kolejny raz zwiedzić Wang w Karpaczu ;) Jest praktycznie ciągle otwarty i można go sobie np na ślub wynająć z tego co wiem ;)

Wysłane z mojego MI MAX 2 przy użyciu Tapatalka
arrreccek2710
 
Posty: 29
Dołączył(a): N sie 19, 2018 10:55
Lokalizacja: Rybnik [SR]
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron