Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Re: Dobry wieczór ;)

Postprzez ramzej76 » N maja 09, 2010 20:08

Paweł napisał(a):Cieszę się że Ci się podobało. Co do klęczenia i żegnania się to w różnych parafiach jest inaczej. Pytaj księdza jak najwięcej, bez krępacji. Jak coś to i my chętnie Ci coś powiemy, jeśli będziemy w stanie.
pozdrawiam

Dzieki Paweł!
Z księdzem jestem umówiony na długą i konkretną rozmowe z początkiem czerwca.
Najpierw zasadnicze pytanie- jaka jest różnica między tym forum, a forum "defragmentacja.pl"?
Nie żebym był ciekawski, tylko czy jest jakaś konkretna i rzeczowa różnica?
Tak na marginesie- posiadam w domu "Tysiąclatkę", a wiem, że protestanci korzystaja głównie z brytyjskiego wydawnictwa, jeśli chodzi o Pismo Święte. Nie ma to chyba większego znaczenia? Pozdrawiam serdecznie.
ramzej76
 
Posty: 23
Dołączył(a): So maja 08, 2010 14:31
Lokalizacja: lubuskie
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Paweł » N maja 09, 2010 21:22

Tysiąclatka jest OK, różni ją przede wszystkim od tłumaczeń protstanckich kanon ksiąg:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kanon_Biblii
Ja sam lubię korzystać z różnych przekładów, we fragmentach których do końca nie rozumiem, pozwala to czasem coś rozjaśnić.
Odnośnie różnic z Defragmentacją - my tworzymy forum konserwatywne, przeciwstawiamy się liberalnym tendencjom pojawiającym się w Kościele. to tak w skrócie.
pozdrawiam.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Elżbieta » N maja 09, 2010 23:29

Witaj Ramzeju! Nie popełniłeś żadnego wykroczenia, nie obawiaj się, klęczenie nie jest żadnym przestępstwem, a raczej godną naśladowania postawą wobec Boga. A znak krzyża? - No cóż, są tacy, którzy się żegnają i tacy, którzy tego nie czynią. W mojej parafii jest i tak i tak, każdy robi tak jak jest przyzwyczajony i nikt nikomu się nie dziwi, i Ty też się tym nie przejmuj.
Jeżeli chodzi o pieśni, to zapewniam Cię, że u nas jest bardzo wiele pięknych i melodyjnych, tylko trzeba się ich nauczyć śpiewać. Mamy bardzo dużo melodii średniowiecznych, a one są naprawdę piękne. Po jakimś czasie sam się przekonasz.
Cieszę się, że Ci się podobało i mam nadzieję, że Ci się spodoba jeszcze bardziej
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez ramzej76 » Cz maja 20, 2010 20:30

Witam wszystkich!
Dziękuję Wam za miłe słowa i śpieszę poinformować, iż już w nadchodzącą niedzielę ponownie wybieram się na nabożeństwo do zboru i wprost nie mogę się doczekać tej chwili. :) Być może nawet będę już korzystał z WŁASNEGO śpiewnika...? Ogólnie powiem tak- jeszcze chyba nigdy wcześniej Chrystus nie dał mi tyle radości, szczęścia, normalności i spokoju ducha- jak właśnie teraz! Dzielę się z Wami tą radością i serdecznie pozdrawiam Ewangelików, Katolików i wszystkich osób korzystających z tego forum.
ramzej76
 
Posty: 23
Dołączył(a): So maja 08, 2010 14:31
Lokalizacja: lubuskie
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Paweł » Cz maja 20, 2010 20:41

ramzej76 napisał(a):Witam wszystkich!
Dziękuję Wam za miłe słowa i śpieszę poinformować, iż już w nadchodzącą niedzielę ponownie wybieram się na nabożeństwo do zboru i wprost nie mogę się doczekać tej chwili. :) Być może nawet będę już korzystał z WŁASNEGO śpiewnika...? Ogólnie powiem tak- jeszcze chyba nigdy wcześniej Chrystus nie dał mi tyle radości, szczęścia, normalności i spokoju ducha- jak właśnie teraz! Dzielę się z Wami tą radością i serdecznie pozdrawiam Ewangelików, Katolików i wszystkich osób korzystających z tego forum.


:)
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Dorothea » Pn paź 17, 2011 23:23

A ja mam pytanie odnośnie tablicy na której umieszcza się nr-y introitów :) pozwoliłam sobie zrobić screena z transmisji ostatniego nabożeństwa z Cieszyna
Obrazek
Pierwszy numer to numer introitu - tak?
Kolejne numery to same numery pieśni?
Czy w każdym kościele są takie same (podobne) wywieszone tablice z numerami poszczególnych introitów, pieśni, psalmów...?
:oops:
Dorothea
 
Posty: 48
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 17:53
Lokalizacja: Jawor
wyznanie: rk
dyplomy: 1
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Elżbieta » Pn paź 17, 2011 23:35

nr. 1 to jest introit (część wstępna liturgii, natomiast reszta, to są pieśni. W tym wypadku jest 5 pieśni, a więc najprawdopodobniej jest to Nabożeństwo z Komunia i Spowiedzią

Tablice z numerami pieśni są chyba we wszystkich naszych kościołach, a tam gdzie nie ma (bo np. nie jesteśmy u siebie) , ksiądz zapowiada wszystkie pieśni.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Dorothea » Wt lis 01, 2011 18:56

A więc tak...
Wczoraj byłam na moim pierwszym luterańskim Nabożeństwie. Bardzo mi się podobało. Kazanie trafiające do głębi serca, wygłoszone prostym, ludzkim językiem. Nabożeństwo było ze spowiedzią i Komunią Świętą, do której nie przystąpiłam, ale obserwowałam i na "swój" sposób To przeżyłam (w pozytywnym znaczeniu).
Pieśni - pomimo że większość nie znałam i za pewne fałszowałam ;) (prócz Brońże Panie nas Na Wieki i po części Warownym Grodem jest Nasz Bóg, wcześniej odsłuchiwałam na internecie ;) ) to i tak najważniejsze w tym wszystkim są słowa.
Poznałam księdza proboszcza Jaworskiej Parafii - bardzo sympatyczny i miły. Zamieniliśmy kilka słów po Nabożeństwie przy kawie i ciastku :)
Oprócz tego - nikt na mnie dziwnie nie patrzył, nie dało się odczuć tej obcości! Było na prawdę miło, tak rodzinnie.
Z całego serca dziękuję naszej Drogiej Elżbiecie! :* Za to, że była przy mnie, pokierowała mną na Nabożeństwie, dała wiele rad i wskazówek!!! :*
Kolejne Nabożeństwo Niedziela godz. 17 :)
Dorothea
 
Posty: 48
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 17:53
Lokalizacja: Jawor
wyznanie: rk
dyplomy: 1
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Elżbieta » Wt lis 01, 2011 20:37

:P Dziękuję za miłe słowa pod moim adresem :P . Szkoda, że w niedzielę nie możesz jechać do Wrocławia, bo pierwszy raz będzie w tym mieście ordynacja. Nie wiem, czy będziesz miała okazję kiedykolwiek zobaczyć taką uroczystość. Sama będę pierwszy raz i już się doczekać nie mogę, zwłaszcza, że to będzie ordynacja naszego młodego mgr.teologii. Będzie naszym księdzem w Legnicy. Wszyscy się bardzo z tego cieszymy.

No to teraz kolej na następną przerażoną :lol:
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Tomasz » Wt lis 01, 2011 21:00

Bardzo się cieszę z pozytywnych wrażeń Dorothei :)

Dorothea napisał(a):Pieśni - pomimo że większość nie znałam i za pewne fałszowałam


Masz szczęście, że nie słyszysz mojego śpiewu - fałszuje okropnie :mrgreen:

Elżbieta napisał(a): Nie wiem, czy będziesz miała okazję kiedykolwiek zobaczyć taką uroczystość.


Elu - nie przesadzaj. Dorothea jest bardzo młoda i w swoim życiu z pewnością będzie miała okazję zobaczyć jeszcze nie jedną uroczystość ordynacji :lol:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron