Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez R! » Cz kwi 08, 2010 17:54

Wysłany: Nie Sty 24, 2010 19:38

Witam. Dzisiaj o 10, na puławskiej, w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego byłem na nabożeństwie.
I jak wrażenia?
Najpierw byłem zestresowany
Na szczęście poszedłem tam z Kubiakiem, a wiadomo, że z kimś jest raźniej
W sumie nie wiem co napisać.
Korzystanie z modlitewnika to dla mnie czarna magia.
Za dużo kartek, a jak się nie zna porządku liturgicznego, to może być głupio, jak się nagle nie będzie wiedziało co śpiewać

Ale generalnie to pozytywnie, choć byłem zestrachany. Potem wyluzowałem. Jeszcze w ten piątek bedę miał spotkanie z Księdzem Adamem, a on mi wszystko dokładnie wyjaśni i powie, więc w przyszłosći bedzie lepiej.

Ale na oficjalne wstąpienie muszę jeszcze poczekać.
R!
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:20
Lokalizacja: Warszawa
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Elżbieta » Cz kwi 08, 2010 17:55

Wysłany: Nie Sty 24, 2010 19:59

To czarne grube, to nie modlitewnik a śpiewnik, i rzeczywiście jest dosyć "opasłą" książeczką. Cały porządek Nabożeństwa masz w części fioletowej. Na początek dla ułatwienia przyślę Ci na pw. mój porządek Nabożeństwa, którym się posługuję u siebie w Legnicy. Tylko pytanie, czy będziesz miał gdzie wydrukować ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez R! » Cz kwi 08, 2010 17:58

Wysłany: Nie Sty 24, 2010 21:14

Elżbieta napisał:
To czarne grube, to nie modlitewnik a śpiewnik, i rzeczywiście jest dosyć "opasłą" książeczką. Cały porządek Nabożeństwa masz w części fioletowej. Na początek dla ułatwienia przyślę Ci na pw. mój porządek Nabożeństwa, którym się posługuję u siebie w Legnicy. Tylko pytanie, czy będziesz miał gdzie wydrukować ?



a faux pas

śpiewnik no tak

A gdzie wydrukować, to będę spokojnie miał.
Będe wdzięczny. Chociaż ponoć porządki nabożeństwa są różne
R!
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:20
Lokalizacja: Warszawa
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Tomasz » Cz kwi 08, 2010 18:02

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 01:21

Powinieneś zaopatrzyć się w śpiewnik jak najszybciej - zobaczysz, że posługiwanie się nim podczas nabożeństwa nie jest żadną magią (a już absolutnie nie czarną ) Będziesz mógł spokojnie zapoznać się z porządkami nabożeństw. Śpiewnik może być również jak najbardziej pomocny w codziennych modlitwach.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Paweł » Cz kwi 08, 2010 18:04

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 07:59 Temat postu:

Drogi R!, tutaj masz najważniejsze części śpiewnika w formacie WORD:

http://www.luteranie.pl/pl/index.php?D=546

Materiały zawartę pod tym linkiem, nie są tak czytelne jak w Śpiewniku.

Na samym dole strony masz nawet Wstąpienie do Kościoła
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Elżbieta » Cz kwi 08, 2010 18:05

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 09:35

Nie wiem jak jest w Warszawie, ale w Legnicy jest dużo prościej
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Paweł » Cz kwi 08, 2010 18:07

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 10:42

Jeśli chodzi o Śpiewnik Ewangelicki, to powinieneś R! poprosić ksiedza o pożyczenie go do domu (ja tak zrobiłem przed konwersją) Będziesz mógł się na spokojnie z nim zapoznać: co w którym miejscu się znajduje, zeby nie szarpać się z nim podczas naborzeństwa. Powiem szczerze że jestem kilka lat po konwersji a czasami jeszcze siegam do pożądku liturgicznego.
Możesz pomyśleć również o jego kupnie: http://www.kka.augustana.pl/index.php?p ... ge=1&id=94
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Jakub » Cz kwi 08, 2010 18:12

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 13:23

na Puławskiej jest innym porządek nabożeństwa - jeszcze według starej agendy (co jest nadużyciem wobec prawa kościelnego, ale nie mam zamiaru wojować z własną parafią)

1. Przywitanie
2. Pieśń
3. Introit i "Gloria Patri"
4. Kyrie Eleison
5. "Gloria in Excelsis"
6. Pan niech będzie z wami
7. Kolekta (modlitwa)
8. Czytanie pierwsze
9. Gradual i Alleluja
10. Czytanie drugie
11. Wyznanie wiary
12. Pieśń
13. Tekst kazalny
14. Kazanie
15. Pieśń
16. Ogłoszenia parafialne
17. Pieśń
18. Spowiedź
19. Dialog przed Prefacją (Pan niech będzie z wami! zb: I z duchem twoim! ...)
20. Modlitwa prefacyjna
21. Święty, Święty, Święty jest nasz Pan...
22. Ojcze Nasz
23. Słowa Ustanowienia Sakramentu (Konsekracja)
24. Zaproszenie do Stołu Pańskiego
25 Baranku Boży (pieśń)
26. Dystrybucja Sakramentu
27. Modlitwa dziękczynna po komunii
28. Antyfony końcowe
29. Błogosławieństwo
30. Pieśń


w porządku nabożeństwa uchwalonym przez Synod "Pan niech będzie z wami" jest po Kolekcie a przed czytaniami. Między Święty a Ojcze nasz jest jeszcze Modlitwa Eucharystyczna, a między konsekracją a zaproszeniem do Stołu Pańskiego jest Anamneza - a więc wspomnienie dzieła Zbawienia. No i nie ma Antyfon końcowych - są tylko w nabożeństwach bez komunii.

Taką pełną liturgię masz sprawowaną w Parafii Świętej Trójcy. Zresztą Ci wczoraj mówiłem, że tam też pół godziny przed nabożeństwem są ćwiczenia z panią kantor i ona uczy pieśni, a docelowo ma też uczyć liturgii

Pierwszy rok będzie najgorszy bo w zależności od okresu liturgicznego zmienia się liturgia w kościele

i tak od Bożego Narodzenia do Środy Popielcowej śpiewa się "I pokój na ziemi, i pokój na ziemi, a w ludziach dobre upodobanie".
W Środę Popielcową powinno śpiewać się coś innego - ale ja tego nie znam i przynajmniej w warszawie się tego nie śpiewa.
Śpiewa się za to od Środy Popielcowej aż do Wielkiego Piątku (z pominięciem Wielkiego Czwartku) pieśń : Baranku Boży niewinny, na krzyża pniu umęczony. Ty byłeś zawsze cierpliwy u ludzi wszakże wzgardzony. Bez Ciebie ni zbawienia, ni łaski odpuszczenia. Ulituj się, o Jezu, Jezu.
W Wielki Czwartek i potem od Wielkanocy do końca roku Kościelnego śpiewa się : Na wysokościach Bogu cześć i dzięki łasce Jego. Już nam nie może zguby nieść, moc i potęga złego. Upodobanie Bóg w nas ma, i pokój już bez przerwy trwa. Waśń wszelka się skończyła.
A w czasie Adwentu śpiewa się : Prostujmy swoje drogi Adwentu nadszedł czas, Bóg daje pokój błogi, Bóg - CHrystus wzywa nas. I mówi : idę już. Przyjdź Panie, przyjdź błagamy. Otwarte już serc bramy w nich dary swoje złóż.

Ale na tym łapią się nawet ewangelicy z dziada pradziada - szczególnie ci "pobożności wielkopiątkowej" więc nie ma się co aż tak przejmować tymi zmianami w liturgii w czasie roku
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez R! » Cz kwi 08, 2010 18:14

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 17:09

W tym momencie już się zakręciłem

Ale nie przejmujcie się bracia i siostry, gdyż w ten piątek jestem umówiony z księdzem, na omawianie całej liturgii.
R!
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:20
Lokalizacja: Warszawa
  

Re: Moje pierwsze nabożeństwo luterańskie

Postprzez Piotr » Cz kwi 08, 2010 18:18

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 17:50

Moje gratulacje R! ten pierwszy raz jest na pewno dużym przeżyciem.
Piotr
 
Posty: 241
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:22
Lokalizacja: Bożenkowo
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron