Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Zmiana wyznania z katolickiego na luterańskie

Zmiana wyznania z katolickiego na luterańskie

Postprzez Maciej94 » Pt mar 30, 2018 22:34

Witam, mam 24 lata i od dłuższego czasu interesuję się luteranizmem, czytam wiele na ten temat i zastanawiam się nad zmianą wyznanie. Skłaniają mnie ku temu różne powody, po prostu nie podoba mi się postępowanie Kościoła Katolickiego i głoszenie przezeń niezgodnych z Pismem Świętym nauk oraz postępowanie przez księży odwrotnie do głoszonych przez nich nauk. Nie robię tego w akcie wrogości, nie mam negatywnych uczuć wobec Kościoła Katolickiego, po prostu nie utożsamiam się z tą instytucją, ale nie jestem przeciw chrześcijaństwu. Wg mnie Kościół Luterański jest bliższy nauczaniu Pana Jezusa i Ewangelii. Co może mi pomóc w podjęciu takiej decyzji i jak przygotować się do rozmowy z luterańskim księdzem?
Maciej94
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 22:41
wyznanie: katolickie
  

Re: Zmiana wyznania z katolickiego na luterańskie

Postprzez Aleksander » So mar 31, 2018 08:03

Dziękuję za szczere słowa. Szczerze powiedziawszy wiele przygotowań do rozmowy z księdzem nie potrzebne jest. Potrzebne jest zgłosić taką chęć księdzu. Ksiądz zaś wiedząc o decyzji pokieruje przygotowaniem się do konwersji, tak to się nazywa. Ze swoje strony polecam do czytania dużego katechizmu dr Lutra. Duży katechizm omawia w szczegółach treść małego katechizmu. Zatem można się zapoznać jak z treścią luterańskiej doktryny, tak i z wyjaśnieniem jej.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Zmiana wyznania z katolickiego na luterańskie

Postprzez Grzegorz » So mar 31, 2018 09:10

Tak jak Aleksander radzi, przed zmianą wyznania warto się zapoznać z Małym i Dużym Katechizmem Marcina Lutra. Dobrze jest też zaznajomić się z Wyznaniem Augsburskim (Konfesją Augsburską), zwłaszcza z pierwszą częścią, która w bardzo zwięzły sposób omawia ewangelicką naukę: http://old.luteranie.pl/pl/?D=145

Nawiasem mówiąc, muszę Cię uprzedzić, że dołączając do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, wchodzisz do społeczności bardzo różnorodnej. Są księża, którzy nie wierzą w istnienie diabła, są tacy którzy wierzą i modlą się o uwolnienie od demonów. Są tacy, którzy uważają, że związki LGBT są spoko, są tacy dla których to oczywisty grzech. Wśród zwykłych wiernych polaryzacja bywa jeszcze większa. Niby oficjalnie Kościół naucza, że w Eucharystii przyjmujemy Ciało Chrystusa, ale spotkasz ewangelików, dla których to tylko symbol.

Nie próbuję Cię zniechęcać, tylko uświadamiam. Mnie nikt nie uprzedził o tych problemach, gdy wstępowałem do KEA i potem kilka razy się zgorszyłem.

No i mnóstwo osób popiera ordynację kobiet na prezbiterów - nie zdziw się.
Ostatnio edytowano So mar 31, 2018 09:21 przez Grzegorz, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Zmiana wyznania z katolickiego na luterańskie

Postprzez Grzegorz » So mar 31, 2018 09:13

Aha, jeśli przypadkiem jesteś z Warszawy to możemy kiedyś się spotkać i pogadać na żywo :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Zmiana wyznania z katolickiego na luterańskie

Postprzez Aleksander » So mar 31, 2018 12:16

Grzegorz napisał(a):Tak jak Aleksander radzi, przed zmianą wyznania warto się zapoznać z Małym i Dużym Katechizmem Marcina Lutra. Dobrze jest też zaznajomić się z Wyznaniem Augsburskim (Konfesją Augsburską), zwłaszcza z pierwszą częścią, która w bardzo zwięzły sposób omawia ewangelicką naukę: http://old.luteranie.pl/pl/?D=145

Nawiasem mówiąc, muszę Cię uprzedzić, że dołączając do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, wchodzisz do społeczności bardzo różnorodnej. Są księża, którzy nie wierzą w istnienie diabła, są tacy którzy wierzą i modlą się o uwolnienie od demonów. Są tacy, którzy uważają, że związki LGBT są spoko, są tacy dla których to oczywisty grzech. Wśród zwykłych wiernych polaryzacja bywa jeszcze większa. Niby oficjalnie Kościół naucza, że w Eucharystii przyjmujemy Ciało Chrystusa, ale spotkasz ewangelików, dla których to tylko symbol.

Nie próbuję Cię zniechęcać, tylko uświadamiam. Mnie nikt nie uprzedził o tych problemach, gdy wstępowałem do KEA i potem kilka razy się zgorszyłem.

No i mnóstwo osób popiera ordynację kobiet na prezbiterów - nie zdziw się.
Grzegorz, bardzo dobra uwaga. Ważne jest wiedzieć z jakimi problemami zmaga się KEA. Może to oznaczać, że walka duchowa rozpocznie się od początku.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Zmiana wyznania z katolickiego na luterańskie

Postprzez Maciej94 » So mar 31, 2018 18:13

Nie jestem z Warszawy. W tym zborze, w którym byłem akurat jest normalnie. Mimo wszystko uważam Kościół Ewangelicko-Augsburski za lepszy, bo nie ma w nim tylu udziwnień jak w KRK. Poza tym księża mówią z większym sensem, odnoszę wrażenie, że ludzie są tam traktowani podmiotowo, księża też mówią w sposób bardziej skłaniający do przemyśleń i nie manipulują jak w KRK.
Maciej94
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 22:41
wyznanie: katolickie
  

Re: Zmiana wyznania z katolickiego na luterańskie

Postprzez Elżbieta » So mar 31, 2018 18:57

Nie wiem do jakiej parafii trafiłeś, ale często są organizowane spotkania dla sympatyków. Dowiedz się czy czasem w Twojej miejscowości są one organizowane. Oprócz tego raz w tygodniu są tzw godziny biblijne, też warto chodzić.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Zmiana wyznania z katolickiego na luterańskie

Postprzez Maksymilian » N kwi 01, 2018 16:17

Witamy Macieju :D!
Grzesiu napisał dużo prawdy, a ja chcę jedynie dodać, że wierzymy jak pewnie wiesz, że Kościół jest niewidzialny, w ławie jednego zboru może siedzieć osoba nawrócona i duchowy poganin mimo, że nazywa się oficjalnie chrześcijaninem. Taka jest rzeczywistość duchowa naszego KEA jak każdego instytucjonalnego kościoła. Nie wiemy skąd jesteś, ale warto uczestniczyć w godzinach biblijnych czy studiach biblijnych w parafii, tam często są przebudzeni chrześcijanie, którzy będą dobrym środowiskiem wzrostu duchowego. Ważna jest też higiena duchowa, modlitwa i czytanie Pisma Świętego.
Życzymy wiele błogosławieństwa Bożego!
Maksymilian
 
  

Re: Zmiana wyznania z katolickiego na luterańskie

Postprzez wilhelm1959 » Wt kwi 03, 2018 08:07

Konwersje dokonuje sie w kościele, stoi się przed obliczem Boga swiadków czyli duchownego i parafian. To nie harcestwo, zr raz mi się to podoba , raz nie. Bo o ile pamietam był juz taki przypadek na tej stronie, chyba chodziło o Zofie ? Kiedy to słusznie walczyła o naprawe koscioła luteranskiego, i należało w tym wytrwać, po jakimś czasie dowiadujemy się ze wróciła z powrotem na łono KRK. A więc czy jej konwersja do KEA była przemyślana i uczciwa ?. Przeciez o kosciół należy walczyć !!! a nie uprawiać dezercji, kiedy ten koscioł potrzebuje pomocy w walce o dobre imie
wilhelm1959
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt mar 23, 2018 14:59
wyznanie: luteranskie
  

Re: Zmiana wyznania z katolickiego na luterańskie

Postprzez Aleksander » Wt kwi 03, 2018 09:01

A ja nie byłbym tak rygorystyczny w stosunku do osobistych decyzji świeckich. Sytuacja w KEA jest złożona. Większą odpowiedzialność za głoszone nauki spolega na duchownych i profesorach teologii.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Następna strona

Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron