Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Pogrzeb po konwersji

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez Iwona » Pn sie 29, 2016 08:59

Różnica polega na tym, że w zależności od wyznania zmarłego, pogrzeb prowadzi odpowiedni duchowny.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez ahhhreccek2710 » Pn sie 29, 2016 11:47

Dzięki Wam Iwono i Elżbieto za odpowiedź :)
Mam jeszcze pytanie odnośnie samego nabożeństwa - czy jest to główne nabożeństwo luterańskie (tj w niedziele), czy jakieś "okrojone" nabożeństwo pogrzebowe?
Z góry dzięki Wam za odpowiedź :)
Pozdrawiam,
ahhhreccek2710
 
Posty: 8
Dołączył(a): Cz lip 21, 2016 00:23
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez Iwona » Pn sie 29, 2016 13:36

ahhhreccek,
jak sobie przypominam, to były Nabożeństwa Słowa, ze specjalną intencją pogrzebową, ale bez liturgii spowiedniej i komunijnej.
(ahhhreccek, przypuszczam, że masz jeszcze sporo czasu przed sobą ;))), ale jesteś b. skrupulatny ...)
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez ahhhreccek2710 » Pn sie 29, 2016 18:19

Dzięki Iwono za odpowiedź :)
Czyli reasumując - nabożeństwo tj w niedzielę, bez spowiedzi i sakramentu ołtarza?
Co do tego, czy mam dużo czasu czy nie - to Tylko Bóg wie - być może za rok moja rodzina będzie wspominać 1-wszą rocznicę mojej śmierci :)
A moja skrupulatność Ci przeszkadza? :wink: :D
ahhhreccek2710
 
Posty: 8
Dołączył(a): Cz lip 21, 2016 00:23
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez Iwona » Pn sie 29, 2016 20:14

ahhhreccek
Hm, hm.....jeśli popelnilam jakiś nietakt moją poprzednią uwagą, to przepraszam ....
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez Elżbieta » Wt sie 30, 2016 11:12

Chciałam zwrócić uwagę na pewna sprawę. Niestety często bywa tak, że pozostająca rodzina nie uznaje konwersji i robi pogrzeb katolicki.
Można wyjść z założenia że pogrzeb jest dla tych co pozostają, ale mimo wszystko jest to bardzo przykre.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez ahhhreccek2710 » Wt sie 30, 2016 14:53

Iwona, Elżbieta - dzięki za odpowiedzi :)
Iwona, nie masz za co przepraszać, tak się tylko z Tobą droczę ;)
Odnośnie Nabożeństwa Słowa - wyczytałem już w Śpiewniku Ewangelickim :)
Elżbieto - no tak, jest to bardzo przykre. Choć wczoraj rozmawiałem z moją żoną na ten temat i obiecała, że zorganizuje mi pogrzeb w KEA (chichotała, że sam pastor będzie śpiewał, a cała rodzina będzie stała jak milczące stado osłów :D ) - ale jak będzie to tylko Bóg wie :)
Właśnie wczoraj obchodziliśmy 7-mą rocznicę ślubu :) Pytałem ją czy by nie chciała konwersji, było by nam łatwiej, w szczególności, gdy pojawi się dziecko. Ale jej agrument - "ja się nie ze wszystkim zgadzam co KRK robi, dużo rzeczy mi bardzo odpowiada w luteraniźmie, ale się nie będę konwertowała". Zapytałem ją jakie ma obiekcje wobec luteranizmu, no i okazało się że komunia święta - po naszemu sakrament ołtarza. Tłumaczyłem jej że u nas też Jezus jest obecny itp - ale ona twierdzi że w KRK jest lepiej, bo mszy jest pełno i za każdym razem Jezus jest ofiarowany. I choć przekonywałem, że ofiara jest już dawno skończona, no jednak do niej to nie dociera. Już widzę jak Wszechmocny i Wszechmogący Bóg, "Pan panów i Król królów", daje się pomiatać przez klechę i dobrowolnie się oddaje na ofiarę 50x w ciągu tylko jednego tygodnia. Dlatego nie biorę już udziału w mszach. Jeśli kogoś uraziłem, przepraszam.
Pozdrawiam :)
ahhhreccek2710
 
Posty: 8
Dołączył(a): Cz lip 21, 2016 00:23
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez Elżbieta » Wt sie 30, 2016 17:03

Spytaj żony, czy sądzi, że Jezus nie złożył najdoskonalszej ofiary na krzyżu i czy rzeczywiście Jego dzieło trzeba poprawiać i to wielokrotnie.
Z tego wniosek wypływa, że Bóg nie jest doskonały, i że człowiek - ponoć Jego stworzenie jest bardziej doskonale. Z tego również wynika że człowiek powinien Boga poprawiać .

Chciałam zauważyć , że u nas Komunia jest również Sakramentem Ołtarza.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez Herbert » Wt sie 30, 2016 18:18

Czasem to jest po prostu nieporozumienie werbalne: nie powtorzenie ofiary, lecz jej UOBECNIENIE. Podniesienie to PREZENTACJA Chrystusa, a ofiara nasza to OFIARA DZIEKCZYNIENIA (eucharystia).
Szkoda ze u nas ksiadz nie zawsze pamieta o bardzo waznej aklamacji:
"Przez Jezusa Chrystusa, Tobie Boże, Ojcze Wszechmogący, w jedności Ducha Świętego niechaj będzie wszelka cześć i chwała teraz, i zawsze, i po wszystkie wieki wieków."
U katolikow brzmi ona:
"Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, Tobie, Boże, Ojcze wszechmogący, w jedności Ducha Świętego wszelka cześć i chwała przez wszystkie wieki wieków."
Herbert
 
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez Iwona » Wt sie 30, 2016 20:44

HERBERCIE!!!
Jestem Ci niesłychanie wdzięczna i zobowiązana, że zaakcentowałeś tę kwestię UOBECNIENIA w liturgii katolickiej. Ja też przez długi czas mówiłam o tym "powtarzaniu ofiary", aż wreszcie zwrócil mi kiedyś na to uwagę sam Tadeusz Bartoś ( ten były dominikanin), podczas jakiejś konferencji ekumenicznej.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości