Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Pogrzeb po konwersji

Pogrzeb po konwersji

Postprzez Adam » Pt sie 12, 2016 14:30

Mam takie pytanie jak to wygląda z pogrzebem osoby po konwersji.Przykładowo cała rodzina jest wyznania KRK a jedna osoba wyznania KEA po konwersji,i w tym mieście nie ma KEA,kościół oddalony 50km,czy o śmierci osoby z KEA powiadamia o tym dana osoba z tej rodziny księdza z KEA i on przyjeżdża na pogrzeb? czy taka rodzina z KRK może brać udział w tym pogrzebie?no bo chyba już ksiądz z KRK nie pochowa.I w tym mieście nie ma cmentarza ewangelickiego ,to chyba już na komunalnym cmentarzu?bo napewno ewangelika na rzymskokatolickim nie pochowają.
Jak to wygląda proszę o odpowiedz .














r
Adam
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn sie 08, 2016 15:09
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez Iwona » Pt sie 12, 2016 14:46

Ale pan komplikuje sprawę panie Adamie. Bylam kilka razy na pogrzebach ewangelików, których chowano na cmentarzu katolickim (czy komunalnym, jak pan to nazywa), bo np. grób rodzinny znajdował się na takim cmentarzu. Po pierwsze, taki ewangelik należał przecież do konkretnej parafii KEA, wiec należy powiadomić proboszcza danej parafii o jego zgonie i uzgodnić z nim wszystkie szczegóły pogrzebu, w tym dojazd na określony cmentarz. Nigdy nie słyszałam, żeby w ogóle zarząd cmentarza interesował się, czy pogrzeb będzie prowadził duchowny katolicki czy protestancki .
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez Adam » Pt sie 12, 2016 14:51

Iwona napisał(a):Ale pan komplikuje sprawę panie Adamie. Bylam kilka razy na pogrzebach ewangelików, których chowano na cmentarzu katolickim (czy komunalnym, jak pan to nazywa), bo np. grób rodzinny znajdował się na takim cmentarzu. Po pierwsze, taki ewangelik należał przecież do konkretnej parafii KEA, wiec należy powiadomić proboszcza danej parafii o jego zgonie i uzgodnić z nim wszystkie szczegóły pogrzebu, w tym dojazd na określony cmentarz. Nigdy nie słyszałam, żeby w ogóle zarząd cmentarza interesował się, czy pogrzeb będzie prowadził duchowny katolicki czy protestancki .


Dzięki za odpowiedz,lepiej tak zapytać,bo troche mnie to zastanawiało .
Adam
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn sie 08, 2016 15:09
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez Elżbieta » Pt sie 12, 2016 19:37

W praktyce to różnie bywa, bardzo często jest tak, że rodzina nie powiadamia naszego księdza i robi pogrzeb katolicki.

Iwono, już wcześniej zwracałam uwagę, że wszyscy jesteśmy per ty, więc zastosuj się do tego
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez Adam » Pt sie 12, 2016 20:57

"Elżbieta"W praktyce to różnie bywa, bardzo często jest tak, że rodzina nie powiadamia naszego księdza i robi pogrzeb katolicki.


To ksiądz z KRK może pochować ewangeliste z KEA :roll:
Adam
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn sie 08, 2016 15:09
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez Elżbieta » Pt sie 12, 2016 22:39

No chyba nie ewangelistę, tylko ewangelika :D , już napisałam, różnie bywa.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez ahhhreccek2710 » N sie 28, 2016 09:58

Witam :wink:
Chciałbym troszkę odświeżyć temat. Również jestem konwertytą - lecz mam pytanie troszkę "z innej beczki" - jak to dokładniej wygląda w praktyce. Nigdy w życiu nie byłem na ewangelickim pogrzebie. Chciałbym zapytać jak to dokładniej wygląda:
-już wiem, jak w/w pisaliście, trzeba powiadomić pastora parafii, do której się należy;
-jestem w takiej samej sytuacji jak Adam - cała rodzina jest wyznania KRK - ale ja już rozmawiałem z żoną - że nie ma mi "robić wała", no ale jak to będzie to tylko sam Bóg wie :lol:
-Chodzi mi o sam przebieg pogrzebu - jak to dokładniej przebiega od A-Z:
*czy pastor przychodzi do domu zmarłego;
*czy jest jakieś nabożeństwo;
*czy tylko pogrzeb na samym cmentarzu;
*wszystkie dodatkowe szczegóły bardzo mi pomogą i będą bardzo mile widziane :D
Z góry dziękuję Wam za pomoc i pozdrawiam :wink:
ahhhreccek2710
 
Posty: 8
Dołączył(a): Cz lip 21, 2016 00:23
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez Elżbieta » N sie 28, 2016 12:36

Witaj. Z tego co ja wiem, to Nabożeństwo odbywa się w kaplicy cmentarnej i częściowo nad grobem. Jak wrócę do domu to może coś więcej znajdę w papierach.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez Iwona » N sie 28, 2016 23:45

do ahhhhreccek

Chętnie Ci odpowiem, bo uczestniczyłam w uroczystościach pogrzebowych zarówno rodowitych ewangelików jaki i konwertytów na luteranizm.
Wszystko zalezy od tego, na jakim cmentarzu ma być pochowana dana osoba. Jeżeli jest to rodowity ewangelik, to ma na ogół grób rodzinny na cmentarzu ewangelickim. I wtedy nabożeństwo pogrzebowe może się odbyć zarówno w kościele ewangelickim, lub w kaplicy na cmentarzu, w zaleznosci od tego, jak życzy sobie rodzina i czy na cmentarzu znajduje się odpowiednia kaplica. Tak jest przynajmniej w Warszawie.
W przypadku konwertyty na luteranizm sytuacja jest nieco odmienna, bo na ogół nie ma on grobu rodzinnego na cmentarzu ewangelickim i zapewne będzie pochowany na cmentarzu katolickim (komunalnym). W tej sytuacji odpowiednie nabożeństwo odbywa się w kościele ewangelickim, a potem pastor odprowadza trumnę - obecnie coraz częściej urnę z prochami - na cmentarz wskazany przez rodzinę.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Pogrzeb po konwersji

Postprzez Elżbieta » Pn sie 29, 2016 07:05

W Legnicy nie ma prawie grobów rodzinnych, więc każdy jest tak samo traktowany. W kościele nie może się odbywać Nabożeństwo, bo nie dostaniemy pozwolenia na przejście przez miasto. Wszystkie więc Nabożeństwa odbywają się w kaplicy cmentarnej. Nie ma żadnej różnicy w sposobie chowania rodowitego, konwertyty, czy nawet człowieka innego wyznania. Człowiek jest człowiekiem i wszyscy wierzymy w jednego Boga.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron