Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Oświadczenie.

Oświadczenie.

Postprzez blaisee » Śr kwi 29, 2015 06:48

Długo nad tym myślałem, modliłem się, rozmawiałem z pastorami. I sprawa ta nie dawała mi spokoju. A chodzi o sprawe chrztu, a mianowicie ponownego chrztu osob ochrzczonych w niemowlectwie. I nie umiem przyjac tej praktyki, bo jest dla mnie zlamanie biblinej zasady "Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest"

Dziś oficjalnie moge powiedziec ze skierowalem sie ku kosciolom ewangelickim. Od ktorych to zaczelo sie dzielo reformacji. Nie wiem jeszcze czy blizej mi do luteranizmu czy nurtu reformowanego, ale raczej blizej mi dzis do tych kosciolow niz baptystow czy tymbardziej zielonych.

Dziekuje bardzo Pastorowi Aleksandrowi za cierpliwosc i wyjasnienia wielu kwestii teologicznych :mrgreen:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Oświadczenie.

Postprzez Elżbieta » Śr kwi 29, 2015 07:04

Cieszę się, że doszedłeś do takiego wniosku. Rzeczywiście ponowny chrzest jest nie do przyjęcia.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Oświadczenie.

Postprzez blaisee » Śr kwi 29, 2015 07:11

Szkoda ze nie doszedlem do takiego wniosku wczesniej. Ale coz, kazdy popelnia bledy :wink:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Oświadczenie.

Postprzez Elżbieta » Śr kwi 29, 2015 07:27

:P Lepiej późno niż wcale :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Oświadczenie.

Postprzez blaisee » Śr kwi 29, 2015 08:03

To prawda, ale szkoda ze dopiero po drugim chrzcie :D
Swoja droga - narazie jeszcze o konwersji nie mysle, ale na wypadek gdybym chcial, wiem ze musze dostarczyc akt chrztu - ale w tym przypadku ktory? :mrgreen:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Oświadczenie.

Postprzez Elżbieta » Śr kwi 29, 2015 08:57

Pytałam się mojego księdza i powiedział, że w razie konwersji trzeba dostarczyć pierwsze świadectwo chrztu, bo to właśnie pierwsze jest ważne.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Oświadczenie.

Postprzez Grzegorz » Pt maja 01, 2015 23:08

Ło, świetna wiadomość! :D Kwestia chrztu to bodaj najboleśniejsza zadra wśród protestantów. O sporach wokół chrzczenia dzieci pisał ks. dr Marcin Luter:

Już od dawna spodziewałem się, że szatan uderzy w to miejsce – ale nie chciał się posłużyć papistami. W nas i wśród nas, ewangelików, stara się teraz usilnie o najgorszą z możliwych schizm.

Jeżeli kiedyś chrześcijanie mają być jednością to kościoły ewangeliczne muszą zrezygnować z praktyki ponownego chrztu.
Ukłony dla pastora Aleksandra za owocne głoszenie Słowa!
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Oświadczenie.

Postprzez ewangelik » N maja 03, 2015 11:11

Chrześcijanie już są jednością duchową i to wystarczy ;) Nie jest nam potrzebna jedność formalna. Nie wszędzie praktyka chrzcielna jest wykonywana w odpowiedni sposób, ale to nie znaczy, że nie stanowimy jedności.
ewangelik
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt lis 20, 2012 10:10
wyznanie: luterańskie
  

Re: Oświadczenie.

Postprzez Grzegorz » N maja 03, 2015 14:59

Nu tu się nie mogę zgodzić, Mikołaju. Nie chodzi o samą praktykę chrzcielną, ale o nieuznawanie ważności chrztu niemowląt przez kościoły ewangeliczne. Powiada przecież apostoł Paweł: Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeżeli ktoś mówi, że tak naprawdę nie jesteśmy ochrzczeni, to nie ma między nami duchowej jedności, mimo tego, że w większości kwestii wierzymy w zasadzie w to samo.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Oświadczenie.

Postprzez blaisee » N maja 03, 2015 17:42

Mikołaj, zasadniczo masz rację, niestety w praktyce nie jest tak pięknie. Ewangelikalne kościoły niestety tej Duchowej jedności nie odczuwają :wink: Jedynie w obrebie Ewangelikalizmu. Dla nich kościoły praktykujące chrzest niemowlat nie sa w jednosci bo bladza. Niektore koscioly Baptystyczne zaprzestaly juz ponownego chrzczenia; tak jest np. we Włoszech i Szwecji, ale poki co nie zapowiada sie zeby mialo sie to stac norma w swiatowym baptyzmie czy ewangelikalizmie. Duzo wody w Wisle jeszcze uplynie nim sie to zmieni :roll:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  


Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron