Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Jak przylgnąć do Pana Jezusa?

Jak przylgnąć do Pana Jezusa?

Postprzez fiodor » Pn sty 09, 2012 18:12

Pytanie w temacie może nieco przewrotnie i prowokacyjnie zadałem. Nie liczę na receptę, ale... już piszę w czym problem. Jak wiecie, szukam swojej chrześcijańskiej drogi - sęk w tym, że cały czas nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to wszystko jest takie "przeteologizowane" - w sensie tu znam się na argumentach za i przeciw Tradycji, chrzczeniu dorosłych, ofiarnym charakterze Mszy Świętej etc. etc. Patrząc na swoje postępowanie w życiu codziennym, na swoją modlitwę i zawierzenie Bogu widzę, że wszystko fajnie - teologiczne problemy nie stanowią dla mnie problemu - wszystko rozbija się o owo przylgnięcie do Pana Jezusa - moja "sinusoida wiary" jest bardzo pofalowana i mimo tego intelektualnego zaangażowania w to wszystko, nie widzę w tym wszystkim ducha. Zwyczajnie czuję, że moje ścieżki życiowe są gdzieś daleko od Pana Jezusa - mam wiecznie problemy z regularną modlitwą, z wiekiem mam problemy z chodzeniem do kościoła (mniejsza o przynależność), coraz rzadziej korzystam z sakramentów, nie pamiętam, kiedy ostatni raz miałem w ręku Biblię w celach "nienaukowych". Jakoś mam tak, że jest czas kiedy na krótko intensywnie "przylepiam się" do Pana Jezusa, by za chwilę się "odlepić". Chciałbym zmienić swoje życie, ale właśnie przede wszystkim w tym duchowym sensie. Zwyczajnie się pogubiłem i nie potrafię odnaleźć drogi do Pana i Jego łaski. Jest mi z tym naprawdę źle.

Proszę więc Was o jakąś poradę i chyba przy okazji o westchnięcie do Pana Boga za moją biedną skołataną duszą.
Chyba trochę chaotycznie, ale mam nadzieję, że zrozumiecie mój problem.
fiodor
 
Posty: 47
Dołączył(a): Śr lut 23, 2011 14:22
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Jak przylgnąć do Pana Jezusa?

Postprzez Tomasz » Pn sty 09, 2012 18:28

Pytanie w temacie może nieco przewrotnie i prowokacyjnie zadałem. Nie liczę na receptę, ale... już piszę w czym problem. Jak wiecie, szukam swojej chrześcijańskiej drogi - sęk w tym, że cały czas nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to wszystko jest takie "przeteologizowane"


Masz trochę racji Fiodorze. Czasami sami gubimy się w niuansach teologicznych a umyka nam to co najważniejsze. A potrzeba tak nie wiele, ale jednocześnie bardzo dużo - uwierzyć.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jak przylgnąć do Pana Jezusa?

Postprzez Agnes » Pn sty 09, 2012 19:36

Jedyna sensowna droga prowadząca do przylgnięcie do Jezusa to czytanie Ewangelii. Jeśli nie masz siły czytać wszystkich, to czytaj tylko Ewangelię Jana oraz Listy Jana. W kółko. Musisz dać Słowu możliwość, aby na ciebie zadziałało. To stopniowo obudzi w tobie też potrzebę uczestniczenia w nabożeństwach i przyjmowania Sakramentu.

Zapraszam cię na nabożeństwo do nas, do św. Marcina (wiem, że jesteś z Krakowa). Najlepiej w niedzielę o 10. Wtedy bardzo często (a ostatnio prawie zawsze) mamy nabożenstwo ze spowiedzią i Komunią Świętą. W tą niedzielę też mieliśmy piękne nabożenstwo, z chrztem i Sakramentem, i super kazaniem ks. Prackiego.

Emocje nie są fundamentem wiary - są wtórne. Nawrócenie to metanoia - czyli zmiana sposobu myślenia. Emocje przyjdą potem.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Jak przylgnąć do Pana Jezusa?

Postprzez jagna » Pn sty 09, 2012 20:33

Mnie pomagają nabożeństwa. Też na początku przejmowałam się głównie teologią i naukami, różnicami w wyznaniach, a jak poszłam na nabo to poczułam Boga, tak po prostu, jak w tej piosence: po prostu z Jezusem być, zwyczajnie bez wielkich słów.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Jak przylgnąć do Pana Jezusa?

Postprzez Paweł » Śr sty 11, 2012 00:07

Macie racje, Boga można przeteologizować.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Jak przylgnąć do Pana Jezusa?

Postprzez jagna » Śr sty 25, 2012 20:05

A propos przeteologizowania Boga:

Ile napisano pobożnych książek –
droga do siódmej twierdzy życia duchowego
komentarze do komentarzy
analiza ucha igielnego
matematyczny dowód na istnienie Boga z wykresami
o artylerii łaski –
a Jezus myśli o nas, w liter ciemnym stuku
jak trudno w niebo wstąpić spod robactwa druku.

ks.Twardowski
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Jak przylgnąć do Pana Jezusa?

Postprzez Kitka » Śr sty 25, 2012 20:28

Dokladnie! W Piśmie Świętym jest wielka moc. Mogę tu podać swój przykład. Tak samo kiedyś wszystko rozumiałam, ale nie czułam. Dopiero, gdy pierwszy raz przeczytałam całą Ewangelię (konkurs z religii o Ewangelii wg. św. Łukasza) to poczułam, że Pan Jezus jest obok mnie. Wtedy tak na prawdę zaczęła i rozwinęła się moja wiara.
Pomaga mi także wyciszenie się. Nie modlitwa słowna tylko taka cisza, zamknąć oczy i pobyć ze sobą i z Bogiem bez zbędnych słów.
Kitka
 
Posty: 106
Dołączył(a): Wt sty 24, 2012 13:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Jak przylgnąć do Pana Jezusa?

Postprzez Tomasz » Śr sty 25, 2012 20:32

Może nasz Pawełek zachęci Cię do modlitwy "ojców pustyni" http://www.konfesyjni.pl/patrystyka.html
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jak przylgnąć do Pana Jezusa?

Postprzez Agnes » Śr sty 25, 2012 21:42

Ja też zachęcam do praktykowania hezychii.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Jak przylgnąć do Pana Jezusa?

Postprzez Paweł » Pt sty 27, 2012 20:32

Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Odnaleźć Jezusa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość