Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Jezus Chrystus - prawdziwy Bóg

Jezus Chrystus - prawdziwy Bóg

Postprzez Elżbieta » Śr wrz 29, 2010 02:22

Podstawową sprawą naszej wiary jest znalezienie właściwej odpowiedzi na pytanie: Kim jest Jezus Chrystus?
Jezus wzbudzał w swym otoczeniu głębokie zainteresowanie i zaniepokojenie. Jako natchniony kaznodzieja wędrował z miejsca na miejsce, głosząc wszędzie Ewangelię o Królestwie Bożym. Uczył jako moc mający, a nie jak uczeni w Piśmie. Wywierał tak fascynujące wrażenie, że Jego postać łączono z największymi prorokami ( Eliasz, Jeremiasz), a niektórzy słusznie kojarzyli Go z postacią oczekiwanego wysłannika niebios - Mesjasza.
Również Jezus wyraźnie nawiązywał do proroctw o Mesjaszu. Przeczytawszy ustęp z Księgi Izajasza oświadczył rodakom w Nazarecie: "Dziś wypełniło się to Pismo w uszach waszych" (Łuk. 4,21). Gdy Jan Chrzciciel, przebywając w więzieniu, posłał swoich uczniów do Jezusa z zapytaniem, czy jest tym, który miał przyjść, czy też należy oczekiwać innego, Jezus odpowiedział krótko słowami proroka Izajasza: "Idźcie i oznajmijcie Janowi, co słyszycie i widzicie: ślepi odzyskują wzrok i chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni i głusi słyszą, umarli są wskrzeszani, a ubogim jest zwiastowana Ewangelia (Mat. 11,4-5)
Wówczas dla wszystkich stało się jasne, że Mesjasz musi wysoko przerastać wszystkich proroków. Słowa Jezusa nie wywołały u uczniów zdziwienia, gdy po wymienieniu proroka Jonasza i króla Salomona oświadczył: "A oto tutaj więcej niż Jonasz(...)więcej niż Salomon" (Mat. 12,41-42)
Jezus odpuszczał ludziom grzechy i stwierdzał wobec faryzeuszów swe prawo do tego, gdyż oni je kwestionowali. Występował wobec ludzi w roli najwyższego sędziego sumień ludzkich. Tylko Bóg ma ten przywilej (Mat. 9,1-9)
W kazaniu na górze w słowach: "A j=Ja wam powiadam" - występuje Jezus jakom najwyższy prawodawca, przeciwstawiając się nawet Mojżeszowi, który w Izraelu cieszył się wyjątkowym autorytetem (Mat. 5,22.28.34.39.44).
W Ewangelii Jana jest siedem wypowiedzi zaczynających się od słów "Ja jestem", które świadczą, że Jezus miał świadomość swej Bożej godności:
"Ja jestem światłością świata: kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość żywota" (Jan 8,12)
"Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie" (Jan 14,6)
"Ja jestem drzwiami; jeśli kto przeze mnie wejdzie, zbawiony będzie" (Jan 10,9)
"Ja jestem Dobry Pasterz. Owce moje głosu mojego słuchają i (...) idą za mną. I Ja daję im żywot wieczny, i nie giną na wieki" (Jan 10,1027.28)
"Ja jestem chlebem żywota. (...) Jeśli kto spożywać będzie ten chleb, żyć będzie na wieki" (Jan 6,48.51).
"Ja jestem krzewem winnym, wy jesteście latoroślami (...). Jak latorośl sama z siebie nie może wydać owocu, jeśli nie trwa w krzewie winnym, tak i wy , jeśli we mnie trwać nie będziecie (Jan 15,5.4)
"Jam jest zmartwychwstanie i żywot; kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie" (Jan 11,25)
Takich słów nie odważyłby się powiedzieć żaden człowiek. Dobry lekarz mógłby powiedzieć, że strzeże życia, Jezus siebie nazywa życiem. Dobry nauczyciel mógłby powiedzieć, że wskazuje drogę i uczy prawdy, Jezus o sobie mówi, że jest drogą i prawdą.

Syn Boży: Jezus najczęściej nazywa Boga swoim Ojcem. Jego synostwo jest godnością mesjaniczną.Wprawdzie Jezus dał swoim wyznawcom przywilej zwracania się do Boga - "Ojcze nasz", a jednak o sobie wyraża się tak, iż Jego synostwo jest innego rodzaju (Jan 20,17). On jest jednorodzonym, jedynym Synem Bożym, wiecznym, jednej istoty z Bogiem (Jan 8,58), Chociaż jako człowiek korzy się przed Bogiem, modli się do Niego, w posłuszeństwie wykonuje Jego wolę, to jednak nie ma u Niego dystansu, oddzielającego stworzenie od Boga. Jezus odnosi się do Boga jak równy do równego, utożsamia się z nim. "Ja i Ojciec jedno jesteśmy"(Jan 10,30). Kto mnie widział, widział Ojca (Jan 14,9). Również myśli i wola Jezusa zespolone są z myślami i wolą najwyższego (Jan 12,49-50).

Za boskością Jezusa przemawiają również - Jego wszechmoc (Mat. 28,18) i związane z nią liczne cuda oraz Jego wszechobecność i bezgrzeszność (Mat. 28,20; 27,19; Jan 8,4; 18,38; 19,6; I Piotra 2,22).

O boskości Jezusa świadczą także wyznania Jego uczniów,którzy byli naocznymi świadkami życia Jezusa i wierzyli, że jest Synem Bożym.
Wyznanie Piotra: "Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego" (Mat. 16,16). " Panie! Do kogo pójdziemy? Ty masz Słowa żywota wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Chrystusem, Synem Boga żywego" (Jan 6,68.69)
Wyznanie Marty: "Tak Panie! Ja uwierzyłam, że Ty jesteś Chrystus, Syn Boży, który miał przyjść na świat" (Jan 11,27).
Wyznanie Natanela: "Mistrzu! Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś królem Izraela" (Jan 1,49)
Wyznanie Tomasza: Pan mój i Bóg mój (Jan 20,28).
Wyznanie apostoła Pawła: W nim mieszka cieleśnie cała pełnia boskości (Kol. 2,9).
"Bóg wielce Go wywyższył i obdarzył Go imieniem, które jest ponad wszelkie imię , aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią i aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca" (Filip. 2,9-11).

Dlatego i my wyznajemy: "Wierzę w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego", i możemy powtórzyć za Lutrem: "Wierzę, że Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg z Ojca w wieczności zrodzony i zarazem prawdziwy człowiek z Marii Panny narodzony, jest moim Panem".

W Jezusie Chrystusie stykamy się z prawdziwym Bogiem, co winno nas skłonić do uważnego wsłuchiwania się w Jego słowa. W nich przemawia do nas najwyższy autorytet, nasz Pan, nasz Bóg, od którego woli jesteśmy zależni. Dzięki Niemu Bóg przestaje być hipotezą, przypuszczeniem, pojęciem dla wielu już dziś pustym i pozbawionym treści, ale staje się żywą i uchwytną, ucieleśnioną rzeczywistością.
W Nim objawia Bóg samego siebie, swoją istotę, swoją wolę, swoją miłość i działa dla naszego zbawienia. "A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca" (Jan 1,14).

Abym był Jego własnością
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jezus Chrystus - prawdziwy Bóg

Postprzez Klamka_82 » So lis 06, 2021 12:45

Pięknie napisane Elżbieto, dziękuję że ujęłaś tu tyle mądrości.
Klamka_82
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz lis 04, 2021 12:45
wyznanie: Chrześcijańskie
  


Powrót do Odnaleźć Jezusa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron