Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Prośba o wskazówki.

Prośba o wskazówki.

Postprzez Chaczkar » Cz gru 29, 2016 03:50

Szanowni Państwo,
to moja pierwsza wiadomość na tym forum i jeżeli napisałem ją w złym dziale lub w zły sposób, to bardzo proszę o wskazówki.
Chciałbym zwrócić się o pokierowanie w stronę właściwych lektur, źródeł itd. Moja sytuacja jest taka, że zostałem wychowany jako rzymski katolik, ale przez lata odszedłem od praktyk religijnych. Jednakże od pewnego czasu odczuwam coraz silniejszą łaskę wiary i chciałbym wrócić w jakiś sposób. Niestety, z bardzo różnych powodów, Kościół Katolicki mnie wewnętrznie całkowicie odpycha. Dlatego próbuję odnaleźć jakąś inną drogę i zastanawiam się poważnie czy może to być wyznanie protestanckie.

Do Kościoła Katolickiego zostałem zapisany automatycznie, przez urodzenie i wiem że to działało średnio, więc przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w sprawie wyznania, chciałbym bardzo, by była ona w pełni świadoma. Dlatego bardzo prosiłbym o wskazanie od czego zacząć zgłębianie swojej wiedzy na temat religii jaką Państwo wyznajecie i praktykujecie.

Inna moja poważna wątpliwość jest taka - czy ja w ogóle mogę być "porządnym" wyznawcą jakiejkolwiek religii, jeżeli mam głębokie, wewnętrzne przekonanie, że "Bóg to nie urząd skarbowy" i kocha oraz zbawi każdego, kto stara się żyć moralnie, sprawiedliwie i być ogólnie dobrym człowiekiem, niezależnie czy jest chrześcijaninem, żydem czy Muzułmaninem.
Chaczkar
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz gru 29, 2016 03:42
wyznanie: nie wiem
  

Re: Prośba o wskazówki.

Postprzez Grzegorz » Cz gru 29, 2016 10:06

Witaj na forum :)

Zdecydowanie fundamentalną lekturą powinna być Ewangelia, to podstawowy składnik wiary chrześcijańskiej. Kiedy się z nią zapoznasz zacznij czytać również inne księgi Pisma Świętego i dowiadywać się więcej o poszczególnych wyznaniach. Z czasem Twoje poglądy będą się krystalizować i będziesz mógł w świadomy sposób zadeklarować się jako protestant. Pamiętaj, żeby się modlić o Boże prowadzenie i mądrość przy czytaniu Biblii. I daj sobie czas! Prawdopodobnie dopiero za 2-3 lata będziesz na tyle ukształtowany by zmienić wyznanie.

kocha oraz zbawi każdego, kto stara się żyć moralnie, sprawiedliwie i być ogólnie dobrym człowiekiem, niezależnie czy jest chrześcijaninem, żydem czy Muzułmaninem.


Problem w tym, że samo "staranie się" jest nieostrym kryterium. U każdego człowieka jest obecne jakieś zło w życiu i każdy człowiek ma momenty gdy się "nie stara". Czy można być sprawiedliwym na 90%? ;)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Prośba o wskazówki.

Postprzez Witold » Cz gru 29, 2016 10:51

I należałoby uściślić co to znaczy "moralnie i sprawiedliwie".

Dla chrześcijanina żyć moralnie i sprawiedliwie to żyć według przykazań, według tego co mówi Pismo Święte. "dobry i porządny" to słowa którymi był opisywany przez wiele osób największy baron narkotykowy w historii świata- Pablo Escobar odpowiedzialny bezpośrednio za śmierć kilku tysięcy osób a pośrednio może i setek tysięcy... Zauważmy że prawie o każdym człowieku który umiera mówi się: "to dobry człowiek był".
Jednak bycie miłym gościem według naszej wiary nie wystarcza aby być zbawionym. Do tego potrzebna jest wiara w Jedynego i Prawdziwego Boga. Nie w allaha, nie w światowida.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  


Powrót do Odnaleźć Jezusa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość