Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Liturgia godzin - dla kogo?

Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez Paweł » Cz kwi 08, 2010 08:26

Wysłany: Wto Sty 19, 2010 19:42

Chciałbym rozpocząć ten temat, ponieważ szczególnie mnie interesuje. Kiedy wziąłem pierwszy raz do ręki ŚE zaintrygowała mnie ta forma modlitwy. Do tej pory nie dane mi było w niej uczstniczyć i zastanawiam się czy są parafie, które ją praktykują? Szkoda że nie jest propagowana szerzej.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez Elżbieta » Cz kwi 08, 2010 08:28

Wysłany: Wto Sty 19, 2010 20:00

Chyba poczekamy na eksperta Jakuba
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez Jakub » Cz kwi 08, 2010 08:29

Wysłany: Nie Sty 24, 2010 19:52

Hmm, parafie...

Wiem, że w niektórych parafiach np w Świętej Trójcy odbywają się nabożeństwa w Wielką Sobotę. Jest to dzień w którym można sprawować tylko Liturgię Godzin - ale czy trójca się z tego wywiązuje tego nie wiem.

Ostatnio na popularności Liturgia Godzin nabrała na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Kiedy gościł u nas na Instytucie Pastoralnym bp Szurman zakończyliśmy wykłady wspólnymi nieszporami.

Także i podczas codziennych modlitw porannych i wieczornych zdarza się, że w jakimś tam stopniu się z tego korzysta. Ale to jest namiastka. Prawdziwe piękno tej liturgii można odkryć przy jej pełnym wykonaniu

Amerykanie zrobili nagrania dla ichniejszej modlitwy godzin i wrzucili do internetu i myślę, że tak trzeba by zrobić u nas. Tylko musiałaby to zrobić osoba, która to zna no i jeszcze organista by się przydał, albo chór do odpowiedzi. Myślę, że to jest możliwe, ale jest trudne.


Odnosząc się do tematu - dla kogo? Myślę, że dla każdego. Można tą liturgie zrobić tak, że każdy się w tym odnajdzie


przy okazji zostawiam link do bardzo wysokokościelnego wydania Nieszporów w Szwecji
http://www.youtube.com/watch?v=MiTHGXtmE9U
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez Paweł » Cz kwi 08, 2010 08:31

Wysłany: Nie Sty 24, 2010 20:25

Paweł napisał:
i zastanawiam się czy są parafie, które ją praktykują?
-------------------------------------------------------------------------

przyznam, ta wypowiedź to była delikatna prowokacja z mojej strony

Jaka jest historia tego typu modlitwy w polskim kościele luterańskim?
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez Jakub » Cz kwi 08, 2010 08:37

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 09:06
Hmm, trudno mi powiedzieć. Musiałbym do źródeł sięgnąć lub zapytać ks. Jana Cieślara z Zaolzia który tą modlitwę na potrzeby śpiewnika przygotowywał.

Wiem tyle, że w XIX wiecznej Agendzie ona istniała. Przejrzenie agend nie stanowi akurat problemu bo większość jest do przejrzenia na czytelni ChAT, tylko jak to wykorzystywano to już jest problem.

Zagadką pozostaje także czy pierwotny XVI wieczny Polski luteranizm ją praktykował. Jednak biorąc pod uwagę, że przejęto wtedy sporo z już istniejących struktur kościelnych - jak stroje liturgiczne i tytuł księdza dla Sług Słowa Bożego. Bardzo możliwe, że i Liturgia Godzin została przyjęta, ale nie mam ku temu dowodów
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez Paweł » Cz kwi 08, 2010 08:39

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 09:22

Jakubie, dzięki za te informacje. Jesli natkniesz sie na jakieś nowe fakty materiały historyczne, to proszę, podziel się z nami.
Pozdrawiam!

PS. A masz może jakieś stare agendy w postaci elektronicznej?
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez Jakub » Cz kwi 08, 2010 08:41

Wysłany: Pon Sty 25, 2010 13:05

No niestety nie mam. Ale jak będę na ChAT to może uda mi się pokserować trochę i potem bym dał kserówki pod skan już w domu.

Może uda mi się natrafić i na przed XIX wieczne porządki w których bym na to natrafił.

Przy okazji parę cytatów z artykułu ks. Grossa

Reformacja przejęła z rzymskiego Officium tylko: jutrznię, modlitwę południową i nieszpory, jak również i kompletę. Chociaż Marcin Luter nie czynił z tych modlitw zakonu i przymusowego odmawiania to jednak nie znaczy to, że były mu one obojętne.

Ks. Biskup Prof. Dr Andrzej Wantuła w swej pracy doktorskiej na temat: ?Porządek Kościelny Wacława Adama? omawia te nabożeństwa, które długo stosowane były na Śląsku Cieszyńskim do dnia dzisiejszego, choćby raz w roku w I Święto Bożego Narodzenia i w I Święto Wielkanocy, kiedy odprawiana jest jeszcze w niektórych parafiach JUTRZNIA z uroczystą liturgią. To są właśnie pozostałości starokościelnej Liturgii Godzin.

Odnowicielem Liturgii Godzin był wielki luteranin, założyciel diakonatu i miasteczka Neuendetelsau w Bawarii ks. Wilhelm Lőhe. Siostry diakonise, uczniowie, małe kręgi modlitewne poczęły stosować Liturgie Godzin każdego dnia. Muzyczne opracowanie tej modlitwy przejęto z XVI i XVII - wiecznych ewangelickich źródeł. Wiele śpiewników i agend ewangelickich przez wszystkie wieki, zawierały jeśli nie pełny tekst to przynajmniej obszerne części Liturgii Godzin.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez ks.Paweł » Cz kwi 08, 2010 08:43

Wysłany: Wto Lut 16, 2010 22:58

Svenska Kyrka posiada własną 1- tomową Liturgię Godzin .
ks.Paweł
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:34
Lokalizacja: Kluczbork
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez Paweł » Cz kwi 08, 2010 08:44

Wysłany: Sro Lut 17, 2010 07:43

Kiedy mniej więcej została ułożona? Dysponuje ksiądz może taką wiedzą?
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez ks.Paweł » Cz kwi 08, 2010 08:46

Wysłany: Sro Lut 17, 2010 22:47
To brewiarz zatwierdzony przez Katolickiego Biskupa Sztokholmu oraz Luteranskiego Biskupa Uppsali- taki ekumeniczny dla obydwu kosciołów.
Mam moze 5- 6 lat. Coś w rodzaju polskiej jednotomowej Liturgii Godzin na cały rok. Nakład w wydawnictiwe wyczerpany. Był bardzo mały.
Trzeba pytać po poszczególnych parafiach w Szwecjii.
ks.Paweł
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:34
Lokalizacja: Kluczbork
  

Następna strona

Powrót do Liturgia godzin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron