Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Zerwany Ekumenizm

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Re: Zerwany Ekumenizm

Postprzez ks.Paweł » Cz kwi 08, 2010 00:21

Wysłany: Pią Lut 12, 2010 21:19

W zeszłym roku Svenska Kyraka swiętowała 50 lat ordynacjji kobiet.
Piękny złoty jubileusz. Mało kto pamięta,że kosztowało to utratą i zamknieciem 1/3 parafii.
ks.Paweł
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:34
Lokalizacja: Kluczbork
  

Re: Zerwany Ekumenizm

Postprzez Jacek » Cz kwi 08, 2010 00:22

Wysłany: Sob Lut 13, 2010 06:45 Temat postu: Svenska Kyrkan

Ksieze Pawle- Ma Ksiadz racje; to byl jeden z podstawowych powodow powstania kierunku Missionsprovinsen. Ach ta polityka liberalow i rownouprawnienia na sile.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Zerwany Ekumenizm

Postprzez Jacek » Cz kwi 08, 2010 00:23

Wysłany: Sob Lut 13, 2010 06:51 Temat postu: Swiatowa Federacja Luteranska

Niestety- Wszystko dzieje sie za wiedza i przyzwoleniem Swiatowej Federacji Luteranskiej czyli klubu spokojnej starosci.Organ ktory powinien czuwac nad przestrzeganiem Biblii i ortodoxi luteranskiej. Nic dodac nic ujac.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Zerwany Ekumenizm

Postprzez Focjusz » Cz kwi 08, 2010 00:25

Wysłany: Sob Lut 13, 2010 08:33
A wiecie co mi napisali niektórzy [na wieść że prawosławni zerwali kontakty ekumeniczne z EKD] ? napisali tak: że Prawosławni to jeszcze gorsi szowiniści niż KRK
Focjusz
 
  

Re: Zerwany Ekumenizm

Postprzez Paweł » Cz kwi 08, 2010 00:27

Wysłany: Sob Lut 13, 2010 09:00 Temat postu:

Focjusz napisał:
A wiecie co mi napisali niektórzy [na wieść że prawosławni zerwali kontakty ekumeniczne z EKD] ? napisali tak: że Prawosławni to jeszcze gorsi szowiniści niż KRK
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Potraktuj to jak komplement
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Zerwany Ekumenizm

Postprzez ks.Paweł » Cz kwi 08, 2010 00:32

Wysłany: Sob Lut 13, 2010 19:22
Mysle,że nie jest aż tak żle. Kościół Prawosławny a tym bardziej Patiarchat Moskiewski uważa,że po za Cerkwią nie ma zbawienia podobnie jak kiedyś Kosciół Rzymsko- Katolicki. Żaden Biskup prawosławny nie poda reki kobiecie- biskupowi. Tacy już są.
ks.Paweł
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:34
Lokalizacja: Kluczbork
  

Re: Zerwany Ekumenizm

Postprzez Focjusz » Cz kwi 08, 2010 00:33

Wysłany: Sob Lut 13, 2010 21:34 Temat postu:

ks.Paweł napisał:
Mysle,że nie jest aż tak żle. Kościół Prawosławny a tym bardziej Patiarchat Moskiewski uważa,że po za Cerkwią nie ma zbawienia podobnie jak kiedyś Kosciół Rzymsko- Katolicki.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

To nie do końca tak: po prostu Cerkiew uważa się za prawdziwego depozytariusza, za jedynego prawowitego spadkobierce tradycji apostolskiej. Ale absolutnie nie twierdzi że nieprawosławni nie beda zbawieni. Tamte głosy to były zdania poszczególnych patriarchów i władyków a nie całej Cerkwii Prawosławnej.
Focjusz
 
  

Re: Zerwany Ekumenizm

Postprzez Focjusz » Cz kwi 08, 2010 00:34

Wysłany: Sob Lut 13, 2010 22:21

do księdza Pawła: ja (były katolik a obecnie prawosławny) powiem coś - mój pogląd, z mojego punktu widzenia :
Pomiędzy kościołem prawosławnym a katolickim jest pewna istotna różnica: To w prawosławiu mamy większy pluralizm postaw i poglądów. (A równocześnie jest to bardzo tradycjonalistyczny kościół - w dobrym tego słowa znaczeniu). Tymczasem KRK to dla wielu kościół wykluczenia: np. dla rozwodników w nowych związkach, dla par stosujących antykoncepcję, dla niewierzących w dogmaty o niepokalanym poczęciu, nieomylności papieża itd. Ci wszyscy ( i wielu innych ) w KRK idzie oblgatoryjnie DO PIEKŁA... A w prawosławiu nie. To chyba istotna różnica. Więc nie jest tak źle
Focjusz
 
  

Re: Zerwany Ekumenizm

Postprzez Robert Szmigielski » Cz kwi 08, 2010 00:37

Wysłany: Sob Lut 13, 2010 23:24
W ramach komentarza zamieszczam teksty jakie napisałem na temat niejasnej postawy Pani Biskup Margot Kaessmann wobec aborcji na www.luteranie.phorum.pl odnośnie wywiadu z Panią Biskup. Artykuł zawierający fragmenty poglądów Pani Biskup ukazał się w "GW".

1.Biskup powiedziała o aborcji:

"Chciałabym, aby kobiety nigdy nie przerywały ciąży. W trudnej sytuacji życiowej wiele decyduje się na zabieg i powinny to robić legalnie, w bezpiecznych warunkach. Prawo w Niemczech jest słuszne [dopuszcza aborcję na życzenie kobiety]. Nie wolno potępiać tych kobiet, trzeba im pomagać także po zabiegu"

W komentarzu napisałem:

"Co z życiem nienarodzonych dzieci?
Czy "Nie zabijaj" lub inaczej bardziej dosadnie - "Nie morduj" obowiązuje czy nie?

Co to jest lub jak wygląda "trudna sytuacja życiowa", która pozwala na zabijanie nienarodzonych dzieci?

Czy z powodu "trudnej sytuacji życiowej" możemy jako chrześcijanie pozwolić by zabijano nienarodzone dzieci? Inaczej czy mamy pozwolić by nie narodzone dzieci były ofiarami nieodpowiedzialnych rodziców?

Pytania, które postawiłem są retoryczne. Kategorycznie mówię NIE wobec aborcji.
Poglądy Biskup pachną lewicową, kryptokomunistyczną rewoltą z 1968 r.
Myślę, że "trudna sytuacja życiowa" to jakiś neoliberalny, wręcz lewacki eufemizm! (...)"

Dalej:

2."(...)Im kraj jest bardziej "światły" vide Hiszpania - to więcej takich "praw", które w majestacie stanowionego prawa dopuszcza zabijanie nienarodzonych. (Zapatero wpadł na pomysł, aby szesnastoletnie dziewczęta bez zgody rodziców mogły dokonywać na życzenie aborcji.)

Pojawia się więc argument dotyczący trudnej "sytuacji życiowej kobiety" (dlaczego tylko kobiety, a nie rodziców?), a dalej prawo do świadomego macierzyństwa. itd. itd.

Wszystkie te argumenty brzmią nawet miło - ale za parawanem pięknych słów kryje się przyzwolenie na zabijanie.
Brak tylko ich zwolennikom konsekwencji. Założę się, iż zwolenicy aborcji na życzenie (w Niemczech w Hiszpanii tak o wygląda)- są jednocześnie przeciwnikami kary śmierci. Także w świetle praw człowieka.
Więc jak to? Gdzie jest logika?
Pozwalamy na aborcję - zabicie istoty nienarodzonej, która jest całkowicie bezbronna, pozbawiona możliwości obrony, zależna od matki, bo - "trudna sytuacja życiowa", bo "prawo kobiety do decydowania o macierzyństwie", bo "lepiej by dziecko było kochane i co najważniejsze chciane" itd. itd. - a jednocześnie sprzeciwiamy się karze śmierci wobec osób, które są dorosłe, które stanowią potencjalne zagrożenie dla innych i które mogą ponieść konsekwencje własnych czynów, bo "szanujemy i chronimy życie"? Gdzie jest u konsekwencja?
Będąc przeciwnikiem aborcji jestem też przeciwnikiem kary śmierci.

Co do stanowiska Pani Biskup - Kościół zarówno instytucjonalny jak i my powiniśmy bronić prawa do życia osób nienarodzonych nie tylko przez sprzeciw wobec aborcji, ale dążenie do powstawania ośrodków w Kościele, które wezmą odpowiedzialność za niechciane, nienarodzone dzieci. Kościół ma nie tylko wzywać, ale realnie działać.(...)"
Robert Szmigielski
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt kwi 06, 2010 22:45
  

Re: Zerwany Ekumenizm

Postprzez Tomasz » Cz kwi 08, 2010 00:41

Wysłany: Nie Lut 14, 2010 02:15

Witam serdecznie Pana Roberta na naszym Forum
Czytałem powyższy tekst na stronie luteranie.phorum. Nie wdając się w dalsze rozważania dot. stricte poglądów Pani Biskup, możemy zadać pytanie czy stanowisko Cerkwi Prawosławnej dot. zerwania kontaktów ekumenicznych z EKD było faktycznie "szowinizmem" czy też decyzją słuszną i uzasadnioną ?
Jak widzimy rozpowszechniające się liberalne rozmycie Chrześcijaństwa przynosi coraz to gorsze skutki. Wprowadza zamęt i doprowadza do rozbijania społeczności Kościołów jak również staje na drodze do jedności ekumenicznej.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości