Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ciekawostki ze Svenska Kyrkan

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Ciekawostki ze Svenska Kyrkan

Postprzez Jacek » Śr kwi 13, 2011 15:14

Dzisiaj mialem okazje rozmawiac z ksiedzem z Kosciola Szwecji ze Stockholmu. Powidzial ze jego parafia liczy oficjalnie 10 tysiecy parafian, obsugiwana jest przez czterech ksiezy, lecz na niedzielna Högmesse, przychodzi zaledwie 100 osob. Nic dodac nic ujac.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: CIEKAWOSTKI ZE SVENSKA KYRKAN

Postprzez Tomasz » Cz cze 16, 2011 07:25

Odświeżę wątek, bowiem dziś wpadłem na ten artykuł.

fragment artykułu napisał(a):Jedynie 15 proc. wiernych Kościoła Szwecji wierzy w Jezusa, a tyle samo uważa się za ateistów. Co czwarty jest agnostykiem

Tak wyglądają skutki nauk głoszonych przez Panią biskup Brune, że Biblia to książka w której ludzie opowiadają o tym jak wyobrażają sobie Boga.
Zastanawiam się, jakich trzeba jeszcze dowodów aby ci, którzy zachwycają się "postępowością" co niektórych kościołów zrozumieli jakim złem jest liberalizm.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: CIEKAWOSTKI ZE SVENSKA KYRKAN

Postprzez Jacek » Cz cze 16, 2011 18:26

Widze niestety to na wlasne oczy.Pocieszajace jest to ze zakonczenie roku szkolnego odbylo sie prawie we wszystkich parafiach Svenska Kyrkan w Szwecji. Niestety poki ludzie tutaj z tego zamoznego i bogatego kraju, nie zrozumia, ze bogactwo jest przejsciowe, i nie zabiora tego do grobu, a przyjdzie czas kiedys rozliczenia przed Bogiem- to nie bedzie juz odwrotu, bo bedzie za pozno.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: CIEKAWOSTKI ZE SVENSKA KYRKAN

Postprzez Tomasz » Pt lip 22, 2011 07:13

Znalazłem kolejną ciekawostkę ze Svenska Krykan od której włos jeży się na głowie.
Brakuje mi już słów.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: CIEKAWOSTKI ZE SVENSKA KYRKAN

Postprzez Jonah » Wt kwi 17, 2012 17:07

71% Szwedów należy do Kościoła ewangelicko-luterańskiego. Jednocześnie ok. 65% deklaruje, że są ateistami lub agnostykami.
Znaczy to , że część członków tego Kościoła to ludzie, którzy nie wierzą, że istnieje Bóg. Mimo to pewnie mają prawo do podejmowania decyzji w sprawach tego Kościoła.
Do czego prowadzą te decyzje, każdy widzi :shock:
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: CIEKAWOSTKI ZE SVENSKA KYRKAN

Postprzez Tomasz » Wt kwi 17, 2012 21:20

Wynika z tego, że Svenska Krykan przestał być już Kościołem chrześcijańskim a tym bardziej luterańskim. Najbardziej żałosne jest to, że można spotkać się w naszym Kościele z osobami, które pieją z zachwytu nad szwedzką "postępowością".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: CIEKAWOSTKI ZE SVENSKA KYRKAN

Postprzez Jacek » Śr kwi 18, 2012 05:58

Tu Jonach ma rację w obliczeniach. Własnie podczas zamieszkiwania w Szwecji, doszedłem do wniosku, że członkami Svenska Kyrkan są także ateisci.Oni traktują kościól jako tozsamość szwedzką, jak hymn jak flaga. Owszem pocieszające jest że dużo młodziezy przystępuje do konfirmacji, ale co potem ? Pomimo że Svenska Kyrkan niedawno została rozdzielona z panstwem, nadal pełni rolę kościoła państwowego, a księza są na utrzymaniu państwa, jako urzeędnicy państwowi.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Ciekawostki ze Svenska Kyrkan

Postprzez Maksymilian » Cz kwi 19, 2012 19:30

Myślę, że to skutek łączenia "ołtarza i tronu", który odbija się na pewno nie czkawką :/.
Maksymilian
 
  

Re: Ciekawostki ze Svenska Kyrkan

Postprzez jagna » Cz kwi 19, 2012 22:14

Za dużo tu się żongluje chyba pojęciem liberalizm, bo w luteranizmie mówienie, że Biblia to taka książka z żydowskimi legendami, to nie liberalizm, tylko czystej wody herezja. Postępowość postępowością, nie powiem co mi się postępowego podoba, bo mnie admin zbanuje :lol: a dyskusja zamieni w jeden wielki off top. Ale odrzucanie zasad wyznania to nie liberalizm.

A co do wiernych SK - w Polsce jest podobnie z KRK. Z 90% się do niego przyznaje, z czego większość popiera aborcję, in vitro, albo w ogóle nie wierzy, ale kultywuje jako tradycję. W Szwecji jest podobnie, traktuje się luteranizm jako część tożsamości narodowej. Jestem Szwedem, więc należę do szwedzkiego Kościoła.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Ciekawostki ze Svenska Kyrkan

Postprzez Jonah » So mar 09, 2013 19:57

Kościół Szwecji jest tzw. kościołem otwartym. Znaczy to, że jego członkiem może być nawet ateista. Lewicowi politycy chcieliby nawet widzieć w Kościele Szwecji nie chrześcijanską wspólnotę wiary, ale organizację multi-religijną, czyli skupiającą wyznawców różncych religii.
Nie może zatem dziwić, że w sprawach tego Kościoła wypowiadają się także ateiści. W tym znany z wydanej w Polsce książki "Boga przecież nie ma" Patrik Lindenfors. Otóż proponuje on radykalny rozdział Kościoła od państwa, co pociąga za sobą m. in. zaniechanie finansowania Kościoła przez państwo (pewnie głównie o to mu chodzi), a w rezultacie nawet przejęcie przez instytucje państwowe kurateli nad budynkami kościelnymi jako zabytkami, czy przekształcenie kościelnej własności ziemskiej w parki narodowe.
Skutek tej propozycji jest wszakże zaskakująco pozytywny. Oto Kościół wyzwolony spod politycznej kurateli będzie mógł zająć się sprawa dla niego fundamentalną, czyli głoszeniem Ewangelii, a nie zajmować się sprawami dziś upolitycznionymi, jak ochrona środowiska naturalnego, czy kwestie związane z płciowością człowieka.

http://www.newsmill.se/artikel/2009/09/ ... li-kristen
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron