Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Prowincji Misyjnej c.d.

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Paweł » Pt sty 28, 2011 15:44

Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Elżbieta » Pt sty 28, 2011 18:07

no to u nas też tak może się skończyć, ale trzeba wszystko robić, by do tego nie doszło
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Piotr » Pt sty 28, 2011 18:33

Miejmy nadzieję że u nas do tego nie dojdzie i módlmy się żeby Wszechmogący czuwał nad naszym kościołem w Polsce żeby liberałowie nie wprowadzili w życie swych szatańskich wizji.
Piotr
 
Posty: 241
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:22
Lokalizacja: Bożenkowo
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Tomasz » Pt sty 28, 2011 18:57

Paweł już chyba po raz drugi mnie uprzedził i zamieścił tekst, który również miałem na myśli :)

Pozwolę sobie zamieścić tutaj jego fragment określający podstawowe zasady Prowincji Misji :

Prowincja Misyjna:
1. Stoi na gruncie Pisma Świętego i Ksiąg Symbolicznych zawartych w Księdze Zgody z roku 1580.
2. Nauczanie Prowincji Misyjnej pod każdym względem jest zgodne z nauką Kościoła Ewangelicko ? Luterańskiego [= Augsburskiego].
3. Prowincja Misyjna zwalcza jakikolwiek liberalizm teologiczny, jest ruchem konfesyjno ? luterańskim i pietystycznym, ale nie ewangelikalnym w rozumieniu tzw. Kościołów Wolnych.
4. Prowincja Misyjna posiada swój własny urząd kościelny: biskupów z sukcesją apostolską, księży (prezbiterów) i diakonów ordynowanych jeszcze przez biskupów obydwu Kościołów (Szwedzkiego i Fińskiego), albo już przez biskupów misyjnych. Prowincja Misyjna chciała zachować i zachowała reformacyjny porządek szwedzki i fiński dotyczący zachowania sukcesji apostolskiej swoich biskupów.
5. Prowincja Misyjna nie uznaje ordynacji kobiet jako niezgodnej z Pismem Świętym i Księgami Symbolicznymi luteranizmu.
6. Prowincja Misyjna nie walczy z homoseksualistami (prowadzi dla nich duszpasterstwo), w myśl biblijnej zasady, że nie walczymy z grzesznikiem lecz z grzechem, ale nie dopuszcza ich do urzędu kościelnego.
7. Prowincja Misyjna kładzie szczególny nacisk na duszpasterstwo, bogate życie liturgiczne, nabożeństwowe, gdzie sprawowanie Sakramentu Ołtarza w każdym nabożeństwie zwanym ?wielką mszą?, albo mszą szwedzką lub fińską (Luter pisał o ?mszy niemieckiej?) stanowi serce życia luteranina.


Myślę, że jest to wzór do naśladowania dla wszystkich prawdziwych kościołów luterańskich.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Jacek » Pt sty 28, 2011 19:26

Zasady gloszone przez MISSIONPROVINSEN ze Szwecji sa naszymi zasadami. To jest nasze STAROLUTERANSKIE CREDO, ktore musi nas obowiazywac a takze wcielac w zycie. To jest perla i sedno sprawy wyznania luteranskiego.

Wysoki udzial parafian w Wielkiej Mszy Luteranskiej Högmessie w parafiach kosciola Szwecji ktore sa administrowane przez Missionsprovinsen, bardzo duzo mlodziezy i osob starszych, czasami koscioly wypelnione sa po brzegi. Dlaczego? domyslcie sie sami.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Jonah » N maja 12, 2013 17:40

Przypadkiem trafiłem w Internecie na artykuł (chyba jest to list otwarty wysłany do biskupów), w którym dwaj pastorzy Kościoła Szwecji, Ingemar Andersson i Lars Borgström, poddają krytyce Missionprovinsen. Otóż zarzucają, że flirtuje ona z Kościołem rzymskokatolickim. Jego przedstawiciele wielokrotnie wyrażali poglądy prokatolickie.
1. Bagatelizuje się różnice pomiędzy rzymskokatolickim a luterańskim ujęciem nauki o usprawiedliwieniu.
2. Biskup Missionprovinsen G. Beijer koncelebrował mszę z biskupem rzymskokatolickim A. Arboreliusem (karmelita, który konwertował do KRK z Kościoła luterańskiego).
3. Caesarius Cavallin, przełożony klasztoru Östanbäck, ma być prezesem związku, którego celem jest ekumenizm po rzymskokatolicku, czyli poddanie wszystkich chrześcijan papieżowi.
W związku z tym duchowni przypominają, że tradycja luterańska uznaje papieża za antychrysta, co słuszne jest, gdy uwzględni się papistyczny sprzeciw wobec nauki o usprawiedliwieniu tylko przez wiarę.
Przypominają też takie rzymskie błędy, jak: roszczenie KRK do bycia Kościołem powszechnym, naukę o czyśćcu, kult maryjny, dogmaty o niepokalanym poczęciu i wniebowzięciu Marii, ofiarowanie w mszy za zmarłych, roszczenie papieża do władzy nad całym Kościołem, możliwość zbawienia dzięki uczynkom z pominięciem wiary, konieczność sukcesji apostolskiej dla ważności ordynacji, nauka o synergii, czyli współpracy człowieka z Bogiem w dziele zbawienia.
W konkluzji autorzy z przerażeniem stwierdzają, że Missionprovinsen promuje rzymskokatolicką herezję.

http://rilnews.org/article/missionsprov ... atolsk-tro

Nie wiem na ile te zarzuty są wiarygodne. Ale gdyby były - to dość przygnębiające :(
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Tomasz » N maja 12, 2013 17:47

Te zarzuty bardzo brzydko mi pachną i wydają się mało wiarygodne. Choćby z tego względu, że Prowincja Misji jest w bardzo bliskich związkach z Synodem Missouri, którego podejście do papiestwa i KRK jest bardzo krytyczne (o wiele bardziej krytyczne, niż kościołów liberalnych)
Wygląda mi to na próbę oczerniania i dyskredytowania Prowincji Misji.

Zwracam uwagę na jedną bardzo istotną rzecz:

Bagatelizuje się różnice pomiędzy rzymskokatolickim a luterańskim ujęciem nauki o usprawiedliwieniu.


To przecież Światowa Federacja Luterańska z Kościołem Szwecji podpisała z KRK "Wspólną deklarację w sprawie nauki o usprawiedliwieniu".
Synod Missouri i kościoły skupione w Międzynarodowej Radzie Luterańskiej tego nie uczyniły (nie wspominając już o Synodzie Wisconsin).
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Jonah » N maja 12, 2013 18:02

Błędnie napisałem, że są to pastorzy Kościoła Szwecji. To byli księża tego Kościoła, którzy założyli niezależną konfesyjną wspólnotę luterańską. Mogą oni wielu poglądach nie zgadzać się nie tylko z liberalnym Kościołem Szwecji, ale i, z ich punktu widzenia, prorzymskokatolicką Missionprovinsen.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Jacek » N maja 12, 2013 21:28

Ja zachwile od tych bzdur pisanych na tej stronie dostane bialej goraczki; Sa to duchowni z Bekannelsen Kyrkan /Synod Wisconsin/, i krytykuja nie glownie Misje Provincji, i wlasnie Fadera Caesariusa z Luteranskiego Klasztoru o zbytnie przekroczenie zasad ekumenizmu w kontaktach z Biskupem Aboreliusem z KrK , ktorego Caesarius zaprosil na spotknaie ekumeniczne do Ostanback. Aborelius urodzil sie w Szwajcarii i ma takze te obywatelstwo. Ma bradzo dobre stosunki ze Svenska Kyrkan, min byl przeciwnikiem konwersji na katolicyzm pastora SK Stenmarka aby nadal pozostal w strukturach Svenska Kyrkan ale aby glosil wiernosc Biblii, ktory w odpowiedzi na zlosc zasilil obecnie szeregi Lefebrystow we Francji o czym wspominaja takze polskie strony tradycjonalistow. A cala sprawa mial miejsce trzy lata temu. Jonah nie siej propagandy, Przeciez ja dokladnie sprawe znam (..)Jak moze Missionsprovinsen byc Pro- Rzymsko-Katolicka, skoro pastorzy MIss-prov sa absolwentami Teologicznych Wydzialow Svenska Kyrkan, a nastepnie obowiazkowo musza uzupelniac studia w USA na Lutheran Concordia Seminary. (..) Napisz no jeszcze co mowi na temat Ostanbacks i Missionsprovinsen - Ruch Palikota, i Kaczynski. A artykul pochodzi z 2-02-2011r
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Jacek » N maja 12, 2013 22:20

Niektore publikacje szwedzkie podaja rozne dane dotyczace sprawy jego konwersji. Biskup Anders Aborelius urodzony 29 Listopada 1949 we wloskojezycznym kantonie Szwajcarii Sorengo, obywatel Szwajcarii i Szwecji. Rodzina - matka- szwajcarska katoliczka, ojciec -szwedzki luteranin. Anders mial byc ochrzczony w kosciele katolickim i w tej wierze wychowany, wiec troche trudno mowic o pozniejszej konwersji.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron