Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Prowincji Misyjnej c.d.

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Jacek » Wt maja 14, 2013 07:53

Jesli ktos uwaza , azeby zostac dobrym Luteraninem, to mozna szydzic i nasmiewac sie z innych wyznan jak to zaprezentowal Witold, to jest wielkim bledzie i nie powinnien przystepowac do konwersji. Tego typu pytanie postawione mi powyzej jako Staroluteraninowi od przeszlo trzydziestu lat, nosi znamiona szyderstwa, cwaniactwa, i chamstwa i prymitywizmu. Jesli komus sie wydaje ze przeczytal Biblie i juz wszystko wie, na temat luteranizmu, to swiadczy, o jego braku dojrzalosci. Zeby poznac luteranzim potrzeba lat. Ja moge byc przeciwnikiem danego wyznania czy religii, ale przenigdy nie bede wysmiewal i szydzil z czyis pogladow na ten temat. Moge wejsc nawet w ostra polemike, i krytyke pewnych odsteps od Pisma Swietego ale nigdy nie bede sie nasmiewal i szydzil z czyis pogladow. Dzis wysmiewa i szydzi z dotychczasowego swojego wyznania,KrK za pare lat kiedy moze luteranizm okaze sie niewystarczajacy, i przejdzie to bardziej radykalnego kosciola co staje sie juz pomalu norma, zapewne bedzie szydzil i nasmiewal sie z luteranizmu. Bo zadajac pytanie mojej osobie w rodzaju cyt. Czy byles juz na majowym? i dodajac usmieszek swiadczy o drwinie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Witold » Wt maja 14, 2013 13:15

Jacek, nabierz trochę rezerwy do własnej osoby, bo do innych osób nabrałeś już wystarczająco.

Ja moge byc przeciwnikiem danego wyznania czy religii, ale przenigdy nie bede wysmiewal i szydzil z czyis pogladow na ten temat.


Nie jest tak. Ty piszesz o tym jak Ty byś chciał żeby Cię inni traktowali. Sam w ciągu ostatnich paru dni udowodniłeś jakim jesteś subtelnym i grzecznym człowiekiem pisząc o "pierdołach" i "dawaniu w pysk". :)
Taka jest twoja logika: jeśli ktoś pisze coś sprzecznego z twoją wizją staje się twoim wrogiem. Sam dopuszczasz się drwin z innych osób, natomiast zażartować sobie z Ciebie to grzech niewybaczalny.

Jeśli chodzi o moją przyszłość, cóż, nigdy nie wiadomo. Jeżeli KEA stałby się kiedyś liberalnym kościołem to od niego odejdę. Obecnie moje rozumienie Boga i pobożności wydaje mi się podobne do reszty osób należących do "mojej" parafii. Od wielu miesięcy myślę i analizuję nauczanie różnych kościołów ale właśnie KEA jest mi najbliższy. Tak czy inaczej uważam że kościół to ludzie którzy są mylni którzy mogą wejść w oddziaływanie demonów dlatego też nie jest najważniejsza wierność kościołowi a Bogu. Każdy ma własne sumienie i w razie gdyby czyjś kościół odchodził od Biblii moim zdaniem nie należy się kurczowo trzymać hierarchów kościelnych usprawiedliwiających różne dziwne rzeczy, powołujących się w większym stopniu na tradycję niż na Pismo.

Jedno co muszę Ci przyznać to fakt iż uprzedziłeś mnie w dużym stopniu wobec Prowincji Misyjnej więc jeśli chcesz kogoś zainteresować tą częścią Kościoła Szwecji, postaraj się może utemperować nieco swój język bo czytelnik twoich wpisów może powiązać twoją agresję z kościołem do którego należysz. Wiem że zapewne jest to błędne skojarzenie ale tak działa ludzka psychika że może przypisać całej społeczności cechy jednej z osób ją reprezentujących.

Nie denerwuj się na mnie, będę się starał nie wchodzić Ci w drogę na tym forum i będę wdzięczny gdy Ty też powstrzymasz się od analiz mojej osoby i wróżenia kim zostanę w przyszłości.

Pozdrawiam
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Wt maja 14, 2013 13:20

Witold szydzenie z czyjegoś wyznania nie jest luterańskie ani tym bardziej chrześcijańskie.
Pisząc do Jacka "czy byłeś juz na majówce" pokazujesz swój cynizm i pogardę dla wyznania rzymskokatolickiego.
Kościół Luterański nie jest Kościołem Antykatolickim, o czym zdaje sie, ze zapomniałeś.
Jak wiesz, wywodzimy sie bezpośrednio z Kościoła Rzymskiego, więc szydzac z KRK częściowo i wysmiewasz nasze wyznanie.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Witold » Wt maja 14, 2013 14:44

Agnieszka Ostrowska-Fetera napisał(a):Witold szydzenie z czyjegoś wyznania nie jest luterańskie ani tym bardziej chrześcijańskie.


Naprawdę? No to wielu jest tutaj takich szyderców. Chyba że chciałaś powiedzieć "szydzenie z katolicyzmu"
Niektóre osoby z tego forum szydzą ze Świadków Jehowy, Baptystów, Zielonoświątkowców, Metodystów... czy to jest w porządku?

Kościół Luterański nie jest Kościołem Antykatolickim, o czym zdaje sie, ze zapomniałeś.


I dobrze, podobnie nie jest antyzielonoświątkowy ani antybaptystyczny, no i...? Przecież nie wygłaszam moich poglądów w imieniu KAE czy wszystkich ewangelików.

Skoro tak stawiasz sprawę to Ci powiem że Kościół Luterański jest apolityczny a tyle tutaj polityki...

Jak wiesz, wywodzimy sie bezpośrednio z Kościoła Rzymskiego, więc szydzac z KRK częściowo i wysmiewasz nasze wyznanie.


Tak samo można powiedzieć że szydząc z relikwii, też szydzisz z kościoła Rzymsko-Katolickiego a pośrednio również uderzasz w KEA :lol:

A najlepsze jest to że Ty i Jacek sami wczoraj pisaliście o tym jakie to pogaństwo czcić relikwie (z czym oczywiście sam się zgadzam). W ten właśnie sposób "szydziliście" z KRK. Pamiętasz, czy podać Ci link?

Proszę Cię, zachowaj obiektywizm, wiem że lubisz Jacka ale piszesz rzeczy które się gryzą, no bo jak można jednego dnia aprobować "szyderstwa" jednej osoby aby dnia następnego piętnować "szyderstwa" drugiej osoby?

Więc jeśli ktoś napisze coś z czym się nie zgadzacie, nie piszcie że od razu ktoś prezentuje antyluterańskie lub antychrześcijańskie postawy, bo to bzdura.
Dla jednej osoby niewłaściwe będą relikwie, dla innej kult maryjny. A dla mnie i jedno i drugie.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Jacek » Wt maja 14, 2013 16:57

Powoli powoli Witoldzie. Jest kolosalna roznica pomiedzy krytyka, polemika, nawet czsami ostra, co jest dopuszczalne. Jesli wypowiadamy sie krytycznie o pogladch Swiadkow Jechowych czy innych wyznaniach, to krytykujemy dogmaty tych organizacji, a wiec to nie jest szydzenie. Gdybys w swojej wypowiedzi nie uzyl pytania ad-persona; Czy byles na majowce ?- to pytanie nosi znamiona szyderstwa, wiedzac ze jestem ponad trzydziesci lat Staroluteraniniem. Luteranizm nie rozpoczal sie i nie konczy tylko na polskim KEA, lecz ma szersze oblicze w skali swiatowej, i reprezentuje rozne kierunki. Bedac czlowiekiem przygotowujacym sie do konwersji, masz prawo pytac i dobrze. Wyobraz sobie jezeli ja siedze w towarzystwie lekarzy, i krytykuje jednego lekarza z doswiadczeniem, ze zle stawia diagnoze, a on zadaje mi pytanie; Czy Pan jest lekarzem ? Odpowiadam- Nie dopiero przygotowuje sie na studia medyczne, i to jest analogia do Twojej wypowiedzi. To ze ktos przeczyta Biblie czy Ksiegi Wyznaniowe, jeszce nie czyni go Luteraninem. Wiesz ile czasu musialem poswiecic na poglebianiu wiedzy o Luteranizmie -lata, korzystajac z opracowan wydzialu teologicznego Uniwersytetu w Uppsali, i to dzieki wlasnie Faderowi Caesariusowi docentowi i wykladowcy tego Uniwersytetu, a zarazem pastorem Kociola Szwecji, ktorego ojciec rowniez Pastor, napisal komentarz do Postylli. To jest naukowiec ktory cale zycie poswiecil nad badaniem Luteranizmu, i Biblistyki, Hebrajskiego, i zapewniam ze gdybys z Nim porozmawial, ujrzal bys naprawde ortodxyjny Luteranizm. Wykladal w USA i Kanadzie, Niemczech na sympozjach naukowych. Przyjezdzaja do Niego pastorzy Svenska Kyrkan i Missionsprovinsen na rekolekcje i dwoch ksiezy KEA z Polski. Bardzo ceniony przez Ks. Jana Grossa z polskiego KEA. Tak ze ja swoje poglady Staroluteranskie nie opieram na wlasnym widzimisie ale na doswiadczeniu innych. Co do Agnieszki, chociaz osobiscie jej nie znam, ale mam wielkie uznanie, i szacunek dla jej postawy i wiedzy, a takze dla jej super roboty na stronie liberalnych Luteran na FB. Reasumujac ostatnie zdanie ktore mnie dotknelo bylo niepotrzebne.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Jacek » Wt maja 14, 2013 17:27

Jonahu- wracajac do naszej wczesniejszej rozmowy w sprawie kontaktow z KrK, to moge Tobie dac ciekawy przyklad z parafii /ortodoxyjnego luteranizmu/ SELK w Gorlitz w Niemczech. Otoz parafia pare lat wstecz nawiazala wspolprace z parafia KEA po polskiej stronie, przyjazn trwala bardzo krotko, i polegala na wspolnym wypiciu kawy i na tym sie skoczylo i sie rozlecialo z winy polskiej. Pozniej parafia SELK nawiazala ekumeniczny kontakt z prafia Rzym-kat w Polsce, gdzie wspolnie celebrowano nawet nabozenstwa ekumeniczne, i do dzisiaj utrzymuja bardzo dobre wrecz brateskie stosunki. Szkoda ze niema tutaj naszego kolegi z SELKU, ktore jest tu zarejestrowany na naszej strony. To Polak ktory konwertowal do SELKU, mieszkajac po polskiej stronie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Wt maja 14, 2013 19:50

Jacek - nic dodać nic ująć.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez septemberlicht » Śr maja 15, 2013 18:53

Jacek napisał(a):Witold- Bardzo glupie i prymitywne pytanie. . No ale widac zaraz nagorliwego konwertyte, w drodze do KEA, to trzeba zaimponowac. PS. (...) A na majowki to chodzilem na zabawy, a na tych majowkach- zabawach czasami dawalem w pysk, jak ktos glupio sie pytal i cwaniakowal.


Jacek napisał(a):Ja zachwile od tych bzdur pisanych na tej stronie dostane bialej goraczki (...) Jonah nie siej propagandy, Przeciez ja dokladnie sprawe znam wiec (...) (...) . (...) Napisz no jeszcze co mowi na temat Ostanbacks i Missionsprovinsen - Ruch Palikota, i Kaczynski.


(..)

I pytanie do moderatorów - dlaczego (...) prosty (...) nie są na tym forum kasowane? Przecież to nie forum kibolskie.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Tomasz » Śr maja 15, 2013 20:17

Bardzo proszę wszystkich uczestników forum o powstrzymanie zapędów i stonowanie swoich wypowiedzi. Nie było dotychczas reakcji moderatorów i nie będę wycinał poprzednich postów, ale zaznaczam że każda kolejny, który przekroczy granice kultury wypowiedzi zostanie wykasowany. Niezależnie kto ją napisze.

uzup:
Jednak sięgnąłem do wcześniejszych postów. Nie udzielam żadnych ostrzeżeń, ale apeluję do Jacka o ostudzenie emocji i do septemberlichta, aby nie stosował tutaj bardzo brzydkich ataków personalnych. Jeżeli dany post w czyimś odczuciu jest naruszeniem dobrych zwyczajów lub regulaminu, należy zgłosić go moderacji a nie urządzać sobie wycieczek personalnych, napędzając spiralę niepotrzebnych emocji i kłótni
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prowincji Misyjnej c.d.

Postprzez Jacek » Śr maja 15, 2013 20:52

Podporzadkuje sie administratorze. Ja tez mam prosbe do wszystkich na przyszlosc, publikujac informacje na dany temat, zasiegnac bardzo dokladnych informacji najlepiej u zrodla co tez sugerowalem, aby w przyszlosci nie pisac i nie publikowac nie sprawdzonych do konca informacji dotyczacych roznych instytucji koscielnych na swiecie, poniewaz czesto krytyczne publikacje pod adresem danej instytucji moga byc oszczercze wrecz wrogie, jak to mialo miejsce w przypadku krytyki Missionsprowinsen i Luteranskiego klasztoru w Szwecji, na podstawie opublikowanego listu przez duchownych z kosciola ktory reprezentuje nieprzejednany fundamentalizm, i wrogosc do wszystkiego co nie jest zwiazany z kosciolem tych duchownych. tego typu publikacje diamentralnie szkodza jednosci ortodoxyjnemu/konserwatywnemu/ ruchowi w lonie kosciola luteranskiego. Powyzszy oszczerczy list duchownych z Bekannelsen Kyrkan pod adresem wspomnianych przezemnie instytucji, ma na celu rozbicie popularnosci Missionsprovinsen wsrod szwedzkich luteranskich konserwatystow, i przejecie ich pod skrzydla wspomnianego kosciola.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron