Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Warunki przystąpienia do Komunii w LCMS

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Warunki przystąpienia do Komunii w LCMS

Postprzez Grzegorz » N sie 20, 2017 13:19

Właśnie byłem na anglojęzycznym nabożeństwie we wspólnocie misyjnej Synodu Missouri w Pradze. Niewielka społeczność - licząc ze mną było 8 osób. Przystępowałem do Komunii, przed nabożeństwem rozmawiałem z pastorem i powiedziałem, że jestem z KEA, nie robił żadnych problemów. Dostałem na kartce przebieg liturgii z wypisanymi czytaniami, numerami pieśni etc. Była tam również instrukcja dotycząca społeczności eucharystycznej (tłumaczę z angielskiego):

Drodzy goście, luteranie wierzą zgodnie z Biblią, że Sakrament Ołtarza jest prawdziwym Ciałem i Krwią naszego Pana Jezusa Chrystusa, pod chlebem i winem ustanowionym przez samego Chrystusa dla nas, chrześcijan, do spożywania i picia. Wierzymy, że do udziału w Wieczerzy Pańskiej konieczne jest odpowiednie przygotowanie, jak Duch Święty powiada przez swojego apostoła: Każdy więc człowiek, zanim przystąpi do spożywania tego chleba i picia z kielicha, powinien naprzód zbadać siebie samego. [1 Kor 11, 28]. Bowiem tylko ten jest godny i prawdziwie przygotowany kto ma wiarę w te słowa: za ciebie dane, za ciebie przelana na odpuszczenie grzechów. Kto nie wierzy tym słowom lub o nich powątpiewa ten jest niegodny i nieprzygotowany, bowiem słowa za ciebie wymagają prawdziwie wierzących serc. W zgodzie ze Słowem Bożym, zapraszamy tych, którzy wierzą i zgadzają się z tą nauką, aby otrzymali Komunię Świętą.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Warunki przystąpienia do Komunii w LCMS

Postprzez Herbert » N sie 20, 2017 15:27

W marcu bylem na nabozenstwie SELK w Lipsku, tam gdzie jest duzo konwertytow z islamu.http://www.lutherisch-leipzig.de/
https://www.youtube.com/watch?v=aljrAFFdp2M
Wczesniej napisalem do pastora, ze jestem z KEA, wiec odpisal mi, zebym sie nie obrazil, ale u nich obowiazuje dyscyplina eucharystyczna - a jemu tez bylo ciezko kiedys odejsc z EKD. Tak samo napisal proboszcz z parafii SELK w Görlitz - dla nich niestety jestesmy juz kosciolem uniackim. Szananuje ich ekskluzywizm, choc mysle, ze gdybym byl dluzej z nimi i mial okazje porozmawiac, to pewnie bysmy sie dogadali - a tak niestety nie wyszlo. Mimo to bardzo mi sie tam podobalo (czesc czytan byla nawet po persku!).
Herbert
 
  

Re: Warunki przystąpienia do Komunii w LCMS

Postprzez Grzegorz » N sie 20, 2017 19:41

Strategia SELK jest dla mnie mocno kontrowersyjna, takie patrzenie na denominację a nie na postawę człowieka. Zwłaszcza, że konfesyjni luteranie w Polsce nie mają innej alternatywy jak wybór KEA, bo to jest dosłownie jedyna denominacja, która się jakoś odwołuje do teologii Lutra.

Notabene, SELK ma interkomunię z Missouri, Missouri ma interkomunię z Ewangelicko-Luterańskim Kościołem Litwy, który z kolei jest w Światowej Federacji Luterańskiej i ma interkomunię z KEA.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Warunki przystąpienia do Komunii w LCMS

Postprzez Maksymilian » Pn sie 21, 2017 19:14

Zgadzam się z pochodną, mamy wprowadzać rozłam z powodu głośno krzyczących liberałów? Raczej my powinniśmy nastroić głosy i śpiewać na ich fałsze prawdą, a myślę, że ich zagłuszymy.
Maksymilian
 
  


Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości