Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Krykan

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez Jonah » Śr lut 27, 2013 18:46

Zastanawiam się, czy aby etiopscy luteranie odrzucają ordynowania gejów i błogosławienie parom jednopciowym nie z racji biblijnych, ale po prostu dlatego, że kultura afrykańska jest tradycyjnie wroga wobec homoseksualizmu. Mam takie podejrzenie, bo ordynują kobiety. Jeśli rzeczywiście by tak było, to w istocie kościół etiopski mało by się różnił od szwedzkiego. I tu i tam decydowałaby rodzima kultura, a nie Biblia.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez skomplik » Śr lut 27, 2013 19:35

Raczej chodzi o uzasadnienie Biblijne w kwestii małżeństw osób tej samej płci.
Jest multum Kościołów na zachodzie które mogłyby wprowadzić takie "małżeństwa" a jednak tego nie robią, przy czym równocześnie ordynują kobiety.
Moim zdaniem jest to kwestia Biblijna.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez Tomasz » Cz lut 28, 2013 07:59

Skompliku - zmiłuj się. Czy wszędzie musisz "odgrzewać tego kotleta", który robi się już coraz bardziej nieświeży ? Tutaj rozmawiamy o zerwaniu komunii z ELCA i Svenska Krykan, a nie o ordynacji kobiet.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez skomplik » Pt mar 01, 2013 17:27

Jonah zastanawiał się:

czy aby etiopscy luteranie odrzucają ordynowania gejów i błogosławienie parom jednopciowym nie z racji biblijnych, ale po prostu dlatego, że kultura afrykańska jest tradycyjnie wroga wobec homoseksualizmu. Mam takie podejrzenie, bo ordynują kobiety.


To on poruszył ordynacje kobiet która wg. niego wskazuje na brak "konserwatyzmu" w łonie etiopskiego Kościoła, na co ja odpisałem, że Kościół Etiopii podobnie jak wiele innych Kościołów na zachodzie dopuszcza kobiety do ordynacji, równocześnie stojąc na ostrym stanowisku przeciw małżeństwom homo. I właśnie wiele tych Kościołów na zachodzie wskazuje że powodem odrzucenia takich "małżeństw" nie jest kultura ale wierność Biblii.
Tylko, że wtedy przeciwnicy ordynacji kobiet nie wiedzą czemu te Kościoły ordynują kobiety....
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez Jonah » Pt mar 01, 2013 18:29

Nie można być wiernym Biblii w jednym a niewienym w innym i nazywać się konserwatywnym, czyli w moim rozumieniu biblijnym i konfesyjnym chrześcijaninem. To tak jakby ktoś stwierdził, że nie przekracza piątego przykazania: "nie będziesz cudzołożył", bo nie uwodzi mężatek, a tylko kobiety stanu wolnego. Tak samo pseudo-konwerwatyści mówią: jesteśmy konserwatywni, bo nie ordynujemy gejów, a tylko kobiety. Natomiast zarówno ordynacja aktywnych gejów, jak i kobiet jest sprzeczna z biblijną i apostolską tradycją. I, powtarzam raz jeszcze, ma swoje korzenie w gnostycyzmie, nie zaś w ortodoksyjnym chrześcijaństwie (warto choćby zapoznać się z dostępną w języku polskim książką E. Pagels, Ewangelie gnostyckie).
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez skomplik » So mar 02, 2013 13:22

Czyli Jonahu jednym zdaniem:
"Wszyscy są w błędzie tylko nie my".

pozdrawiam :wink:
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez Jonah » So mar 02, 2013 14:33

Z definicji konserwatyzm (conservare – zachowywać) dąży do zachowania status quo i broni tradycji, czyli tego co zastane. Ordynacja kobiet jest, nieznaną ortodoksyjnym chrześcijanom (tak uważam i feministyczne interpretacje świadectw historycznych i archeologiczych, choć je znam, choćby z tej książki: http://books.google.pl/books/about/Wome ... edir_esc=y, mnie nie przekonują, w czym zresztą nie jestem odosobniony), nowinką. Nie może więc - z definicji - nazywać się konserwatystą ktoś, kto optuje za wprowadzaniem nowinek. Ktoś taki jest progresistą, czyli osobą dążącą do wprowadzania postępowych zmian. W przypadku Kościoła luterańskiego będą to: ordynacja kobiet i aktywnych gejów, błogosławienie "parom" jednopłciowym, uznanie równorzędności wszystkich wyznań i religii, dopuszczenie aborcji na żądanie itd.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez skomplik » Pn mar 04, 2013 15:37

Z definicji konserwatyzm (conservare – zachowywać) dąży do zachowania status quo i broni tradycji, czyli tego co zastane. Ordynacja kobiet jest, nieznaną ortodoksyjnym chrześcijanom (tak uważam i feministyczne interpretacje świadectw historycznych i archeologiczych, choć je znam, choćby z tej książki: http://books.google.pl/books/about/Wome ... edir_esc=y, mnie nie przekonują, w czym zresztą nie jestem odosobniony)


No widzisz i o to mi chodziło.
Dla osób które wierzą, że kiedyś kobiety były ordynowane to oni są "konserwatystami" ponieważ jak mówi termin łaciński "zachowują to co było".

Natomiast inne kwestie takie jak aborcja czy małżeństwa homo są moim zdaniem niedopuszczalne!!
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez Elżbieta » Pn mar 04, 2013 19:59

Skompliku, od jakiegoś czasu obserwuję Twoje wypowiedzi i odnoszę wrażenie, że usiłujesz przekonać nas, że ordynacja kobiet jest w porządku. Przypominam, że nie jesteśmy na tej stronie zwolennikami ordynacji kobiet i proszę Cię, byś zaprzestał tego.
Mam jednak nadzieję, że się mylę i Ty do niczego nie usiłujesz nas przekonać.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez Jonah » Wt mar 05, 2013 14:21

Przy podlinkowanej książce znajduje się krótka recenzja jakiegoś czytelnika, która kończy się cytatem, gdzie znajduje się jej gorąca rekomendacja. Któż tę książkę tak gorąco rekomenduje? Pani profesor Elisabeth Schüssler Fiorenza, radykalna feministka. Tacy to właśnie "konserwatyści" są zwolennikami ordynacji kobiet, która to opcja ma przeważający wpływ na ich interpretację zarówno Biblii, jak i świadectw historycznych.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron