Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Krykan

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Krykan

Postprzez Tomasz » Cz lut 21, 2013 23:11

Jak informuje serwis „ekumenizm.pl” - Zgromadzenie Ogólne Etiopskiego Kościoła Ewangelickiego Mekane Yesus (EECMY) podjęło decyzję o zerwaniu komunii z Kościołem Szwecji (Svenska Kyrkan) oraz Kościołem Ewangelicko-Luterańskim w Ameryce (ELCA).

http://www.ekumenizm.pl/content/article/20130220013032405.htm

http://www.luteranie.konfesyjni.pl/index.php/aktualnosci/informacje/227-luteranie-zrywaja-komunie-z-elca-i-svenska-krykan

Kiedy wreszcie zrobi to nasz KEA ?
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez septemberlicht » Pt lut 22, 2013 07:39

Tomasz napisał(a):Kiedy wreszcie zrobi to nasz KEA ?

Rozumiem, że jest to raczej życzenie wyrażone w formie pytania, a nie zwyczajne pytanie?
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez Witold » Pt lut 22, 2013 11:08

bardzo dobrze postąpili. wszystkie kościoły powinny zerwać stosunki z Kościołem Szwecji.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez Jonah » Pt lut 22, 2013 15:31

Ciekawi mnie, co z tego wyniknie. Czy pozostaną w strukturach ŚFL i tam będą dawli świadectwo biblijnej nauce, czy też, jako że mają dobre relacje z LCMS, wstąpią do MRL. Ciekawi mnie też, jak zachowają się władze ŚFL, czy tamtejsi liberałowie będą dążyli do marginalizowania i ekspulsji EECMY, żeby nie mieszał im szyków, co jest zresztą ich sprawdzoną strategią, czy też będą starali się jakoś z nimi ułożyć.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez Krzysztof » Pt lut 22, 2013 17:56

@Jonah
EECMY ordynuje kobiety i raczej nie zamierza się z tego wycofywać, co raczej czyni niemożliwą integrację z MRL. Zresztą powiedzmy sobie szczerze, że MRL to tak naprawdę LCMS+przybudówki, a nie rzeczywista wspólnota równorzędnych partnerskich Kościołów, nie wiadomo, czy EECMY byłby zainteresowany w członkostwie w takim czymś (biorąc pod uwagę, że ma 2,5 raza tyle wiernych co LCMS). Myślę, że już raczej region afrykański LWF będzie coraz częściej wydawał własne oświadczenia, w opozycji do co najmniej niejednoznacznych stanowisk samej LWF, tak jak to uczynił w maju w Nairobi (http://lutheranforum.org/extras/stateme ... sexuality/).
Krzysztof
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 17:55
wyznanie: luteranin z przekonania
dyplomy: 2
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez Jonah » Pt lut 22, 2013 18:09

Rzeczywiście, ordynują kobiety od 1997 roku. Pastorek jest 15, co uniemożliwa członkostwo w MRL.

http://www.eecmy.org/?home=wmco&page=wmco-ordination
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez Tomasz » N lut 24, 2013 19:02

Zresztą powiedzmy sobie szczerze, że MRL to tak naprawdę LCMS+przybudówki, a nie rzeczywista wspólnota równorzędnych partnerskich Kościołów

Nie zgodzę się z taką opinią. Owszem - LCMS odgrywa wiodącą rolę w MRL, ale nie można powiedzieć, że takie kościoły jak np. SELK, czy Kościół Australii (który należy również do ŚFL) to "przybudówki" LCMS".

Ciekawi mnie, co z tego wyniknie. Czy pozostaną w strukturach ŚFL i tam będą dawli świadectwo biblijnej nauce, czy też, jako że mają dobre relacje z LCMS, wstąpią do MRL.


Mnie też ciekawi co z tego wyniknie. To bardzo poważna "rysa" na strukturach ŚFL, która z reguły toleruje różne liberalne wybryki, kościołów wchodzących w jej skład. Zdecydowane stanowisko Kościoła Etiopii, który jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się kościołów (w przeciwieństwie do Svenska Krykan, który topnienie z roku na rok) i odgrywa w ŚFL znaczącą rolę - może być zapowiedzią zmian, a może i rozłamu w ŚFL.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez skomplik » N lut 24, 2013 23:13

Ewangelicy z Etiopskiego Kościoła Ewangelickiego Mekane Yesus, dokładnie pokazują że można być Kościołem konserwatywnym równocześnie ordynując kobiety.
Ciekawe jak dalej potoczy się ich droga. Nie dziwi mnie ich reakcja na zerwanie kontaktów, takie sprawy jak homoseksualizm, aborcja czy in vitro są bardzo delikatne.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez Jacek » Pn lut 25, 2013 05:47

Kościół luterański Etiopii wcale nie jest konserwatywny. To że nie popiera związkow tej samej płci, jeszcze nie przesądza o jego konserwatyzmie. Ani Synod Missouri, ani Synod Wisconsin, nie przyjmie tego koscioła w swoje szeregi, ze względu na ordynacje kobiet. O konserwatyzmie możemy mówić w przypadku rozwijającego się w lonie Svenska Kyrkan-Missionsprovinsen, który głównie własnie powstał przeciwko ordynacji kobiet. Przypominam,że to w Svenska Kyrkan, uchwałą parlamentu szwedzkiego wprowadzono ordynację kobiet, wbrew większości biskupów. Kościoł luteranski Łotwy, pod zwierzchnictwem Arcybiskupa Vanagsa, podziękował za pracę wcześniej ;paniom pastorkom, i diakonkom, zwalniając je ze słuzby, unieważnaijąc wczesniejsze ordynacje, i wprowadzając całkowity zakaz ordynacji kobiet.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Luteranie z Etiopii zrywają komunię z ELCA i Svenska Kry

Postprzez Jakub » Wt lut 26, 2013 10:12

Mała uwaga: na Łotwie nie było diakonek, ani diakonów. Być może daaawniej było coś takiego jak u nas "ksiądz diakon", ale to był najzwyklejszy w świecie ksiądz.

Na Łotwie funkcjonuje zaś coś takiego jak urząd ewangelisty - właściwie jest to odpowiednik naszego diakona. Pełnią go zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Co do unieważnienia - to też tak nie do końca. Spora część pastorek przeszła na emeryturę, część wyjechała do Kościołów Imigranckich. Jednak na listach duchownych LELB (Kościoła Łotwy) wciąż figurują kobiety. Jednakże nie sprawują one w Łotwie publicznie urzędu.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Następna strona

Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron