Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ordynariat luterański

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Re: Ordynariat luterański

Postprzez Elżbieta » Cz lut 07, 2013 13:15

winston napisał(a):
damianon napisał(a):jest też napisane:
Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. (5) Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą. (Biblia Warszawska, Ex 20:4)

Na niebie, a nie w niebie. Chodzi o to, żeby nie oddawać czci bożkom (jakieś ptaki, węże itp.). Ale ten temat już był.

Bóg jest duchem i w duchu należy Mu oddawać cześć. W Izraelu nie było żadnych podobizn Boga, bo właśnie jest to przeciwko drugiemu przykazaniu, trzymajmy się więc tego, bo Jezus nie przyszedł po to by przekreślić dekalog, a go wypełnić. Bóg jest przedstawiany jako człowiek, a przecież nie mamy sobie robić żadnych podobieństw - sam to napisałeś. Nie mówiąc o tym, że Bóg człowiekiem nie jest, więc takie wizerunki większego sensu nie mają
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez winston » Cz lut 07, 2013 13:41

Bożków! Bożków mamy nie robić i nie modlić się do jakiegoś boga re, albo do jakiejś półkrowy czy coś w tym rodzaju. Jezus nie jest bożkiem, tylko Bogiem i przyjął ciało człowieka. Nie był niewidzialny.

Po prostu uważam, że protestanci błędnie ten zapis interpretują. Nie zakazuje on czynienia podobizny Boga.


Zresztą w kościołach luterańskich są podobizny Jezusa i generalnie (z wyjątkiem jakiejś nawiedzonej garstki) nikomu to nie przeszkadza.
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez Elżbieta » Cz lut 07, 2013 14:07

Jezus rzeczywiście przyjął ciało człowieka, jednak po wniebowstąpieniu tak naprawdę nie wiadomo jak wygląda. Żydzi nie czynili sobie żadnych podobieństw, Jezus był Żydem i nie wystąpił przeciwko temu przykazaniu, więc ono nadal obowiązuje. Jeżeli uważasz inaczej, to udowodnij swoje twierdzenie oczywiście za pomocą wersetów Biblijnych.
Zgadza się , w naszych kościołach są różne obrazy i rzeźby, jednak w przeciwieństwie do przedstawicieli Twego Kościoła, nie oddajemy im czci, ani się do nich nie modlimy, ani ich nie koronujemy, ani też nie czynimy sobie ołtarzyków w domach. Służą one tylko i wyłącznie jako obrazkowe historie Biblijne i tylko to i nic więcej.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez Witold » Cz lut 07, 2013 14:20

winston napisał(a):Bożków! Bożków mamy nie robić i nie modlić się do jakiegoś boga re, albo do jakiejś półkrowy czy coś w tym rodzaju. Jezus nie jest bożkiem, tylko Bogiem i przyjął ciało człowieka. Nie był niewidzialny.

Po prostu uważam, że protestanci błędnie ten zapis interpretują. Nie zakazuje on czynienia podobizny Boga.


Zresztą w kościołach luterańskich są podobizny Jezusa i generalnie (z wyjątkiem jakiejś nawiedzonej garstki) nikomu to nie przeszkadza.


Ale luteranie nie modlą się do tych malowideł! Pełnią one funkcję dekoracji a nie przedmiotu kultu.

Oczywiście zaraz powiesz że katolicy nie modlą się do ale przed obrazem. Ciekawe jest zatem to że nie tylko wierni ale nawet i duchowni katoliccy rozumieją to inaczej.
Na przykład po zakończeniu mojego nabożeństwa ślubnego ksiądz podszedł do mnie i mojej żony i powiedział: "Pójdźcie teraz pod obraz i ofiarujcie swoje serca Najświętszej Panience".
Dlaczego mieliśmy to jego zdaniem zrobić przed obrazem (pomijając już to dlaczego właśnie Marii a nie Jezusowi lub Bogu Ojcu). Czyżby dlatego że obraz by nas nie widział i nie usłyszał? :lol:

To jest kpina. I prosiłbym Cię żebyś nie atakował innych i nie wmawiał sekciarstwa ani nie pisał co trzeba zamieścić w stopce.

Każdy sobie umieści to co będzie uważał.

Ja na przykład chciałbym umieścić w stopce to:

Widzieliście piekło, dokąd idą dusze biednych grzeszników. Aby ich ratować, Bóg chce ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeśli zrobi się to, co ja wam mówię, wiele dusz zostanie uratowanych, nastanie pokój na świecie. Wojna się skończy. Ale jeżeli się nie przestanie obrażać Boga, to za pontyfikatu Piusa XI rozpocznie się druga, gorsza. Kiedy ujrzycie noc oświetloną przez nieznane światło, wiedzcie, że to jest wielki znak, który wam Bóg daje, że ukarze świat za jego zbrodnie przez wojnę, głód i prześladowania Kościoła i Ojca Świętego. Żeby temu zapobiec, przyjdę, by żądać poświęcenia Rosji memu Niepokalanemu Sercu i ofiarowania Komunii św. w pierwsze soboty na zadośćuczynienie. Jeżeli ludzie me życzenia spełnią, Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, Rosja rozszerzy swoje błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła. Dobrzy będą męczeni, Ojciec Święty będzie bardzo cierpieć, wiele narodów zostanie zniszczonych, na koniec zatriumfuje moje Niepokalane Serce. Ojciec Święty poświęci mi Rosję, która się nawróci, a dla świata nastanie okres pokoju.


Czyli fragment drugiej tajemnicy fatimskiej przez wielu nazywanej szatańskim mamieniem. :)

Te tajemnice zwiastowane rzekomo przez Marię stoją nieco w sprzeczności z Pismem, ale co tam. To że jest wielu katolików oznacza że rozmowy z demonami takie jakie utrzymywał przez całe życie JPII to normalna rzecz. Żadne sekciarstwo!!!

http://www.youtube.com/watch?v=Dtva7KByahk

Zostawiam link promujący książkę o tajemnicach JPII. Co ciekawe "rzekoma Maryja" uratowała świat przed wielką wojną w latach 80tych, szkoda że nie ocaliła świata przed pierwszą i drugą wojną światową!

Ja z lektury Biblii wiem że mamy czekać na powtórne przyjście naszego Pana. Nie doczytałem się tego że Maryja ma to zrobić.

To jest jakaś farsa i szkoda że tak mało osób ośmieli się to powiedzieć.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez winston » Cz lut 07, 2013 14:26

Przed zmartwychwstaniem też był Bogiem.
Elżbieta napisał(a):Jeżeli uważasz inaczej, to udowodnij swoje twierdzenie oczywiście za pomocą wersetów Biblijnych.

Moje twierdzenie broni się brakiem wersetów.


Ja i przedstawiciele mojego Kościoła też nie oddajemy czci obrazom, ani się do nich nie modlimy (nie mówię, że wszyscy; ja takich osób nie znam). Modlimy sie do przedstawionego obrazach Jezusa. Tak, koronujemy obrazy, ubieramy je w zdobione ramy, i przystrajamy ołtarze. Warto by odróżnić estetykę od bałwochwalstwa :?
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez Witold » Cz lut 07, 2013 14:31

Elżbieta napisał(a):Jezus rzeczywiście przyjął ciało człowieka, jednak po wniebowstąpieniu tak naprawdę nie wiadomo jak wygląda.


Tego jak wyglądał przed wniebowstąpieniem też dobrze nie wiadomo, prawda? Podobnie nie doszukałem się opisu wyglądu Marii. Już raz to pisałem, jakbyście się czuli gdyby ktoś postawił Wam pomnik ale ten pomnik nie przypominałby waszego wyglądu? Zauważmy też że jakbyśmy pozbierali "święte obrazki" to na każdym i Jezus i Maria wyglądają inaczej. Na jednym pomniku Maria ma śnieżnobiałą cerę, na obrazie z Jasnej Góry ma cerę hinduski. Która Maria zatem jest prawdziwa?

I właśnie o to chodzi że dopóki Jezus czy Maria są przedstawieni w opowiadaniach biblijnych dla dzieci lub w kościele gdzieś w tle jako wyobrażenie, element dekoracyjny bądź po prostu dzieło sztuki wybitnego malarza to jest coś innego niż obraz do którego muszę gadać według zaleceń księdza. Katolickiego. Ja to pojmuję jako grzech i argumenty że to jest podobnie do jak ze zdjęciami rodziny..... no cóż, ja nie rozmawiam z rzeczami więc tego wyjaśnienia tez nie zrozumię ale wydaje mi się że psychiatria wie jak takie zachowania nazwać :lol:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez Witold » Cz lut 07, 2013 14:34

winston napisał(a):Ja i przedstawiciele mojego Kościoła też nie oddajemy czci obrazom, ani się do nich nie modlimy (nie mówię, że wszyscy; ja takich osób nie znam). Modlimy sie do przedstawionego obrazach Jezusa. Tak, koronujemy obrazy, ubieramy je w zdobione ramy, i przystrajamy ołtarze. Warto by odróżnić estetykę od bałwochwalstwa :?


ciekawe dbanie o estetykę gdy na koronację musi przyjechać biskup i trzeba odprawić specjalne nabożeństwo.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez winston » Cz lut 07, 2013 14:39

Słuchaj nowonawrócony witoldzie. Ja nikogo nie atakuję a zarzut sekciarstwa odnosił się do konkretnej postawy konkretnej osoby! Ty natomiast od początku nie przepuścisz wykpiwania i wyszydzania, w mojej obecności, wszystkiego co katolickie. Nie na tym polega dyskusja. Rozumiem, ze jesteś podniecony nowym wyznaniem, a ja na tym forum jestem tylko gościem. Ale miałbym do ciebie gorącą indywidualną prośbę: pozwól w kwestii luteranizmu wypowiadać się luteranom i daruj sobie te jadowite tyrady w następstwie moich wpisów.
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez Witold » Cz lut 07, 2013 14:51

Odpowiedziała Ci luteranka to uznałeś ją za sekciarkę...

Podczas gdy wielu luteran się nie żegna Ty oceniasz takie zachowanie jako sekciarskie. To nie jest atak?

Daruję sobie jak mi wyjaśnisz dlaczego JPII uznawał objawienia fatimskie. Przecież podany przeze mnie cytat nie mógł być wypowiedziany przez Marię. W innych wątkach uchylałeś się od odpowiedzi pisząc że nie będziesz ze mną dyskutował bo bluźnię. Czyli nie da się dyskutować z Tobą na temat fałszywych nauk KRK bo każda krytyka to bluźnierstwo. :)

Zauważ też że jesteś tutaj dobrze traktowany, ja gdybym wszedł na forum katolickie i zapytał się o fatimę zostałbym od razu ukamieniowany (takie mam przynajmniej wrażenie).
Zresztą ok, dam Ci spokój, nie chcę wywoływać wojny na forum. Mam jednak nadzieję że dostrzeżesz kiedyś ile fałszu jest w KRK i rzekomych objawieniach. Życzę Ci tego z całego serca.

Pozdrawiam!
Ostatnio edytowano Cz lut 07, 2013 14:55 przez Witold, łącznie edytowano 1 raz
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez Elżbieta » Cz lut 07, 2013 14:52

Winstonie, czemu nie odpowiedziałeś na zarzuty Witolda?
Moje twierdzenie broni się brakiem wersetów.
hehehe :lol: ja się jednak podpieram Biblią :lol:
Nie opowiadaj bajek, że nie modlicie się do obrazów :P za długo żyję na świecie, żebyś mi takie rzeczy był w stanie wmówić.

Witoldzie popieram Cię w całej rozciągłości. Żeby Maria wygadywała takie rzeczy, żeby, stawiała się wyżej Jezusa a nawet Boga Ojca nie mówiąc o Duchu Świętym . Wybacz, ale takie rzeczy nie mogła robić matka naszego Pana, była za bardzo pobożną i skromną niewiastą.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron