Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ordynariat luterański

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Ordynariat luterański

Postprzez ewangelik » So lut 02, 2013 21:12

Witam,
Od jakiegoś czasu po wprowadzeniu ordynariatu anglikańskiego mamy okazje słyszeć o ordynariacie dla luteran. Mielibyśmy zachować swoją tradycje, ale lecz być podlegli papieżowi. Dla mnie jest to oczywiście szukanie nowych źródeł wyciągania kasy i szukanie w niewłaściwym miejscu, gdyż często wielu luteran, przynajmniej w naszym kraju nie chce mieć już nic do czynienia KRK, gdyż byli niegdyś jego członkami. Jak to widzicie? Czy ktokolwiek przystałby na to? Jeśli tak, to na jakich warunkach? http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-oneci ... omosc.html
ewangelik
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt lis 20, 2012 10:10
wyznanie: luterańskie
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez Krzysztof » So lut 02, 2013 22:49

Myślę, że jak to pisał na portalu ekumenizm.pl Dariusz Bruncz, skala tego zjawiska nie będzie duża. W anglikanizmie od XIX wieku silny jest nurt anglokatolicki, który doktrynalnie zawsze bliski był Rzymowi, tymczasem luteranizm jest wyznaniem konfesyjnym i w znacznie większym stopniu niż anglikanizm zjednoczonym doktryną, a nie jedynie wspólną tradycją. Są jednak pewne nieliczne wspólnoty wysokokościelne, które z dziedzictwa Reformacji przyznają się właściwie tylko do Wyznania augsburskiego, natomiast odrzucają inne księgi wyznaniowe. Stąd ich nacisk na konieczność zachowania sukcesji episkopalnej (wbrew Traktatowi o władzy i prymacie papieża) czy kult widzialnych postaci Ciała i Krwi Pańskiej (wbrew Formule zgody). Może tam inicjatywa znajdzie jakiś odzew.
Krzysztof
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 17:55
wyznanie: luteranin z przekonania
dyplomy: 2
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez Elżbieta » So lut 02, 2013 22:54

Ja nigdy nie byłam katoliczką, jednak na taką podległość bym się nie zgodziła. Głową Kościoła Luterańskiego jest Jezus Chrystus, a nie żaden człowiek, nie mówiąc o tym, że raz dwa bylibyśmy zmuszeni przyjąć wszystkie nauki KRK - no tak dla jedności :cry:
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez Witold » N lut 03, 2013 10:02

ta propozycja pokazuje wartość dialogu ekumenicznego. wszyscy jesteśmy równi ale oczywiste jest to że protestanci będą wracać na łono KRK :lol:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » N lut 03, 2013 21:57

Byłam katoliczką i juz nie chcę mieć nic wspólnego z KRK, mimo iz ich szanuję.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez ewangelik » Pn lut 04, 2013 16:10

Z moją przedmówczynią myśle, że wszyscy sie zgodzą, bo każdemu szacunek się należy, ale taka forma dążenia do jedności jest krótko mówiąc niepoprawna. Ta propozycja i tak nie znajdzie zbyt dużego popracia u wiernych. Pytanie tylko jak zareaguje na to kierownictwo naszego kościoła, które jednak silnie popiera współprace ekumeniczną.
ewangelik
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt lis 20, 2012 10:10
wyznanie: luterańskie
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez Witold » Pn lut 04, 2013 18:36

Ja szanuję ludzi, kościoła katolickiego jako organizację szanować nie mogę. Niestety różne dziwne tradycje przesłoniły im Biblię co jest złe. Dlatego tego kościoła jako organizacji nie szanuję. Wydaje mi się że prawie każdy odłam protestantyzmu jest bliżej prawdy niż oni.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez ewangelik » Pn lut 04, 2013 20:59

No sama organizacja wprawdzie nie jest do końca w porządku wobec Biblii, wobec swoich wiernych i jak widać wobez wiernych innych kościołów.
ewangelik
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt lis 20, 2012 10:10
wyznanie: luterańskie
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez Witold » Wt lut 05, 2013 12:45

bardzo delikatnie to ująłeś :wink:

Moim zdaniem szkoda że KEA nie walczy o wiernych, nawet na tym forum jest dużo osób które uważają że to wszystko jedno do jakiego kościoła się należy. A mnie się wydaje że to czy ktoś trwa w grzechu czy nie to nie jest taka błaha sprawa.

Będąc poprawnie praktykującym katolikiem musisz grzeszyć a więc jak można twierdzić że jest to dobry kościół?

KAE powinien wskazywać błędy KRK a nie tak jak to jest obecnie siedzieć cicho. Gdyby tacy ulegli ludzie zapoczątkowali reformację, nie odniosłaby ona żadnego skutku, nawet by się nie rozpoczęła.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Ordynariat luterański

Postprzez Elżbieta » Wt lut 05, 2013 19:46

KAE powinien wskazywać błędy KRK a nie tak jak to jest obecnie siedzieć cicho. Gdyby tacy ulegli ludzie zapoczątkowali reformację, nie odniosłaby ona żadnego skutku, nawet by się nie rozpoczęła.

Weź tylko pod uwagę, że reformację zaczęli członkowie KRK a nie jakiejś innej denominacji, a co innego jest robić porządki u siebie a nie u sąsiadów.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron