Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Klasztor Luterański

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Klasztor Luterański

Postprzez nephalion » So paź 13, 2012 21:48

Witam, Bracia i Siostry

To mój pierwszy post i pierwsze pytanie. Chciałbym udać się do klasztoru Luterańskiego, jednak nie wiem gdzie można znaleźć taki z którym byłby kontakt po angielsku i który przyjmuje ludzi na jakiś okres. Chodzi to za mną od dłuższego czasu, byłem na stronie kilku niemieckich, ale niestety informacje są tylko po niemiecku, i na stronie jednego szwedzkiego ale informacje po szwedzku a patrząc na stan tamtejszego luteranizmu nie wiem kto siedzi w tych klasztorach i miałbym wątpliwości. Byłbym wdzięczny za informacje od kogoś kto jest bardziej zorientowany w temacie.
nephalion
 
Posty: 5
Dołączył(a): So paź 13, 2012 20:28
wyznanie: Luteranizm
  

Re: Klasztor Luterański

Postprzez Elżbieta » So paź 13, 2012 21:52

Jacek jest bardzo dobrze zorientowany, więc jak tylko się zjawi, to z pewnością udzieli Ci wszelkich informacji
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Klasztor Luterański

Postprzez Tomasz » So paź 13, 2012 21:53

Witam serdecznie. Klasztory luterańskie istnieją w Niemczech oraz Szwecji - jak już sam się zorientowałeś. Nie mam niestety szczegółowej wiedzy na ten temat, ale jest na forum Jacek, który był w klasztorze szwedzkim. Myślę, że będzie Ci mógł udzielić szerszych informacji.

PS
Pisaliśmy jednocześnie z Elą :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Klasztor Luterański

Postprzez Jacek » Wt paź 16, 2012 05:48

W odleglosci 120 km za Stockholmem,, w miejscowosci Ostanback znajduje sie luteranski klasztor benedyktynski przy Panstwowym Kosciele Szwedzkim Lutherska Ostanbacks Kloster inom Svenska Kyrkan, Jestem tam sekular-oblatem/swiecki pomocnik klasztoru/ . Jest tam polaczenie luteranizmu, z regula Benedyktynska, a wiec wysokokoscielnosc. Klasztor ma charakter ekumeniczny, a wiec wspolpracuje z katolickimi klasztorami benedyktynskimi, a takze z klasztorami anglikanskimi, i prawoslawnymi. Ojcem przelozonym jest tam Fader Caesarius Hans Cavallin docent Uniwersytetu w Uppsali, ksiadz Kosciola Szwecji /Sveska Kyrkan/. Klasztor jest bardzo konserwatywny. Wszyscy tam mowia po angielsku, i nie tylko. Mozna takze skontaktowac sie z klasztorem siostr luteranskich w Knivsta, rowniez blisko Stockholmu, moga tam takze przebywac mezczyzni jako goscie lub wolontariusze.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Klasztor Luterański

Postprzez nephalion » Wt paź 16, 2012 09:16

Dziękuje ze odpowiedź, w takim jeśli dobrze pamiętam nazwę, to właśnie na stronie tego klasztoru byłem. Czy istnieje możliwość pomieszkania przez pewien czas, pracowania i studiowania pism ? Nie za bardzo wiem jak wygląda zetknięcie się osoby z zewnątrz z klasztorem i jakie są odnośnie tego wyznaczniki.
nephalion
 
Posty: 5
Dołączył(a): So paź 13, 2012 20:28
wyznanie: Luteranizm
  

Re: Klasztor Luterański

Postprzez Jonah » Wt paź 16, 2012 10:21

Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Klasztor Luterański

Postprzez nephalion » Wt paź 16, 2012 15:49

Tak, ten amerykański też mnie zainteresował, ale to bardzo daleko jest. Jestem ciekaw na czym polega luterańska idea klasztorna i jak to wygląda w praktyce. Poza tym badanie Biblii jest dla mnie czymś bardzo cennym odkąd zmieniłem wyznanie i chciałbym choć na jakiś czas pomieszkać i uczyć się od ludzi którzy mają na ten temat dużą wiedzę jak przypuszczam.
nephalion
 
Posty: 5
Dołączył(a): So paź 13, 2012 20:28
wyznanie: Luteranizm
  

Re: Klasztor Luterański

Postprzez Elżbieta » Wt paź 16, 2012 18:05

nephalion napisał(a): Poza tym badanie Biblii jest dla mnie czymś bardzo cennym odkąd zmieniłem wyznanie i chciałbym choć na jakiś czas pomieszkać i uczyć się od ludzi którzy mają na ten temat dużą wiedzę jak przypuszczam.

Może akurat do tego nie jest potrzebne przebywanie w klasztorze :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Klasztor Luterański

Postprzez nephalion » Wt paź 16, 2012 20:24

To to ja wiem, sam sobie w interlinii dłubie, ale jestem ciekaw ich wiedzy i rozumowania na ten temat.
nephalion
 
Posty: 5
Dołączył(a): So paź 13, 2012 20:28
wyznanie: Luteranizm
  

Re: Klasztor Luterański

Postprzez Jacek » Wt paź 16, 2012 21:14

Niema luteranskiej idei klasztornej. Idea jest jedna i wspolna dla wszystkich klasztorow na calym swiecie bez wzgledu na wyznanie, zycie w okreslonej regule. Zgadzam sie z tym, czasami zeby wmocnic swoja wiare, jest wielka potrzeba przebywania w klasztorze w tym wypadku luteranskim. W Szwecji bardzo duzo ludzi zagubionych w wierze, czasami niewierzacych w klasztorze odnajduje sens zycia, i wiare. Niestety w Polsce procz zanikajacej zenskiej wspolnoty zakonnej Ebben-Ezer, niema klasztoru luteranskiego,a szkoda.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron