Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kwestia ekumenizmu w kościołach staroluterańskich

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Re: Kościół ewangelicko-reformowany

Postprzez Jacek » Cz mar 01, 2012 01:12

Tomek poraz wtory mowie ze w tych kosciolach slowo ekumenizm nie funkcjonuje. Partnerskie spotkania nie nalezy mylic z ekumenizmem. Czy ekumenizmem nazwiesz spotkania dwoch kosciolow luteranskich ? czy one się roznią tym ze reprezentują Lutra amerykanskiego skandynawskiego, czy niemieckiego ?. Ekumenizm dotyczy roznych wyznan a nie tych samych. Po drugie spotkania partnarskie czasami mogą przybrac proby pozyskania danego kosciola i przeciągnięcie go to na strone ortodoxyjną lub liberalną. Po wiec mi ile ksiazek w jezyku polskim w księgarniach polskich poswięconych jest temu zagadnieniu 1 % a moze 2 % ? Nie mozna się tutaj opierac w 100% na informacjach z internetu nie związancych z tym kosciolem. Spotkania parafii SELK w Gorlitz z KRK nie nalezy oceniac w kategoriach ekumenizmu !!!. To sa spotkania przyjazni miedzyludzkiej. Slowo Ekumenizm- dązenie do jednosci, kto ma ustąpic SELK czy KRK ? w swych dogmatach.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kościół ewangelicko-reformowany

Postprzez Jakub » Cz mar 01, 2012 08:33

Jacku po pierwsze SELK bierze udział w nabożeństwach ekumenicznych :)

Po drugie ekumenizm jako termin w LCMS funkcjonuje, kiedyś na ten temat artykuł napisałem, gdzieś musi w sieci być
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Kościół ewangelicko-reformowany

Postprzez Jacek » Cz mar 01, 2012 12:48

W Polsce funkcjonuje magiczne slowo : Ekumenizm, ktore jest stosowane z duża przesadą w kazdym wypadku. Ekumenizm to wymysl liberałow. Jezeli przykladowo parafia SELK nawiązuje wspołprace partnerska przykladowo z parafią KrK., na zasadach dobrosąsiedzkich, to juz oczywiscie w Polsce szybko nazywają to spotkaniem ekumenicznym. Nie na tym rzecz polega. Zarowno SELK i KRK stosują tzw. komunię zamknięta. Obydwa koscioły mają swiadomosc swej konfesyjnosci i pewnych roznic, ktore sa nie do przezwycięzenia, bo ktorys z kosciolow musialby ustąpic, i macie zapewne tego swiadomosc. Jakubie, tlumaczenie zagranicznych stron koscielnych niekiedy bywa na tzw. skroty, gdzie dla wygody pewne okreslenia zastępuje się gornolotnymi okresleniami, a szczegolnie w przypadku polskim. Ale niektorzy usilnie jak mantre powtarzają wyswiechtane slowa w tym wypadku Ekumenizm. Dla przyladu; Spotkanie dwoch sąsiadow na schodach nazwiemy odrazu przyjaznią, bratestwem ? Przejmujesz propagandę oficjalną polskich mediow znanych z wyolbrzymiania. To tak wygląda na zasadzie jak moj kolega z miejscowosci z pod Poznania opowiada mi bzdety i stereotypy o Skandynawii, w ktorej nigdy nie był a probuje mnie narzucic pewne falszywe informacje osobie ktora spędziła kilka lat w Skandynawii, Informacje zaslyszane, zle interpretowane w mediach, i tu masz przyklad. Slowo Ekumenizm, oznacza dązenie do jednosci. Bądz realistą i mysl logicznie, ze jest to niemozliwe w obecnej sytuacji. Cieszę się z tego ze SELK i Missprov ma tzw. komunię zamkniętą, a dlaczego, ze posiadamy większy szacunek do sakramentu, i do naszej konfesji i do kosciola. Widzisz, co niektore osoby pisaly na forum nie tylko tym, ze SELK dyskutowal na roznych spotkaniach sprawe ordynacji kobiet, z przedstawionego tekstu zaczęlo wynikac, jakoby SELK przygotowywal się do takiej ordynacji, ktora jest wręcz niemozliwa, w tych kosciolach. Owszem rozmawiali, ale na zasadzie przeciwnika ordynacji, zeby przekonac do swego stanowiska innych. Jakubie nie sluchaj niektorych dziwakow z CHATU, bo ich poglądy liberalne są znane. Jak juz to polecam Tobie mądry blog Pastora Pawła z Gdanska z Ewangelicznego Koscioła Reformowanego, ktory w wspaniały sposob przedstawia w sposob krytyczny definiuje Eumenizm, jako słowo propagandowo wyswiechtane, niestety pokutujące na naszej; Konfesyjnej i Ortodoxyjnej stronie. Tak_ mimo roznic dogmatycznych z EKR, naprawdę warto ten blog poczytac. Pozdrawiam i więcej zastanowienia się nad tym aspektem. Bo wiele rzeczy piszesz o innych kosciolach nieaktualnych.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kościół ewangelicko-reformowany

Postprzez Wojtek » Cz mar 01, 2012 15:02

Ekumenizm to wymysl liberałow.


:)

Nie przesadzasz aby?
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: Kwestia ekumenizmu w kościołach staroluterańskich

Postprzez Jacek » Cz mar 01, 2012 19:48

Nie nie żartuję- Ekumenizm, nazywam bajką dla naiwnych, albo wciskaniem kitu. Oj cięzko co niektorych wyciągnąc z naiwnosci.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kwestia ekumenizmu w kościołach staroluterańskich

Postprzez skomplik » Cz mar 01, 2012 20:41

οικουμένη

Jest to ruch w obrębie chrześcijaństwa dążący do przywrócenia pomiędzy rozlicznymi wyznaniami chrześcijańskimi pierwotnej jedności. Głównym narzędziem ekumenizmu jest dialog i wspólna modlitwa, które nie mają na celu pochopnego zacierania różnic, lecz odkrycie jedności opartej na prawdzie i miłości Chrystusa.


Tyle w tym temacie. Jeśli podważasz samą definicje przez swoje uprzedzenia to już Twój problem.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kwestia ekumenizmu w kościołach staroluterańskich

Postprzez Tomasz » Cz mar 01, 2012 21:01

Samo pojęcie ekumenizmu jest bardzo szerokie i może być różnie rozumiane. Inaczej ekumenizm będzie wyglądał w przypadku kościołów Międzynarodowej Rady Luterańskiej, inaczej wśród liberalnych kościołów a jeszcze inaczej np. w KRK. Nie wprowadzajmy jednak użytkowników w błąd twierdzeniami, że takie kościoły jak SELK czy Synod Missouri całkowicie odrzucają ekumenizm bo to nie prawda. Tutaj jest link do oficjalnej stronie SELK -http://www.selk.de W menu strony jest tam min. dział Ökumene - czyli "Ekumenizm".

Możemy tam min. przeczytać :

SELK uczestniczy w organizacji ekumenicznych wszędzie tam, gdzie oddzielne nauczanie i kwestie religijne nie są pomijane, ale poważane i traktowane z wzajemnym szacunkiem (w odniesieniu do pewnych granic).

(jeżeli coś jest niedokładnie przetłumaczone to proszę o korektę)

Jacku - to nie są informacje z ekumenizm.pl ale z oficjalnej strony SELK na który się powołujesz.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kwestia ekumenizmu w kościołach staroluterańskich

Postprzez Jacek » Cz mar 01, 2012 22:08

Ogłoszenie; Czy ktos ma cierpliwosc Skomplikowi, przedsatwic realną sytuację dotyczącą ekumenizmu, bo mam wrazenie ze z naiwnym dzieckiem dyskutuje. Szkoda ze tu niema Moniki z Wisconsinu, skutecznie by obrzydziła mrzonki na temat ekumenizmu. Na szczescie w SELKU są także tacy jak ja , ktory nie chce słyszeć o jakikolwiek kontaktach na plaszczynie religijnej z innymi wyzaniami. Chwała Synodowi Wisconsin, ktory jest wzorem do nasladowania. Moniko - jesli przypadkowo czytasz ten post, to teraz przyznaję Tobie rację w pewnych sprawach a takze ekumenizmu, ktory rozmydla konfesje i niszczy ja. Niestety poraz wtory się znow zawiodłem na sposobie gloryfikowania ekumenizmu na stronie. Ktos kiedys się tutaj wyraził ze jest zwolennikiem ekumenizmu na rownych prawach, a polegac to będzie na tym ze KrK przyjmie dogmaty luteranskie, a luteranie przyjmną ofiarniczy charakter mszy, odpusty, kult relikwii. I wtedy jak w kazdej bajce na koniec zapanuje braterstwo miłosc i jednosc czyli Ekumenizm :lol: . Ps, Skomplik- nietety bardzo mało wiesz na temat Staroluteranizmu, zapraszam do odwiedzenia parafii staroluteranskich na zachodzie Europy. Bo w POlsce prawdziwych Staroluteran niema, a takze Koscioła Staroluteranskiego, ale moze w przyszłosci ?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kwestia ekumenizmu w kościołach staroluterańskich

Postprzez Tomasz » Cz mar 01, 2012 22:33

Jacku - wybacz, ale znowu nie wiem o czym mówisz. Robisz już teraz totalny mętlik z którego już naprawdę chyba nikt nie wie o co chodzi. Czy naprawdę nie czytasz tego co napisałem powyżej ? Czy nie czytasz strony swojego Kościoła ? Skąd nagle wyjeżdżasz z Wisconsin, dla którego nawet SELK nie jest prawdziwie luterański.
Kto tutaj gloryfikuje ekumenizm w takim znaczeniu jak to przedstawiasz ? Pokaż mi konkretnie w którym miejscu. Powiedziałem, że w różnych kościołach ekumenizm jest w różny sposób rozumiany i praktykowany. Pewne formy ekumenizmu występują również w kościołach staroluterańskich. Nawet nie oceniamy tych zjawisk tylko stwierdzamy fakty.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kwestia ekumenizmu w kościołach staroluterańskich

Postprzez Jacek » Cz mar 01, 2012 23:04

Tomek- Sam wiesz jak Ekumenizm wygląda w praktyce. To nie jest moja złosliwosc. Ja wiem ze to strata czasu, a nawet szkodliwe. SELK- jako Staroluteranie mając pamięc ile ich kosztowało przed wiekami ratowanie wlasnej tozsamosci, nie będą rozmydlac wlasnego wyznania. Niestety mowie poraz wtory, ze glownym grzechem w kosciołach luteranskich, jest brak jego jednosci. Kiedys na stronie Benedyktynow KrK przedstawiłem sytuację staroluteranizmu, ale zaznaczyłem ze nie jestem ekumenista, a wspolpracę nazywam partnerska wspolpraca,a nie zadnym dazeniem do jednosci co jest mrzonką. I jeden z uczestnikow z KrK napisał tak; Ze zapewne kosciol luteranski na swiecie pozyskal by sporo wyznawcow, gdyby stanowil jedną instytucję a nie kilka, poniewaz traci wiarygodnosc. Nastepnie zarzucono mi dlaczego niektorzy luteranie szukają jednosci z innym wyznaniami skoro nie mają jednosci we własnych szeregach, prawda ze mial rację ? i logikę wypowiedzi ?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron