Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Luterańskie biskupo

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Luterańskie biskupo

Postprzez Antek » So cze 19, 2021 20:12

Myślałem że nic juz mnie nie zdziwi. Ale amerykanscy luteranie wybrali pierwsze w historii... biskupo.
Transseksualne i niebinarne czyli po angielsku mówi się o takiej osobie they/them po polsku najbardziej odpowiednia forma to Ono
https://www.ekumenizm.pl/koscioly/prote ... a-biskupa/
Antek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr maja 26, 2021 15:21
wyznanie: Nie wiem
  

Re: Luterańskie biskupo

Postprzez Maksymilian » So cze 26, 2021 16:22

Najzabawniejsze jest to, że ten mężczyzna mógł być powołany na ten urząd właśnie dlatego, że mężczyzną jest.

Co do reszty. Stary Feuerbach krytykując religię podał hasło powrotu do przyrody jako, że człowiek nie jest od niczego absolutnie zależny jak tylko od niej, więc idąc logiką Feuerbacha, ateusza i niewątpliwie człowieka wrogiego chrześcijaństwu, ludzie, którzy uważają, że ich płeć określa jedynie ich świadomość, są par excellance czystymi idealistami i antynaturalistami, ludźmi którzy w swoim urojeniu oderwali się od przyrody, która zna tylko płeć męską i żeńską oraz obojnactwo, ale to w świecie zwierząt, a u ludzi to jawna wada genetyczna.
Maksymilian
 
Posty: 31
Dołączył(a): Wt cze 08, 2021 10:28
wyznanie: -
  

Re: Luterańskie biskupo

Postprzez Maciejj » N cze 27, 2021 23:40

Najzabawniejsze jest to, że ten mężczyzna mógł być powołany na ten urząd właśnie dlatego, że mężczyzną jest.


Dlaczego? ELCA chyba dopuszcza kobiety do urzędu biskupa?

Z tym Feuerbachem to ciekawa sprawa. W 10. rozdziale "Istoty chrześcijaństwa" [1] oskarża chrześcijaństwo o zacieranie różnic między płciami dlatego, że jest w stanie uważać Boga za Osobę nie przypisując mu płci. Dla Feuerbacha osobowość jest niemożliwa bez cielesności, a cielesność bez płci (tłum. własne, podkr. oryginalne, trochę poszarpałem ten w oryginale rozwlekły fragment):

Osobowość, jaźń, świadomość bez natury jest niczym, albo, co na jedno wychodzi, pustym, pozbawionym istoty abstraktem. Ale natura jest, jak dowiedziono i jest jasne samo z siebie, niczym bez formy [Leib]. [...] Tylko przez ograniczenie w przestrzeni osobowość okazuje się prawdziwa. Ale forma jest niczym bez ciała [Fleisch] i krwi. Ciało i krew jest życiem, a życie jedyną rzeczywistością formy. Ale ciało i krew jest niczym bez tlenu różnic między płciami. Różnica między płciami nie jest powierzchowna i ograniczona do określonych części ciała, jest różnicą w istocie, sięga do szpiku i kości. Istotą mężczyzny jest męskość, kobiety - kobiecość. [...]

[...] Cóż jest cnotą, sprawnością człowieka jako mężczyzny? Męskość. Człowieka jako kobiety? Kobiecość. Ale człowiek istnieje tylko jako mężczyzna i kobieta. Sprawność i zdrowie człowieka zawiera się zatem w tym, że jako kobieta jest taką, jaką powinna być kobieta, jako mężczyzna takim, jakim powinien być mężczyzna. [...]


To naprawdę ironia, że ateistyczny filozof polemizujący przeciwko chrześcijaństwu popełnił tu taką obronę tego, co niektórzy nazywają dzisiaj "binarnym modelem płci", a czego bronią głównie konserwatywni chrześcijanie. Z początku drugiego akapitu wyciąłem jedno zdanie, które bez problemu wypełniłoby używane obecnie definicje tzw. "mowy nienawiści".

Można wyciągnąć wniosek z tego obrotu wydarzeń - mianowicie, jak bardzo mylił się Feuerbach i jemu podobni filozofowie, myśląc, że jak religia zostanie zdekonstruowana i porzucona, zatryumfuje zdrowy rozsądek i światopogląd oparty na obiektywnych, empirycznych podstawach. Jeszcze dzisiaj jest sporo ludzi, którzy tak myślą. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie: upadek wiary idzie w parze z upadkiem obiektywnej prawdy i moralności, a w końcu i zdrowego rozsądku. Realizuje się dokładnie to, o czym pisał ap. Paweł w 1. rozdziale listu do Rzymian: "Mienili się mądrymi, a stali się głupimi", ze wszystkimi tego konsekwencjami. Może rzadziej zauważanym aspektem tego fragmentu jest, że przyczyną grzechów, które opisuje Paweł, jest filozofia odrzucająca Boga i przypisująca nadrzędną rolę przyrodzie.

ludzie, którzy uważają, że ich płeć określa jedynie ich świadomość, są par excellance czystymi idealistami i antynaturalistami


Słyszałem ciekawą analogię między tymi poglądami a gnostycyzmem. Artykuł wyznania wiary mówiący "zmartwychwstaniu ciała" wyraża stanowisko chrześcijańskiej ortodoksji, że ciało jest nieodłączną częścią człowieka jako Bożego stworzenia. Nie ma "mnie" bez mojego ciała, dlatego zmartwychwstanie musi obejmować też ciało. Jest to odrzucenie herezji (gnostyckiej?), która głosiła, że ciało jest fałszywym obrazem człowieka i musi ulec zniszczeniu, żeby duch mógł zostać uwolniony.

Pogląd, że ciało może być fałszywym obrazem czyjejś "prawdziwej tożsamości" (duszy?) jest więc niezgodny z naszą wiarą. Oczywiście, tak jak piszesz, jest też całkowitym zaprzeczeniem ateistycznego materializmu, który twierdziłby, że jedynym sensownym źródłem tożsamości jest to, co materialne (dokładnie jak Feuerbach powyżej), ale tym nikt wydaje się nie przejmować.

[1] w jęz. niemieckim dostępne tutaj
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: Luterańskie biskupo

Postprzez Maksymilian » Pn cze 28, 2021 05:30

Maciejj napisał(a):
Najzabawniejsze jest to, że ten mężczyzna mógł być powołany na ten urząd właśnie dlatego, że mężczyzną jest.


Dlaczego? ELCA chyba dopuszcza kobiety do urzędu biskupa?


ELCA może nawet zwierzęta chrzcić, a rośliny konfirmować. Urząd posługiwania Słowa w Kościele został z woli Boga powierzony tylko mężczyzną i niezależnie jaki olej, ręka czy szata zostanie nałożona nie uczyni ona z kobiety księdza.

Feuerbach błądzi w wielu sprawach, ale trudno mu w pewnych sprawach nie oddać racji. Np. nazywa tzw. teologów racjonalistycznych kryptoateistami, bo m.in. potrafią uznawać realność zmartwychwstania, ale opisanych zjawisk przyrody dziejących się przy śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa już nie albo gdy ograniczają Boską wszechmoc do działania tylko w zgodzie z prawami natury tj. podważają ponadnaturalne działanie.
Maksymilian
 
Posty: 31
Dołączył(a): Wt cze 08, 2021 10:28
wyznanie: -
  


Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości