Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Laestadianie

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Laestadianie

Postprzez Antek » So cze 05, 2021 18:27

Czy słyszeliście kiedyś o tym ruchu/wyzaniu/kościele (czy jak zwał) który powstał w Finlandii na fali pietyzmu luterańskiego? Do dziś ma ok 150-200 tysięcy wiernych. Z czego najwięcej w Finlandii. Podzielony na kilkanaście odłamów ale zdecydowanie największe są dwa - konserwatywny gromadzący ponad 50% wszystkich wiernych (Laestadian Lutheran Church) i pierwotny (Old Apostolic Lutheran Church). Czy słyszeliście kiedyś o tym? I co uważacie na ten temat
Antek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr maja 26, 2021 15:21
wyznanie: Nie wiem
  

Re: Laestadianie

Postprzez Maciejj » So cze 05, 2021 20:36

Tak, słyszałem. Mieszkam w Finlandii i co nieco obiło mi się o uszy, nawet od ludzi, którzy mieli z nimi styczność, szczególnie z tymi konserwatywnymi. Z tego co mi wiadomo, to oficjalnie działają w ramach Ew.-Lut. Kościoła Finlandii, co jest dziwne, bo mają bardzo odrębny profil. Ruch powstał i jest aktywny głównie w Laponii, czyli na dalekiej północy. Podobno miał swój udział w zwalczeniu tam masowego alkoholizmu. Z drugiej strony, słyszałem co nieco o bardzo surowej moralności i dyscyplinie zborowej: całkowity zakaz spożywania alkoholu, surowe normy ubioru dla kobiet i tym podobne klimaty. Podobno laestadiańskie rodziny nie mają telewizorów :) i często są bardzo wielodzietne. W Diecezji Misyjnej zdarzyło mi się słyszeć zarówno pozytywne opinie (ze względu na ich konserwatyzm i tworzenie kultury alternatywnej do "mainstreamu"), jak i negatywne - ze względu na według niektórych nieluterańskie zabieganie o "sprawiedliwość z uczynków" i sekciarski stosunek do szerzej pojętego chrześcijaństwa. Sam nie miałem z nimi styczności, więc nie mam własnego zdania i nie chcę za bardzo szerzyć plotek.

Z ciekawostek, to niedawny (2015-2019) premier Juha Sipilä był laestadianinem z liberalnego nurtu.
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: Laestadianie

Postprzez Antek » N cze 06, 2021 20:47

Faktycznie, teraz przeczytałem że jest związany z "Little fristborn laestadians" jak też zwie sie ten nurt w Ameryce. Trzeci pod wzgledem wiernych. I wlasciwie ostatni liczący sie. Pozostałe to juz niewielkie grupki. Chyba najbardziej "rozsadni" z tych 3
Antek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr maja 26, 2021 15:21
wyznanie: Nie wiem
  


Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości