Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

PARAFIA W POZNANIU

Przedstawiamy nasze parafie i ich historie

PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Jacek » N lis 17, 2013 15:05

Tak- poznanska parafia KEA to dla mnie sentyment i ciekawa historia. Aktualnie przebywajac w POlsce, uczestniczylem dzisiaj w nabozenstwie szkoda ze tylko slowa. Olbrzymi szacunek mam do obecnego proboszcza Ks.Marcina Kotasa, ktory naprawde stara sie duzo zrobic dla poznanskiej parafii. Co mi sie u Niego podoba, ze scisle przestrzeganie prawa koscielnego w sprawie ubioru liturgicznego,; czarny garnitur z koloratka , plus podczas liturgii czarna toga ze stola i dluga komza , wiemy wtedy z kim mamy doczynienia. Ks. Marcin usilnie walczy o przywrocenie coniedzielnej Komuni Sw. Pomoglem Jemu dzisiaj w nawiazaniu wspolpracy z mala parafia luteranska w Utrechcie- Hollandia, I jeszcze zalatwiam w styczniu kontakt z moja parafia Missionsprovinsen inom Svenska Kyrkan. Zycze Ksiedzu Marcinowi Bozych Blogolsawienstw i Wszelkiej Pomyslnosci albowiem z calego serca na to zasluguje.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Kubala95 » N lis 17, 2013 17:46

Do czarnej togi STUŁA ?? O ile wiem KEA nie dopuszcza takiej kompozycji (choć nic złego w niej osobiście nie widzę). Gdzieś czytałem, że istniała taka opcja krótko po wojnie, ale szybko z tego zrezygnowano. Obecnie stuła jest chyba tylko możliwa w przypadku alby.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Elżbieta » N lis 17, 2013 19:17

O ile ja wiem, to do czarnej togi należy zakładać albę tylko i wyłącznie, oczywiście befkę i koloratkę również, można również zakładać, gdzie to jest w zwyczaju białą albę, chyba że coś się w tej materii w ciągu ostatnich pięciu lat zmieniło
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Kubala95 » N lis 17, 2013 19:24

Pisząc "alba" miałem na myśli strój skandynawski, który KEA dopuszcza. Natomiast białą szatę, którą nakłada się na czarną togę rozumiem jako "komżę", mimo wszystko nawet do tak udekorowanej togi nie można chyba nakładać stuły.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Jacek » N lis 17, 2013 19:48

No i juz jest problem do dyskusji. Alba jest dluga do kostek, komza jest chyba do kolan, a po drugie nie widze w tym problemu
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Elżbieta » N lis 17, 2013 20:09

To o czym ja pisałam , nazywa się : alba silesiana, alba cieszyńska i do niej już nie nakłada się innych dodatków. To o czym Jacek pisze nazywa się białą togą i do niej można nakładać stułę
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Tomasz » N lis 17, 2013 20:25

To o czym Jacek pisze nazywa się białą togą i do niej można nakładać stułę


To jest alba.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Kubala95 » N lis 17, 2013 20:45

Tomasz napisał(a):
Elżbieta napisał(a):To o czym Jacek pisze nazywa się białą togą i do niej można nakładać stułę

To jest alba.


Właśnie, a ksiądz z Poznania nosi czarną togę z komżą i do tego stułę, a takie rozwiązanie nie jest przewidziane w dokumentach kościelnych.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Jacek » N lis 17, 2013 22:15

A czy jest w dokumentach koscielnych podczas sprawowania liturgii dopuszczane jest sprawowanie w garniturze ? Zdarzaja sie takie wypadkiw KEA, gdzie lekka alba stanowi wielki problem. Poprzez internet rozmawialem z kilkoma ksiezmi z KEA, ktorzy wyrazili zdumienie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: PARAFIA W POZNANIU

Postprzez Tomasz » N lis 17, 2013 22:39

Żeby nie było wątpliwości - zapis Pragmatyki Służbowej KEA w RP:

Strój liturgiczny w Kościele Ewangelicko – Augsburskim czyli Luterańskim należy do tzw. “adiafor”, czyli spraw nieistotnych, nie mających wpływu na wiarę. W Kościele Ewangelicko – Augsburskim dopuszczalne są następujące stroje liturgiczne:
a) czarna toga sięgająca do kostek z aksa-mitnymi wyłogami rękawów i kołnierza, z białą befką szeroko rozchodzącą się (z możliwością haftowanych lub mereszkowanych krzyży na każdej z nich). Luteranie noszą befki szeroko rozchylone, podczas gdy reformowani – zszyte, a unijni – do połowy zszyte. Strój ten używany jest w niektórych krajach Europy w Kościołach Ewangelickich (luterańskich, re-formowanych i unijnych) od 1811 r.
b) czarna toga sięgająca do kostek z aksamitnymi wyłogami rękawów i kołnierza, biała befka (z możliwością haftowanych lub mereszkowanych krzyży na każdej z nich), z założoną na togę białą komżą, według jednolitego kroju zatwierdzonego przez VII Synod Kościoła na IV sesji w roku 1983 r. (tzw. średniowieczna “rokieta” bez rękawów, czyli “alba silesiana” = “alba śląska” z koronką; komża powinna sięgać mniej więcej do kolan, tak aby od ziemi do koronki komży długość wynosiła 50 cm; komża używana jest nie-przerwanie od czasów Reformacji po dzień dzisiejszy na Śląsku Cieszyńskim, na Słowacji i w Czechach),
c) alba(łac. “biała”): biała, kremowa, lub szara, starochrześcijańska i staroluterańska tunika z rękawami sięgająca do kostek, kroju skandynawskich luteran (używana także w Polsce, na Śląsku i na Mazurach w Kościele Lute-rańskim od czasów XVI-wiecznej Reformacji do początków XIX wieku); na albę ordynowa-ni Księża i Biskupi zakładają na szyję w stosownym kolorze do roku kościelnego stułę(łac. “stola” = długa szata; symbol urzędu Kościoła) tak, że jej końce opadają z przodu swobodnie ku dołowi; Diakoni zawieszają stułę na lewym ramieniu i zapinają lub zawiązują ją na prawym boku, pod prawą ręką,
d) nakryciem głowy wszystkich duchownych ewangelickich stosownym do stroju liturgicznego jest biret wzoru “cieszyńskiego” lub doktorskiego,
e) w uzasadnionych przypadkach, za zgodą Biskupa Diecezjalnego, istnieje możliwość odprawiania nabożeństw “Słowa”, ewangelizacji i niektórych czynności kościelnych także w stroju służbowym (np. Kapelani wojskowi w mundurze wojskowym ze stułą, duszpasterze środowiskowi w stroju służbowym z ewentualną stułą, ewangelizacje – w stroju służbowym lub cywilnym),


Kompilacja togi i stuły nie jest przewidziana, ale nie traktowałbym tego jako jako poważne naruszenie Pragmatyki.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Nasze parafie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron