Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Najmniej i najbardziej liczne parafie

Przedstawiamy nasze parafie i ich historie

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Henryk » Pn mar 02, 2015 19:56

Witajcie!
Kilka tygodni temu zdarzyło mi się udać, na nabożeństwo odbywające się w warszawskim kościele św. Trójcy. Wiernych było 30 (plus minus). Rzadko tu uczęszczam, ze względu na długi dojazd, ale o godz. 10:30 wiernych jest znacznie więcej. Jak ktoś napisał wyżej parafia [url]formalnie[/url] liczy ~1700 wiernych, jednak niestety niewielki procent jest aktywny.
Na wakacjach oraz w październiku odwiedziłem w celu rekreacyjnym Mikołajki . Na nabożeństwie było dosyć sporo osób. Ciężko powiedzieć ilu z nich było turystami, ilu mieszkańcami regionu. W Muzeum Reformacji (prowadzone przez PEA w Mikołajkach, bardzo polecam) uzyskałem informację, że wiernych jest około 300 (licząc z filiałem w Ukcie). Kilka osób rocznie jest konfirmowanych.
Olsztyńska PEA przed wojną liczyła około 15000 osób, obecnie jest ich około 600 (Łącznie filię olsztynecką). Na nabożeństwa przychodzi od kilkunastu, do kilkudziesięciu (rzadko powyżej 100) osób, aczkolwiek na Wielkanoc miło było widzieć pełen kościół :)


Niestety widać, że KEA w powojennej Polsce zanikał. Obecnie dane statystyczne mówią o niespełna osiemdziesięciotysięcznej grupie osób skupionych głównie na Śląsku i w mniejszym stopniu na Mazurach. Niestety tylko niewielka część wiernych jest aktywna.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam! (Dodam, że jestem osobą nastoletnią jednak interesują mnie te sprawy).
Henryk
 
Posty: 2
Dołączył(a): N mar 01, 2015 15:26
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: Chrześcijaństwo
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Elżbieta » Pn mar 02, 2015 20:38

Witaj Henryku. Spieszę Cię pocieszyć, że w tzw. diasporze frekwencja jest jednak trochę lepsza - przynajmniej procentowo :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Henryk » Śr mar 04, 2015 12:37

Jest :)
Ogółem spoglądając na inne kraje europejskie i tak mamy niezłą frekwencję.
Szkoda tylko, że im większe miasto tym mniej tzw. Praktykujących. Tak jest z większością kościołów.
Pozdrawiam,
Henryk
Henryk
 
Posty: 2
Dołączył(a): N mar 01, 2015 15:26
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: Chrześcijaństwo
  

Poprzednia strona

Powrót do Nasze parafie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron